Haftanın önemli Web3 gelişmeleri [8-12 Ağustos]

Bu hafta yaşanan en önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

Gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen Web3 teknolojileri, gelecek için yüksek potansiyel vadediyor. Metaverse'de sunulan NFT'ler, blokchain tabanlı platformlar, dijital varlıklar ve kripto paralar her geçen gün daha aşina olduğumuz kavramlar haline geliyor. Geleceğin teknolojileriyle ilgili gözden bir şey kaçırmamak adına, Tiffany'nin NFT koleksiyonunu satışa sunması, kripto projeleri ve girişimlerinin 2022’de 30 milyar dolar fon toplaması, Çin'in kripto paraları savunan 13 bin sosyal medya hesabını kapatması, CoinSwitch'in 10 milyon dolarlık Web3 girişim fonunu duyurması, Curve Finance'in web sitesinin çalınması, NVIDIA'nın yeni metaverse araçlarını tanıtması ve Real Madrid ve Barcelona'nın metaverse için ortak ticari marka başvurusunda bulunması yönündeki haftanın önemli Web3 gelişmelerini sizler için derledik.

NFT'lerinizi takı olarak kullanmak ister miydiniz?

Ünlü mücevher markası Tiffany,NFTiffs” adını verdiği 250 parçalık NFT koleksiyonunu satışa sundu. Her biri 30 Ethereum (yaklaşık 50.000 dolar) olan NFT'lerin tamamı 20 dakika içinde satıldı. Gerçekleşen satışların sonucunda şirket, 12,5 milyon dolar gelir elde etti.

Ünlü mücevher markasının “NFTiffs” koleksiyonunda NFT'leri, CryptoPunk NFT sahiplerine özel dijital kullanılabilirlik hakkı ve onlara NFT’lerini değerli taşlar ve elmaslar içeren özel bir kolyeye dönüştürme hakkı veriyor. Yatırımcılar NFT'lerini üstünde değerli taşlar ve elmaslar bulunan madalyonlara çevirebiliyor. Satışa sunulan NFT'ler Blockchain teknoloji firması Chain tarafından destekleniyor.

Haberin devamı...

Kripto projeleri ve girişimleri 2022’de 30 milyar dolar fon topladı

Messari Holding Inc’in yan kuruluşu Messari ve Dove Metrics, kripto sektörünü mercek altına aldıkları Fon Toplama Raporu’nu yayımladı. Yakın zaman önce yayımlanan rapor, 2022 yılının ilk yarısında projeler ve girişimlerin yatırımlardan 30,3 milyar dolar topladığını gösteriyor.

kripto-pic-1

Yayımlanan raporda, kripto projeleri ve girişimlerinin bu yıl içerisinde gerçekleşen 1.199 yatırım turundan 30,3 milyar dolar yatırım aldığı ve CeFi'nin ilk yarıda 10,2 milyar dolardan fazla hasılat elde ederek DeFi’yi geride bıraktığı yönünde. DeFi projeleri 1,8 milyar dolar toplamayı başarırken, Web3 ve NFT projeleri ilgili şirketler yılın ilk 6 ayında 8,6 milyar dolar topladı. DeFi’nin en büyük ayı, bir dizi DeFi şirketinin 624 milyon dolar topladığı Haziran ayı oldu. Giderek daha popüler bir hale gelen CeFi, en fazla fonu Ocak ayında toplarken, Web3-NFT sektörünün en çok fon topladığı ay Nisan oldu.

Haberin devamı...

Çin, kripto paraları savunan 13 bin sosyal medya hesabını kapattı!

Kripto para birimlerine karşı sert tavrıyla bilinen Çin'in Siber Güvenlik İdaresi (CAC) yakın zaman önce yaptığı açıklamada, kripto para birimi yatırımlarını savunan 51 bin paylaşımın silindiği, 13 bin sosyal medya hesabının kapatıldığı ve kripto paralarla ilgili bilgiler veren 105 adet de web sitesine yasak getirildiği belirtildi.

bitcoin-çin

CAC tarafından gerçekleştirilen kısıtlamalar sonucu kripto para faaliyetlerinde dünyada ilk sırada olan Çin, yerini ABD'ye kaptırmıştı. Buna rağmen Çin'in kripto para madenciliği yapan ülkeler sıralamasında hala 2. sırada olması ise şaşırtıcı bir gerçek. Çin, dünyadaki toplam kripto para madenciliğinin yüzde 21’ini oluşturuyor. Uzmanlar bu durumu, ülkedeki azımsanamayacak VPN kullanımına ve yeraltı madenciliğine bağlıyor.

Haberin devamı...

CoinSwitch'ten 10 milyon dolarlık Web3 girişim fonu!

Geçtiğimiz gün, Hindistan menşeili kripto para borsası CoinSwitch, erken aşamadaki Web3 projelerine yatırım yapıp desteklemek amacıyla 10 milyon dolarlık fon ayırdıklarını açıkladı.

Web3 Discovery Found” adı verilen fon, Web3 girişimlerinin portföy yönetimini üstlenecek. Şirketin kurumsal risk sermayesi girişimi olan Web3 Discovery Fund'un, Web3 ortamı için Blockchain çözümleri sunan girişimlere destek olması amaçlanıyor. CoinSwitch yaptığı açıklamada, Tiger Global, Ribbit Capital, Coinbase Ventures, Sequoia Capital India, Woodstock Fund ve Elevation Capital gibi bilinen şirketlerin ortaklıkları ile projenin yürütüleceğini bildirdi.

Haberin devamı...

Curve Finance'in web sitesi çalındı!

Her hafta olduğu gibi ne yazık ki bu hafta da bir Web3 platformunun saldırıya uğradığı haberini sizlere aktarıyoruz. Popüler merkeziyetsiz finans platformu Curve Finance, resmi twitter hesabından web sitesinde bir güvenlik açığı meydana geldiğini duyurdu. Yapılan paylaşımda, sunucu güvenliğinin ihlal edildiği ve kullanıcıların curve.fi web sitesini kullanmaması gerektiğini belirtildi. Paradigma araştırmacısı samczsun tarafndan yapılan açıklamaya göre Curve’ün şu anda front end’i tehlikeye girdi. 

Yapılan saldırı sonucu, curve.fi adresinin DNS girişini değiştiren saldırganlar işlemleri farklı bir IP adresine yönlendirdi. Platformun saldırıya uğradığından habersiz kullanıcılar ise paralarını kaybettiler. Yapılan saldırı sonucu yaklaşık olarak 570 bin dolarlık bir varlık çalındı.

Haberin devamı...

NVIDIA, yeni metaverse araçlarını tanıttı

SIGGRAPH etkinliğinde tanıtılan teknolojiler arasında en dikkat çekenlerden biri, doğru dijital ikizler ve gerçekçi avatarlar oluşturmaya aracılık eden ve yüz hareketlerimizi dahi metaverse kolay bir şekilde aktarabilmemizi sağlayan NVIDIA Omniverse Avatar Cloud Engine (ACE) ve metaverse ile gerçek dünya arasında köprü kurmayı sağlayan Omniverse araçları oldu. 

Avatar Cloud Engine'in, oyun, eğlence, bankacılık ve ulaşım gibi birden çok sektörde kullanılması planlanıyor.

Haberin devamı...

Real Madrid ve Barcelona'dan metaverse için ortak ticari marka başvurusu

2022'nin ikinci çeyreğinde metaverse arsa fiyatlarında yaşanan deflasyon ve NFT sektöründe görülen düşüş trendine rağmen markalar hala ilgili ticari marka başvurularında bulunmaya devam ediyor.  Ünlü İspanyol futbol kulüpleri FC Barcelona ve Real Madrid de ortak kripto para birimi ve metaverse için adım attı.

Ticari marka avukatı Mike Kondoudis, paylaştığı bir tweet'de, iki İspanyol kulübün ortak ticari marka başvurusunda bulunduğunu belirtti. El Clásico rakiplerinin 5 Ağustos’ta aldığı ortaklık kararın kapsamında; sanal gerçeklik oyunları, sanal giysiler, ayakkabı ve şapkalar, indirilebilir blok zinciri işlem yönetimi yazılımı, e-cüzdan yazılımı ve daha fazlası yer alıyor.

Haberin devamı...

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir