Karşınızda Google'ın metinleri 3D nesnelere dönüştüren yapay zekâsı!

DALL-E ve Midjourney'den sonra, Google'ın metinleri 3D nesnelere dönüştüren yapay zekâsı DreamFusion geliyor.

Yakın zaman önce, metinsel komutlarınızı birbirinden benzersiz görsellere dönüştüren yapay zekâ DALL-E'nin açık beta ile ücretsiz olarak herkesin erişimine açıldığını duyurmuştuk. Daha öncesinde kullanıma sunulan Midjourney yapay zekâsı da benzer bir işlevle karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Meta'nın, yazılı cümleleri birbirinden benzersiz videolara dönüştüren yapay zekâsı Make-a-Video'yu tanıttığını sizlere aktarmıştık. Söz konusu alanda yaşanan gelişmeler, hayallerin görsellere, videolara veya metinlere dönüşebilmesinin, insanlar tarafından ne kadar ilgi gördüğünü gözler önüne seriyor. 

Google'dan 3D nesneler üreten yapay zekâ: DreamFusion

Son zamanlarda DALL-E, Midjourney, GauGAN2, Craiyon, Make-a-Video gibi birçok yapay zekâ ortaya çıktı ve bu araçlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Yakın zaman önce Google, DreamFusion isimli yapay zekâsını tanıttı.

google-1

Google, ilk olarak 2021'in sonlarına doğru, aktarılan metinler doğrultusunda çeşitli nesneleri üç boyutlu olarak oluşturabilen yapay zekâsı DreamFusion'ı duyurmuştu. Google’ın görüntü modeli yapay zekâsı Imagen’ın birleşimiyle ortaya çıkan Dreamfusion, Dream Fields’ın son güncellemesi olarak tekrardan sunuldu. 

Her işlem sonrasında daha da güçlenecek!

Neural Radiance Field (NeRF) adı verilen teknoloji kullanılarak oluşturulan Google’ın yapay zekâsı, ağındaki iki boyutlu görüntüleri bir araya getirerek üç boyutlu modeller ortaya çıkarıyor. Yapılan her işlemin ardından elindeki görsel sayısı artacak olan yapay zekâ, her işlem sonrasında daha da güçlenecek. 

Google Brain araştırmacılarından Ben Poole, yaşanan gelişmeyle ilgili, "Text-to-3D (yazıdan görsele) için yeni yöntemimiz DreamFusion’ı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Önceden eğitilmiş bir metinden görüntüye modeli kullanarak NeRF’i sıfırdan optimize ediyoruz. 3D veriye gerek yok" ifadelerini kullandı.

Google’ın örnek olarak sunduğu görseller, şu an için Midjourney ve DALL-E kadar gelişmiş değil. Web sitedeki açıklamaya göre yapay zekânın "tutarlı, yüksek kalite normallere, yüzey geometrisine ve derinliğe sahip, Lambertian aydınlatma modelleriyle yeniden aydınlatılabilir modeller" oluşturması amaçlanıyor. Bunu, oluşturulan 3 boyutlu görselin en, boy ve derinlik oranlarının tutarlı olması anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Google'ın, DreamFusion'da önem verdiği nokta şu an için bunlar.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir