Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [27 Haziran - 1 Temmuz]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Mark Zuckerberg'ün metaverse kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşacağı tarihi açıklamasından, eBay'in metaverse ve NFT odaklı ticari marka başvurularında bulunmasına kadar haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Mark Zuckerberg, 1 milyar metaverse kullanıcısı için tarih verdi

1-milyar

Metaverse'ün gelecek için vadettiği potansiyele en çok inanan isimlerin başında gelen Zuckerberg metaverse kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşacağı tarihi açıkladı.  Zuckerberg ayrıca metaverse'e erişmek için herhangi bir özel donanım gerekmediğine ve modern akılı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların metaverse’e erişmek için yeterli olduğundan bahsetti. Bu sayede birçok kullanıcının metaverse'e kolayca erişebileceğinin altını çizen Zuckerberg, 2030 yılında metaverse kullanıcı sayısının 1 milyara ulaşacağını söyledi. 

Yaşanan gelişmelerden, Meta'nın bu sayıya ulaşmakta kararlı olduğunu söyleyebiliriz. Metaverse henüz potansiyelinin çok başında olsa da, Meta, metaverse'ün potansiyeline ulaşması için kolları sıvamış durumda.

Haberin devamı...

Lüks giyim ürünleri Meta Avatars Store'da

Instagram, Facebook ve Messenger gibi uygulamaları çatısı altında bulunduran Meta, uygulamalardaki avatarlar için yeni bir dijital kıyafet mağazası açıyor. Meta Avatars Store adlı dijital kıyafet mağazasında; Balenciaga, Prada ve Thom Browne gibi lüks tüketim markaları, ürünlerini sergileyecek.

meta-avatars

Zuckerberg yaptığı açıklamada, lüks tüketim markalarının uygulama üzerinden satın alınabileceğini duyururken Business Insider’da yer alan bir habere göre Meta Avatars Store’daki dijital kıyafetlerin fiyatlarının 2,99 dolar ile 8,99 dolar arasında olacağı belirtildi. Ayrıca platformda yeni tasarımcılara ve markalara da satışın olacağı söyleniyor.

Haberin devamı...

Kripto para zinciri Solana akıllı telefonu Saga'yı tanıttı

solana-telefon

Blok zinciri platformu Solana, Android işletim sistemine sahip Web3 telefonunu tanıttı. Solana Saga ismi verilen android telefon, projenin Web3 geliştiricileri için hazırlanan Solana Mobile Stack ile birlikte 2023 yılında piyasaya sürülecek. Saga, Web3 dapp mağazası ve Solana Pay gibi çeşitli uygulamaları barındıracak. Normal bir telefonun barındırdığı tüm özelliklere sahip olan Solana Saga, ABD pazarı için 1000 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulacak. Şirket açıklamasında, kullanıcıların Solana Saga ile Web3'te işlemlerin daha kolay bir şekilde yapabileceklerini, token’lar ve NFT’ler dahil olmak üzere dijital varlıklarını daha güvenli şekilde yönetebileceklerini belirtti.

Haberin devamı...

Metaverse etkinlik şirketi RLTY, 4 milyon euro yatırım aldığını duyurdu

Metaverse üzerinde gerçekleşen sanal etkinlikler için altyapı inşa eden RLTY, 4 milyon euro yatırım aldığını duyurdu. Aldığı yatırımla etkinlik araçlarını ve altyapı hizmetini geliştireceğini belirten şirketin yatırım turuna Sorare, The Sandbox, Jellysmack ve Meero'nun kurucuları katılım gösterirken Kima Ventures, Stake Capital, Blue Wire Capital ve Monoceros Venture'da yatırım turunda yer aldı.

RLTY-13

Girişim şu ana kadar, Paris NFT Day, NFT Movie Festival, MET AMS, BPIFrance Metaverse Vision gibi bilinen etkinlikleri düzenledi. Günümüzde markaların kampanyalarını duyurmak için sıkça etkinlikler düzenledikleri metaverse'te, markaların istedikleri kaliteyi yakalayabilmeleri için RLTY'nin iyi bir çözüm olduğunu söylemek mümkün. İlerleyen zamanlarda metaverse'e daha fazla sayıda markanın girmesiyle metaverse etkinlik şirketlerine olan ihtiyacın artacağını ve bu doğrultuda daha fazla girişimin ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Haberin devamı...

eBay NFT ve metaverse odaklı ticari marka başvurularında bulundu

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden eBay, NFT borsaları ve NFT ticareti, sanal mal pazarları ve fiziksel ve sanal malları olan çevrimiçi perakende mağazaları için ticari marka girişimlerinde bulundu. eBay, geçtiğimiz hafta çarşamba günü Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş dünyanın ilk ve en büyük NFT Pazaryerlerinden biri olan KnownOrigin’i satın alarak NFT pazarına adım atmıştı. Şimdi ise Amerikalı ticaret devi, çeşitli gerçek ve sanal ürünler bulunduran çevrim içi mağaza başvurusunda da bulunduğunu duyurdu.

Haberin devamı...

Oyun Devi Tencent metaverse'te yer alabilir

Yakın zaman önce ise yapay zekâ ve teknoloji konusunda uzmanlaşmış Çin merkezli oyun devi Tencent, yatırım yapacağı yeni teknolojilere dikkat çekerken konu metaverse'e geldi. Tecent'in oyun şefi Steven Ma, sanal gerçeklik alanında birçok fırsat gördüğünü ve bu alanda 4-5 yıl içerisinde önemli gelişmelere imza atacaklarını açıkladı. 

tecent-metaverse

Tecent'in oyun şefi Steven Ma, açıklamasında "Önümüzdeki 4-5 yıl içinde yazılım, içerik, sistemler, SDK araçları, donanım ve diğer bağlantılarda aktif olarak deneme yapma fırsatını yakalamayı ve endüstride kıyaslama olabilecek sanal gerçeklik deneyimleri yaratmayı umuyoruz”  ifadelerine yer verdi. Bu ifadelerden çıkarımla, şirketin gelecek planları arasında metaverse de yer alacak gibi duruyor.

Haberin devamı...

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir