Elon Musk, Bitcoin satışının nedenlerini açıkladı

Tesla CEO'su Elon Musk, Tesla'nın 936 milyon dolarlık Bitcoin satışının sebeplerini açıkladı.

Elon Musk'ın CEO'luğunu üstlendiği elektrikli araç şirketi Tesla, geçtiğimiz gün yayınladığı ikinci çeyrek raporunda Bitcoin’lerinin yüzde 75’ini sattığını açıklamıştı. Kamuoyunda oldukça ilgi çeken bu gelişmenin ardından Elon Musk, 936 milyon dolarlık Bitcoin satışının sebeplerini açıkladı. Tesla, Şubat 2021’de 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın alarak kripto para biriminin fiyatını zirveye taşımıştı. Ardından çevresel kaygıları gerekçe gösteren şirket, Bitcoin ödemelerini iptal ettiğini duyurmuştu.

Tesla'nın Bitcoin'leri satmasının ardında yatan sebepleri kamuoyu ile paylaşan Elon Musk, Çin’deki Covid-19 karantinaların oluşturduğu belirsizliğe vurgu yaparak konuyla ilgili, "Bitcoin’lerimizin bir bölümünü, Çin’deki karantinaların oluşturduğu belirsizlikten kaynaklı sattık. Çünkü Çin’deki Covid’in ne zaman hafifleyeceğini bilemezdik. Bu durumda da nakit pozisyonumuzu artırmak bizim için çok önemliydi.” ifadelerini kullandı.

tesla-bitcoin-satti

Bununla beraber gelecekte Bitcoin varlıklarını artırmaya açık olduklarını söyleyen Musk, ellerindeki hiçbir Dogecoin’i ise satmadıklarını açıkladı. Musk konuyla ilgili, "İlerleyen süreçlerde Bitcoin’lerimizi artırma fikrine kesinlikle açık olacağız. Bu durum Bitcoin ile ilgili son kararımız olarak düşünülmesin. Bu satış Çin’de yaşanan kapanmalarla birlikte, Çin’deki şirketlerde oluşan likidite endişelerimizle ilgilidir" açıklamasında bulundu. 

Musk'ın yaptığı Dogecoin açıklamasının ardından kripto para biriminin değerinde yüzde 6 oranında bir artış yaşandı. Tesla’nın asıl hedefininin “sürdürülebilir enerjinin gelişini hızlandırmak” olduğunu belirten Musk, kripto paralarla ilgili şirketin tutumu hakkında, "Kripto paralar konusunda ne buradayız ne de oradayız." ifadelerini kullandı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir