Yemeksepeti CMO'su Barış Sönmez: "Dünyaya değer yaratan markalar öne çıkacak"

Yemeksepeti CMO'su Barış Sönmez ile geçtiğimiz yılın projelerini ve tüketicilerin markalardan beklentilerini, Yemeksepeti'nin bu alanda yürüttüğü çalışmaları konuştuk.

Günümüz dünyasında tüketiciler; markalardan yalnızca satın aldıkları ürün ve hizmetleri değil, büyük ve cesur somut girişimleri hayata geçirmesini bekliyor.

Dünya sorunlarıyla ilgili, duyarsız kalmayarak toplumsal faydaya odaklanan ve şeffaf bir şekilde paylaşan şirketlerin marka değerini artırdığı gerçeğinden söz edebiliriz. Bu bağlamda, Yemeksepeti CMO'su Barış Sönmez ile Yemeksepeti'nin geride bıraktığımız yıla dair projelerini, tüketiciler markalardan beklentisini ve Yemeksepeti'nin bu alanda yürüttüğü çalışmalarını konuştuk.

"Marka kimliğimiz; kullanıcılarımızın markamıza duyduğu ‘aidiyet’ ve hayatlarında bıraktığımız ‘etki’ ile anlam kazanıyor"

Yemeksepeti’nin marka kimliği, kullanıcılarımızın markamıza duyduğu ‘aidiyet’ ve hayatlarında bıraktığımız ‘etki’ ile anlam kazanıyor. Yemeksepeti’nin marka kimliğinin kullanıcılarımızın hayatında yer almasını, bize özgü tarzımızı yansıtabilen, hep daha iyisini hedefleyen projelerle sağlıyoruz. 2021'de, yani kuruluşumuzun 20. yılında, kullanıcılarımızla yaşadığımız benzersiz anıları ölümsüzleştirmek için “Hepimizin Yemeksepeti 20 Yaşında” kampanyamızı hayata geçirdik. Kampanya kapsamında çok eğlenceli bir reklam filmi hazırladık ve kullanıcılarımıza birçok ödül ve fırsat sunduk. Başarılı çalışmamızın sonucu olarak da “Hepimizin Yemeksepeti 20 Yaşında” kampanyamızla 2021 Felis Ödülleri’nde E-Ticaret Bölümü Kurumsal İmaj Kategorisinde birincilik ödülünü aldık.

2021 yılında gerçekleştirdiğimiz bir diğer önemli çalışmamız da ‘’Aklındaysa Kapında’’ sloganımızla çıktığımız yeni marka konumlandırması kampanyamız oldu. Müşterilerimizin istedikleri her ürünü, istedikleri zaman, hızlı, güvenilir ve pratik bir şekilde dakikalar içinde kapılarına ulaştırdığımızı vurgulayan Aklındaysa Kapında kampanyamız ile dinamik iş yapışımızı, anındalık ve sınırsızlık perspektifiyle yansıtmayı hedefledik. Aynı zamanda logo ve tasarım değişikliğine giderek hızlı ticaret odağındaki marka konumlandırmamızı tazeledik ve güçlendirdik. Danilo Zanna, Merve Dizdar ve Sergen Deveci rol aldığı ve genişlettiğimiz hizmet yelpazemizi aktaran reklam filmimizle Yemeksepeti olarak yemek siparişi teslimatından çok daha fazlasını sunduğumuzun altını bir kez daha çizdik.

"Çevik şirket yapısına sahip olmak hiç olmadığı kadar önem kazandı"

Son iki yılı kapsayan dönemde pandeminin de etkisiyle dijital dönüşüm çok daha fazla ivmelendi ve tüketici davranışlarının da değişimiyle hız artık en önemli beklenti haline geldi. Durum böyle olunca tüketici beklentilerini karşılayabilmek için çevik şirket yapısına sahip olmak hiç olmadığı kadar önem kazandı. Hatta e-ticaret kavramı yerini h- ticaret yani hızlı ticaret dediğimiz kavrama bıraktı. Bu noktada Yemeksepeti olarak biz de inovatif kimliğimizle, hızlı teslimatı ve çeşitliliği iş yapış biçimimizin bir parçası haline getirerek bu yeni trende, yani h-ticarete öncülük ediyoruz. Hizmet yelpazemizi genişleterek kullanıcılarımızın istediği her ürüne istediği zamanda ve hızda ulaşması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bununla birlikte günümüzde insanlar değer yaratan markaların tüketicisi olmayı tercih ediyorlar. Artık bulunduğu coğrafyaya, topluma kısacası dünyaya değer yaratamayan şirketleri konuşmak mümkün dahi değil. Bu noktada Yemeksepeti olarak kurulduğumuz günden itibaren tüm paydaşlarımıza ve topluma destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu noktada pandemi süreciyle birlikte zor günler yaşayan restoranlara destek olmak adına çok önemli çalışmalar yürüttük ve dijitalleşmelerine destek sağladık. Normal şartlarda dijitalleşme için tüm bu restoranların ayrı ayrı teknik altyapı için bütçe ve zaman ayırması gerekecekti. Biz bu restoranlara çok daha kısa sürede online sipariş hizmetine başlayabilme fırsatı sağladık. Bu sayede restoranlar yeni düzene uyum sağlayabildiler.  

Ek olarak kullanıcılarımızın beklentileri doğrultusunda ve mahalle esnafına destek vermek amacıyla Yemeksepeti Mahalle’yi hayata geçirdik. Yemeksepeti Mahalle ile mahalle esnafının sürdürülebilir şekilde büyümesine, yerel ekonomiye ve istihdama katkı sağlıyoruz.

"Sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz"

Bununla birlikte Yemeksepeti olarak büyük önem verdiğimiz bir diğer konu ise topluma fayda ve sürdürülebilirlik konusunda çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız önemli çalışmalarımızdan biri olan Yeşili Koruyalım butonu, bugün her üç Yemeksepeti kullanıcısının biri tarafından sipariş verilirken kullanılıyor. 2020 yılı ve 2021 yılı karşılaştırıldığında butonunun kullanımının yüzde 20 arttığını ve bu sayede son 12 ayda toplam 926 ton daha az plastik tüketilmesini sağladığımızı gururla söyleyebilirim.  

Sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Bu kapsamda çok yakında teslimatların bir kısmını temin ettiğimiz doğa dostu elektrikli motosikletlerle yapmayı ve elektrikli motosiklet sayımızı artırmayı planlıyoruz. Yakında duyuracağımız çok ses getirecek ve diğer firmalara ilham olacağına inandığımız büyük çaplı bir projemiz daha var, o da sürpriz olsun.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir