İzlemeye değer: Yapay zekâyı konu edinen 7 film

Sürekli gelişen yapay zekâ çağına geniş bir çerçeveden bakmamızı sağlayacak yapay zekâ konulu 7 filmi derledik.

Son dönemlerde karşımıza birçok yapay zekâ programı çıktı. Yakın zaman önce, yazdığınız metinleri birbirinden benzersiz görsellere dönüştüren yapay zekâ DALL-E'nin herkesin erişimine açıldığını duyurmuştuk. Bunun haricinde Meta'nın yazılı cümleleri videolara dönüştüren yapay zekâ programı Make-a-Video'yu tanıttığını ve Google'ın metinleri 3D nesnelere dönüştüren yapay zekâsı DreamFusion'ı geliştirdiğini sizlere aktarmıştık

Kısa bir süre içinde ortaya çıkan ve oldukça ilgi çeken bu programların, yapay zekâya olan ilgiyi artırdığını da söyleyebiliriz şüphesiz. Biz de, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü robotun, genellikle akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirme yeteneği olarak açıklayabileceğimiz yapay zekâyı odağına almış ve izlemeye değer filmleri sizler için derledik. Filmlerin listede yer alma sırasının tamamen rastgele olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Karşınızda izleyemeye değer yapay zeka konulu 7 film.

Upgrade (2018)

Leigh Whannell'in yazıp yönettiği Upgrade, teknolojinin hayatın neredeyse her alanında hakim olduğu yakın bir gelecekte, eşini kaybeden ve belden aşağı da felç kalan Grey Trace'in, milyarder bir mucitten bedenini geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alması sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Trace, deneysel bir tedavi sonrası vücudunun kazandığı insanüstü yeteneklerle birlikte zorlu bir intikam arayışına çıkıyor.

upgrade

Her (2013)

Spike Jonze'un yazıp yönettiği Her, yapay zekâ destekli bir sesli asistan sistemine aşık olan bir adamın hayatını konu edinmektedir. Joaquin Phoenix'in canlandırdığı başrolümüzün hayatı, karısından boşandıktan sonra karşılaştığı, yapay zekâ programı sunan yeni bir işletim sisteminin reklamıyla değişir. Böylece, iOS cihazlarımızda yer alan Siri gibi yapay zekâ destekli asistan Samantha'ya tanışan karakterimizin yapay zekâyla ettikleri sohbetler ise uzun süre akıllardan çıkmayacak türden.

her

S1mOne (2002)

Andrew Niccol'un yazıp yönettiği S1mOne'da başrolde yer alan karakterimizi Al Pacino canlandırıyor. Uzun zamandır şöhret peşinde olan bir yönetmenin, kendi 'gişe filmini' yapma sürecinde umut bağladığı başrol oyuncusunun film setini bırakıp gitmesi üzerine hayalleri yıkılır. Yönetmenin yıkılan umutlarını tekrardan canlandıracak şey ise sanal ortamda yaratılan, kaprissiz bir aktris olan yapay zekâ Simone'dır.

simone

2001: A Space Odyssey (1968)

Yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick'in oturduğu 2001: A Space Odyssey, 2 pilot, 3 bilim insanı ve üst düzey bir yapay zekayâ sahip süper bilgisayar "HAL 9000"den oluşan bir araştırma ekibinin Jüpiter'e doğru yola çıkışını anlatır. Bu süreçte, gelişmiş yapay zekâ HAL 9000'de bazı anormallikler sezilmeye başlar.

kubrick

Moon (2009)

Duncan Jones tarafından yönetilen Moon, Astronot Sam Bell'in Lunar Industries ile üç senelik bir kontrata imzalamasıyla başlar. Sözleşmede, Bell'in gezegenimiz için önemli enerji kaynaklarından olan Helium-3'ü keşfetmek üzere Ay'ın karanlık bir köşesine gönderilmesi yer alır. Karakterimizin görevi esnasında başına talihsiz bir kaza gelmesi ve uydu bağlantısının kopmasıyla, bu meşakkatli görevde yalnızlık artık onun kaderi olur.

moon-1

Ex Machina (2014)

Yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland'ın üstlendiği Ex Machina, dünyanın en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışan Caleb'i konu alıyor. Caleb, düzenlenen bir yarışmada şirketin gizemli CEO’su Nathan'ın dağ evinde 1 haftalık bir ödül kazanır fakat içine çekileceği deneyden habersizdir. 'Ava' adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekâsı Caleb'i beklemektedir.

ex-machina

A.I Artificial Intelligence (2001)

Yönetmenliğini Steven Spielberg'ün yaptığı Artificial Intelligence, tıpkı bir insan gibi davranan ve kendinin de insan olduğuna inanan yapay zekayâ sahip bir robot olan David'i anlatır. Çocuğu olmayan ailelere verilen ve ailelerin ebeveynlik hissini tatmasına yardımcı olmak üzere bir robot olarak üretilen David, hayallerine ulaşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

ai

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir