Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [18-22 Temmuz]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Binance'in en fazla bitcoin arzına sahip borsa olmasından, Yuga Labs'ın Otherside için litepaper yayınlamasına, Premint'e yapılan saldırının ardından Yuga Labs'in yatırımcıları uyarmasından, Dubai metaverse projesini açıklamasına, Elon Musk'ın Bitcoin satışının nedenlerini açıklamasından, Mojang'ın Minecraft sunucuları için NFT'leri yasaklamasına ve Binance CEO'sunun Tesla'nın Bitcoin satışı hakkında yorum yapmasına kadar haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

En fazla bitcoin arzına sahip borsa Binance oldu!
Blok zinciri veri platformu Glassnode verilerine göre Binance, Coinbase'i geçerek elinde en fazla Bitcoin arzına sahip borsa oldu. Yayınlanan verilere göre son iki yılda 450 bin BTC’lik çıkış yaşanan Coinbase'teki bu varlıklar Coinbase ile ilgili olmayan başka cüzdanlara aktarıldı. Hemen hemen aynı zaman diliminde ünlü kripto para borsası Binance'in Bitcoin varlıkları ise Coinbase'in aksine 300 bin BTC’lik bir artış yaşadı. 

Yaşanan bu gelişmenin ardından Coinbase, İtalya’da hizmet verebilmek adına, düzenleyici kurumu Organismo Agenti e Mediatori'den kripto para hizmet sağlayıcı onayı aldığını bildirdi.

Haberin devamı...

Yuga Labs, Otherside için litepaper yayınladı!
Yuga Labs, yazılım şirketi Improbable ile geliştirmekte olduğu metaverse platformu için aynı zamanda projenin de adı olan Otherside adını verdiği litepaper'ı yayınladı. Metaverse platformu için bir başlangıç ​​kılavuzu niteliğini taşıyan Otherside içinde projenin vizyonu, geleceği ve etiğiyle ilgili bilgileri bulunduruyor. 

yuga-3

Yuga Labs, platformun geliştirilmesinde açık, şeffaf ve yinelemeli bir tutum sergileyeceğini ve bu sayede doğru bir seyir izlemesini sağlayacağını bildirdi.

Haberin devamı... 

Premint'e yapılan saldırının ardından Yuga Labs yatırımcıları uyardı!
NFT'lerde son zamanlarda yaşanan düşüş trendini sürerken popüler NFT pazarı Premint'in kimliği belirsiz hacker'lar tarafından saldırıya uğraması da son günlerde yaşanan olumsuz gelişmelerin başında geliyor. Bilgisayar korsanları Premint web sitesine kötü niyetli JavaScript uzantısı ile yerleştirilen phising sayfasını kullandı. Değişikliği farketmeyip uzantıya tıklayan kullanıcılar “SetApprovalForAll” ayarını da kabul ederek bilgisayar korsanlarının cüzdanlarını boşaltmasına izin vermiş oldu. Çalınan 320 NFT'den elde edilen 275 ETH hacker'lar tarafından yaklaşık 400 bin dolara satıldı.

Yaşanan olumsuz gelişmenin ardından Yuga Labs’den yatırımcıların dikkatli olmasına dair bir açıklama geldi. Yuga Labs yaptığı açıklamada yakın zamanda NFT odaklı bir saldırı beklediklerini açıkladı.

Haberin devamı... 

Dubai metaverse projesini açıkladı!
Dubai, bir süredir kripto para borsalarına kapılarını açmasıyla ve metaverse odaklı çalışmalarını geliştirmeye yönelik tutumuyla gündemde. Dubai, şimdi ise beş yıl içinde dünyanın en büyük 10 metaverse ekonomisinden biri olmayı hedeflediği yeni metaverse stratejisini açıkladı.

Açıklanan metaverse stratejisinde en çok dikkat çeken noktalardan biri, Dubai'de metaverse ve blok zinciri teknolojisi odaklı iş yapan şirketlerin sayısını 5 yılda 5 katına çıkarmak oldu. Şeyh Hamdan bin Muhammed konuyla alakalı, “Bu, Dubai'nin ekonomisini güçlendirecek ve BAE hükümetindeki blok zinciri şirketlerinin sayısını mevcut sayının 5 katına çıkarma vizyonunu destekleyecek” açıklamasında bulundu. Hamdan bin Muhammed, diğer bir yandan 2030 yılına kadar 40 binden fazla sanal iş imkanı sunmayı desteklediğini bildirdi.

Haberin devamı...

Elon Musk, Bitcoin satışının nedenlerini açıkladı
Elon Musk'ın CEO'luğunu üstlendiği elektrikli araç şirketi Tesla, yakın zaman önce yayınladığı ikinci çeyrek raporunda Bitcoin’lerinin yüzde 75’ini sattığını açıklamıştı. Kamuoyunda oldukça ilgi çeken bu gelişmenin ardından Elon Musk, 936 milyon dolarlık Bitcoin satışının sebeplerini açıkladı.

tesla

Tesla'nın Bitcoin'leri satmasının ardında yatan sebepleri kamuoyu ile paylaşan Elon Musk, Çin’deki Covid-19 karantinaların oluşturduğu belirsizliğe vurgu yaparak nakit pozisyonunu artırmanın öneminden bahsetti. Bununla beraber Musk, ellerindeki hiçbir Dogecoin’i ise satmadıklarını açıkladı.

Haberin devamı...

Mojang, Minecraft sunucuları için NFT'leri yasakladı
Minecraft geliştirici şirketi Mojang, yayınladığı "Minecraft ve NFT'ler" adlı açıklamada Minecraft sunucularındaki ve istemcilerindeki NFT kullanımını tamamen yasakladığını duyurdu. 

minecraft_2

Mojang, bu kararının arkasında NFT’lerin güvenilirliğinin belirsizliği ve kullanıcılar için taşıdığı dolandırıcılık riski oluğunu belirtti. Minecraft'ın oyuncu kitlesinin genele vurulduğunda çocuklar ve genlerden oluştuğu düşünüldüğünde, Mojang oyuncularına daha güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyor.

Haberin devamı...

Binance CEO'su Tesla'nın Bitcoin satışı hakkında yorum yaptı
Tesla'nın elindeki Bitcoin varlıklarının yüzde 75'ini sattığına yer verilen 2022 yılının ikinci çeyreğine ait finansal raporun ardından kripto para dünyasından birçok önemli isim Musk'ın Bitcoin varlıklarını satışıyla alakalı yorumlarda bulundu. Bu isimlerden en çok dikkat çekeni ise Binance CEO’su Changpeng Zhao oldu.

Her gün 100 milyar dolar civarında Bitcoin’in alınıp satıldığını bildiren Binance CEO'su, Twitter hesabından paylaştığı bir gönderide, Tesla’nın Bitcoin satışının “okyanusta bir damla” olduğunu söyledi.

Haberin devamı...

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir