Müşteriye en çok kanaldan dokunan teknoloji perakendecisiyiz

New Generation Community üyelerimizden Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu: "New Generation Community gibi blockchain ve benzeri stratejik teknolojiler üzerine girişimlerde bulunan, çalışan, kafa yoran bir toplulukla aynı çatı altında bulunmaktan büyük heyecan duyuyorum."

New Generation Community kapsamında, blockchain odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerinin; pazarlamada dijital çağın yarattığı fırsatları, değişen yaklaşımları ve sektör beklentilerini paylaştıkları bölümümüzün konuğu, Teknosa Dijital Ticaret ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Emre Kurtoğlu.

(New Generation Community hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.)

Müşteriye en çok kanaldan dokunan teknoloji perakendecisiyiz

Pandemi ile teknoloji temel bir ihtiyaç haline geldi, tüketici alışkanlıkları değişti. Sektörümüzde en önemli değişim ise e-ticarette yaşandı. E-ticaret, önemli bir sıçrama yaşadı. Araştırmalara göre, pandemi ile dünyada internet kullanan her 5 kişiden 4’ü e-ticareti deneyimlemeye başladı. E-ticaretin bu denli hız kazandığı yeni dönemde, müşteri beklentilerine yönelik hızlı aksiyon almak ve yenilikçi uygulamaları hayata geçirmek önemli hale geldi. 

Biz, özellikle online alışveriş daha geniş kesimlerce, hatta aşina olmayanlar tarafından da tercih edilmeye başlayınca WebChat, WhatsApp, Türkiye’de ilk olan ‘Video-Chat’ destek ve telefonla destek gibi uygulamalarımızı geliştirdik. Online’daki satışların yarısının artık pazaryerlerinden yapılır hale gelmesi üzerine şubat ayında müşterilerimizi dijital dönüşüm yolculuğumuzun en önemli kilometre taşı olan pazaryerimizle buluşturduk. Müşterilerimize teknoloji ekosisteminde yer alan ürün ve hizmetleri, teklifleri, en kapsamlı deneyim ve Teknosa güvencesiyle sunmaya başladık. 

Bugün müşteriye en çok kanaldan dokunan teknoloji perakendecisiyiz. Mağazalarımız, çağrı merkezimiz, Webchat, WhatsApp, sosyal medya kanallarımız, web platformları dahil 17 kanaldan müşterilerimize hizmet veriyor, onları dinliyor, sorularını yanıtlıyor, sorunlarına çözüm üretiyoruz. Müşterilerimizin alışveriş yolculuğunun her aşamasında ve özellikle satış sonrası süreçte de yanında oluyoruz.

Stratejik yol haritamızın temelini; müşteri deneyimi, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik oluşturuyor
Dijital dönüşüm uzun süredir şirketlerin stratejik yol haritasında önemli bir gündem maddesi olmayı sürdürüyor. Teknosa’da dijitalleşmede doğru zamanda doğru adımlar attığımız için değişime hızlı adapte olduk. Stratejik yol haritamızın temelini müşteri deneyimi, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik oluşturuyor. Dijital dönüşümümüzle online yetkinliklerimizi artırmayı, mağazalarımızla birlikte fijital deneyim sunmayı; diğer bir deyişle fiziksel ve dijital deneyiminin entegrasyonunu sağlamayı ve tüm operasyonlarımızı akıllı, verimli hale getirmeyi odağımıza alıyoruz. Dijitalleşme sayesinde müşterilerimizin istediği ürün ve hizmetlere, istediği zamanda ve istediği kanalda ulaşabileceği kesintisiz bir alışveriş yolculuğu sunmayı hedefliyoruz. Bugün sistemimizde 18 milyonu aşkın müşteri verisi var. İleri veri analitiği kabiliyetlerimiz ile müşteri odaklı olarak işimizi, süreçlerimizi iyileştirebiliyor ve müşterilerimize daha iyi hizmet sunabiliyoruz.

CRM çalışmaları pazarımız açısından önemini sürdürmeye devam edecek 
Dijitalleşmeyle birlikte müşteriler artık istediği ürün ve hizmetlere, istediği zamanda ve istediği kanalda ulaşabileceği kesintisiz bir alışveriş yolculuğu deneyimlemek istiyor. Bu doğrultuda çoklu kanal stratejileri giderek önem kazanıyor. Sektör açısından sadece hizmet sunarken değil, tüm iş modellerini geliştirirken uzun vadeli güvenilir işbirlikleri kurabilmek de büyük önem taşıyor.  

Müşteri ihtiyaçlarını anlama ve hizmetleri geliştirme noktasında, alınan geri bildirimi doğru şekilde takip etmek önem kazanıyor. Müşteri sadakatinin ve bu anlamda yatırım yapılan CRM çalışmalarının pazarımız açısından önemini sürdürmeye devam edeceğine inanıyoruz. 

Sağlıklı ve güçlü bir büyüme hedefiyle çalışıyoruz 
Mağazaları olan dijital bir platforma dönüşüm yolculuğumuzda, sağlıklı ve güçlü bir büyüme hedefiyle çalışıyoruz. Pazaryeri dönüşümümüzden servis gelişimine tüm kanallarda müşteri deneyimini daha da güçlendirmek için geliştirmelerimize devam ediyoruz. Stratejik yol haritamızın temelini oluşturan müşteri deneyimi, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanlarında öncü girişimlerimize ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Tüm faaliyetlerimizi bugün ve gelecek için yarattığımız değerin optimizasyonu ve toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi odağımıza alarak sürdürüyoruz. Çalışanlarımıza, paydaşlarımıza ve toplum için daha fazla değer yaratmayı hedefliyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir