Dubai metaverse projesini açıkladı!

Dubai, beş yıl içerisinde dünyanın en büyük 10 metaverse ekonomisinden biri olmayı hedeflediği yeni metaverse stratejisini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin en kalabalık şehri ve Dubai Emirliği'nin başkenti Dubai, bir süredir kripto para borsalarına kapılarını açmasıyla ve metaverse odaklı çalışmalarını geliştirmeye yönelik tutumuyla gündemde. Blockchain teknolojilerini kullanma konusunda oldukça hevesli olan Dubai, şimdi ise beş yıl içinde dünyanın en büyük 10 metaverse ekonomisinden biri olmayı hedeflediği yeni metaverse stratejisini açıkladı. Yeni metaverse projesini Dubai’nin veliaht prensi Hamdan bin Muhammed, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu. 

Açıklanan metaverse stratejisinde en çok dikkat çeken noktalardan biri, Dubai'de metaverse ve blok zinciri teknolojisi odaklı iş yapan şirketlerin sayısını 5 yılda 5 katına çıkarmak oldu. Şeyh Hamdan bin Muhammed konuyla alakalı, “Bu, Dubai'nin ekonomisini güçlendirecek ve BAE hükümetindeki blok zinciri şirketlerinin sayısını mevcut sayının 5 katına çıkarma vizyonunu destekleyecek” açıklamasında bulundu. Hamdan bin Muhammed, diğer bir yandan 2030 yılına kadar 40 binden fazla sanal iş imkanı sunmayı desteklediğini bildirdi. 

hamdan-bin-muhammed

Elde edilen bilgilere göre Dubai, öncelikli olarak kullanıcılar için güvenli platformlar oluşturarak şehre yeni ekonomik fırsatlar sunmayı ve küresel standartlar geliştirmeyi hedefliyor. Yapay Zeka, Dijital Ekonomi ve Uzaktan Çalışma Uygulamaları Bakanı Omar bin Sultan Al Olama, halihazırda Dubai için önem teşkil eden sektörlere metaverse'ü entegre etmenin önemini vurguladı. Omar bin Sultan Al Olama konuyla ilgili, “Ayrıca bu adımlar, Dubai’yi, yeni ekonomik fırsatlar sunan dünya çapında bir akıllı-merkeze dönüştürecektir. Dubai Metaverse Stratejisi, BAE’nin Yapay Zekâ Stratejisi ile paralel amaçlar taşımaktadır. Geleceğin teknolojilerinin benimsenmesi ve dijital dönüşümün sağlanması için yeni inisiyatiflere yatırım yapılması şarttır” açıklamasında bulundu.

Proje öncelikli olarak Turizm, eğitim, uzaktan çalışma, sağlık ve hukuk gibi önemli sektörlerde yeni iş modelleri kurabilmek adına Web3 teknolojilerini benimsemeyi hedefliyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir