Mojang, Minecraft sunucuları için NFT'leri yasakladı

Minecraft geliştirici şirketi Mojang, Minecraft sunucularındaki ve istemcilerindeki NFT kullanımını tamamen yasakladığını duyurdu.

Uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen açık dünya video oyunu Minecraft'ın geliştirici stüdyosu Mojang, geçtiğimiz saatlere "Minecraft ve NFT'ler" adlı önemli bir açıklama yayınladı. 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan oyun geliştirici şirketi yaptığı açıklamada Minecraft sunucularındaki ve istemcilerindeki NFT kullanımını tamamen yasakladığını duyurdu. 

Minecraft içinde Mojang Studios tarafından sağlanan bir NFT desteği henüz bulunmasa da oyununun özel sunucuları içinde blockchain entegrasyonu ve NFT'ler yer alıyordu. Oyun geliştirici şirketin yaptığı açıklamanın son yıllarda hızla gelişen yeni teknolojilere karşı oldukça sert bir tavır sergilediğini söyleyebiliriz. Şirket yayınladığı açıklamada, “Minecraft’ın herkesin aynı içeriğe erişebildiği bir topluluk olarak kalmasını sağlamak için bu kurallara sahibiz” ifadelerine yer verdi. 

minecraft-nft

Mojang, bu kararının arkasında NFT’lerin güvenilirliğinin belirsizliği ve kullanıcılar için taşıdığı dolandırıcılık riski oluğunu belirtti. Minecraft'ın oyuncu kitlesinin genele vurulduğunda çocuklar ve genlerden oluştuğu düşünüldüğünde, Mojang oyuncularına daha güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyor. Yapılan açıklamanın devamında şirket, "Oyunumuzdaki yaratımın içsel bir değere sahip olduğunu ve bu değerlerin tanınabileceği bir pazar sağlamak için çaba gösterdiğimizi bilin" ifadelerine yer verdi ve ekledi "Ayrıca, yukarıdaki ilkelerin saklı kalmasını sağlamak ve oyunlarda daha güvenli bir deneyim sunmak için teknolojinin zaman içinde nasıl geliştiğini yakından takip edeceğiz.”

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir