Nike, Kullanıcı Deneyimi ile Nasıl Yenilik Yapıyor?

  • Nike, kullanıcı deneyimini temel alarak hizmetlerinde birçok yenilik yapıyor ve üyelik hizmetleri, uygulama entegrasyonları ve daha fazlasında "doğrudan tüketiciye" yöntemleri aracılığıyla tüketici deneyimini yeniden şekillendiriyor.
  • Aynı zamanda Nike, hem online hem de mağaza içindeki temel tüketicilerine yapay zeka odaklı kişiselleştirme ve özel üyelik deneyimleri sunuyor.
  • Çeşitli mobil uygulamaları aracılığıyla kullanıcılarına çok farklı imkanlar sunan Nike, ayrıca Nike By Melrose gibi yeni mağaza konseptleriyle de müşterilerine farklı alışveriş deneyimleri sağlıyor.
  • İlgili Yazı: Nike'tan Ürünlerini Yakanları Tiye Alan Paylaşım: "Ürünlerimizi Nasıl Güvenli Bir Şekilde Yakarsınız?"

PSFK geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir yazıda, dünyanın en büyük spor giyim markalarından biri olan Nike'ın kullanıcı deneyimini temel alarak nasıl yenilik yaptığına değindi. Bununla birlikte bu yazıda, Nike'ın üyelik hizmetleri, uygulama entegrasyonları ve daha fazlasında "doğrudan tüketiciye" yöntemleri aracılığıyla tüketici deneyimini nasıl yeniden şekillendirdiğinden de bahsedildi.

PSFK'in belirttiğine göre, özel indirimlerden uzaktan desteğe ve mağaza içi hizmetlere kadar Nike, hem online hem de mağaza içindeki temel tüketicilerine yapay zeka odaklı kişiselleştirme ve özel üyelik deneyimleri sunuyor. Bu deneyimleri sağlayan şeylerin bir parçası Nike’ın mobil uygulamasıdır. Bu mobil uygulama, Nike müşterilerine yaşam tarzı ilhamı, topluluk ve uzman yardımından ürün ve etkinliklere özel erişime kadar her şeyi sunuyor.

https://pazarlamasyon.com/reklam/nikein-urunlerinin-yakilmasina-neden-olan-yeni-reklam-yuzu/

Bunların yanı sıra mobil deneyim, perakende satış noktalarına kadar uzanıyor ve tüketicilerin mağaza çalışanlarının yardımlarıyla kontrolü ele almasına imkan tanıyan bir alışveriş ekosistemi yaratıyor. Alışveriş yapan kişiler, bir mağaza çalışanıyla uzman danışmanlığı için randevu alarak ya da mağaza içi denemeleri için ürün ayırtarak mobil uygulama aracılığıyla ziyaretlerini önceden planlayabiliyorlar. Bu da onların daha sorunsuz, bilinçli ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimlerine sahip olmalarını sağlıyor.

Mağaza Deneyimi ve Tasarım

"Nike by You" isimli deneyim programı, ziyaretçilere, süreç boyunca kendilerine yardımcı olacak bir ekip üyesiyle birlikte, kendi özel Nike ID spor ayakkabılarını tasarlamaları için stil uzmanlarına randevu almalarına imkan tanıyor. Bu programa katılan kişiler, tuvalleri olarak beyaz bir spor ayakkabıyla başlıyor, onu özel bir ışık teçhizatının altına koyuyor ve daha sonra dijital bir ekran üzerinde spor ayakkabının görünümünü kendi isteklerine göre özelleştiriyorlar. Sonrasında ise dijital ekran, özel görünümü sergilemek için spor ayakkabının üzerine yansıtılıyor.

Bununla birlikte Nike'ın Nike by Melrose isimli, müşterilerine farklı deneyimler sunduğu bir konsept mağazası bulunuyorNike by Melrose, NikePlus üyelerine Nike uygulaması aracılığıyla alışveriş yapma, mağazada denemek ve satın almak için ürünleri ayırtma ve teslim alma imkanı sağlıyor. Aynı zamanda alışveriş yapan kişiler, uygulama aracılığıyla kendi kıyafet bedenlerinin mağazada olup olmadığını öğrenebiliyor ve bir ürün ayırtıldıktan sonra, kullanıcıya ürünün teslim almaya hazır olduğunu belirten bir anlık bildirim gönderiliyor.

Nike by Melrose Mağazasının Dışarıdan Görünümü

Müşteri Eğitimi ve Yardım

Belirli lokasyonlarda, NikePlus üyeleri, herhangi bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek, mevcut bedenleri ve renkleri keşfetmek ve gerçek zamanlı envanteri online ortamda ve herhangi bir mağaza çalışanına sormak zorunda kalmadan mağazada görmek için Nike uygulamasını kullanarak sergilenen her bir ayakkabının içindeki barkodları tarayabiliyorlar. Ayakkabı stokta mevcut ise, müşteriler ayakkabıyı denemeyi talep edebiliyor ve bir Nike çalışanının birkaç dakika içinde istenen ayakkabıyı getirmesi için belirlenen alanda bekleyebiliyorlar.

NikePlus Mobil Uygulaması

Yerel üyelere hizmet vermek için tasarlanan Nike Expert noktaları ise benzersiz ürünlere, deneyimlere ve özelleştirme fırsatlarına erişim sağlıyorNike uygulaması ile rezervasyon yapılabilen üyeler, spor hedefleri ve ürün ihtiyaçları doğrultusunda kişisel alışveriş ve stil ipuçları verebilecek ve tavsiyede bulunabilecek iyi eğitimli bir Nike Expert çalışanı ile bire bir randevu ayarlayabiliyorlar. Aynı zamanda Nike Express Sessions da sadece otuz dakika içinde tüketicilere bire bir hizmet sunuyor.

Mağazacılık ve Kürasyon

Nike By Melrose, mağaza stoklarını bilgilendirmek için online satın alımlardan elde edilen verileri kullanan ve direkt olarak yerek tüketicilerin hangi ürünleri satın aldığını ve onların alışveriş tercihlerini temel alan bir konsept mağazadır. Alışveriş yapan kişiler, bir mağazanın yakınında yaşayan tüketiciler için belirli bir kategorideki en popüler spor ayakkabıları görmek amacıyla mağaza içerisinde bulunan ekranlara göz atabiliyorlar.


Nike SNKRS Stash Uygulamasından Bir Görünüm

Nike SNKRS Stash isimli mobil uygulama ise kullanıcılara mobil coğrafi konum verilerine bağlı olarak özel Nike eğitmenlerine erişim imkanı sunuyor. Kullanıcılar, uygulama aracılığıyla konumlarını paylaşarak şehrin tamamında yer alan Stash noktalarını keşfedebiliyorlar ve Shock Drop, insanların uygulama aracılığıyla anında ya da yakındaki bir Nike mağazasından spor ayakkabı satın almasına olanak tanıyan mobil uyarılar sağlıyor.

Teslimat ve Lojistik

Müşterilerin telefonlarıyla açabildikleri kilitli dolaplarda teslim alma ve dijital rezervasyon imkanı sunan Nike By Melrose'daki Curb Services isimli hizmet sayesinde iade, değişim ya da satın alma işlemleri kolaylaştırılmıştır. Bunun yanı sıra Swoosh Text'i (müşteri ve mağaza arasındaki bir kısa mesajlaşma sistemi) kullanarak tüketiciler, basit bir şekilde mağazaya mesaj atabiliyor, ürünleri teslim alabiliyor ya da iade edebiliyorlar.

https://youtu.be/1BQyEVwP64I

Sadakat ve Üyelik

Nike’ın Shanghai İnovasyon Evi, üyelerle sınırlı bir alanda yer alan bir uzman stüdyosunu bünyesinde barındırıyor. Üyeler; sporcular, özel eşyalar ve Nike by Your ile birlikte tanışma toplantıları da dahil olmak üzere heyecan verici deneyimlere erişim sağlayabiliyorlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir