Hayal kurma konusunda sıradışı bir gücümüz olduğunu düşünüyoruz

İKSV Pazarlama ve İzleyici Deneyimi Direktörü Atasun Kaşbaş ile The Hammers Awards 2023’te 'Kültür, Sanat Ve Spor Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı' kategorisinde Gümüş, 'Yenilikçi Teknoloji Ustaları' kategorisinde Bronz ödül kazanan İKSV'nin başarısını konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards 2023’te ödüller sahiplerini buldu. İKSV Pazarlama ve İzleyici Deneyimi Direktörü Atasun Kaşbaş ile The Hammers Awards 2023’te 'Kültür, Sanat Ve Spor Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı' kategorisinde Gümüş, 'Yenilikçi Teknoloji Ustaları' kategorisinde Bronz ödül kazanan İKSV'nin başarısını konuştuk.

Farklı, ilgi çeken bir teknolojiyle, sıradışı bir kanalla hizmet sunarak izleyicilerimize İKSV’nin izleyici deneyimi yolculuğundaki gelişimini de göstermek istedik
The Hammers Awards 2023’te 'Kültür, Sanat Ve Spor Sektöründe En İyi Pazarlama Takımı kategorisinde Gümüş, 'Yenilikçi Teknoloji Ustaları' kategorisinde 'Bronz' ödülü aldığımız için çok gururlu ve mutluyuz. Bu ödüllere layık görenlere teşekkür ederiz.

En İyi Pazarlama Takımı ödülüne, 30. İstanbul Caz Festivali için hazırladığımız Caz Tramvayı projemizle katıldık. Dünya Mutluluk Endeksi, FutureBright’la yaptığımız izleyici araştırması gibi içgörülerden yola çıktık. Dünya mutluluk endeksinde 137 ülke arasında 106.sıradayız. FutureBright işbirliğinde 2021’de yaptığımız İKSV algı araştırmasında İKSV izleyicilerinin, geçmiş festivallerdeki gibi sokaklarda da coşkuyla festival havasına girilmesine duyulan özlem de yer almıştı. Biz de bu projemizle, hem şehrimize enerji, yüzlere de gülümseme, hem de İstanbul Caz Festivali’nin de bilinirliğine ve festivaldeki konserlerin bilet satışlarına katkı sağlamak istedik.

Kadıköy – Moda tramvayını, Babalar Günü'nün olduğu hafta sonunda İstanbul Caz Festivali tramvayı haline getirdik. Festival programında yer alan gruplardan Brassist’le Kadıköy, Bahariye, Moda’da defalarca tur atarak konser verdik; 7’den 77’ye on binleri gülümsettik, binlerce kişiyi sokakta dans ettirdik, sosyal medyada milyonlara eriştik. Eş zamanlı festival biletlerinde, bu hafta sonuna ve Babalar Günü'ne özel festival bir kampanya da yaptık, Bahariye’de gişe kurduk ve festival bilinirlik, bilet satış hedeflerimize de önemli katkı sağladık. Bizi en çok gururlandıran da müziğin, festivalin coşkusunu İstanbul halkıyla doyasıya paylaşmak ve bize el sallayan, dans eden, mutluluktan kahkaha atan binlerce kişiyi görmekti. 

Yenilikçi Teknoloji Ustaları’nda ise Türkiye’de ilk kez OpenAI’ın ChatGPT ürününü, sanal asistan olarak festival izleyicimizin emrine sunduk. 2 gün boyunca 10 konserle fırtına gibi esen +1 Sunar: Gezgin Salon Festivali’nde on binlerce izleyicimizin ihtiyaç duyacağı her konu için Whatsapp Destek Hattı, ChatBot’umuz hazırdı. Ancak genç bir izleyici profiline sahip olan bu festivalde farklı, ilgi çeken bir teknolojiyle, sıradışı bir kanalla hizmet sunarak izleyicilerimize İKSV’nin izleyici deneyimi yolculuğundaki gelişimini de göstermek istedik.

ChatGPT ‘li sanal asistan için çok çalıştık, çok test ettik ve geliştirme yaptık. Sonunda deneyimleyen izleyicilerden CSAT skoru olarak 92 gibi etkileyici bir skor aldık. 

Hayal kurma konusunda sıradışı bir gücümüz olduğunu düşünüyoruz
Ekipçe en yoğun mesaimiz, hayal kurmakla geçiyor! Bütçe, kaynak, mecra, kanal gibi konulara girdiğimizde öncelikle engelleri düşünüyor, ister istemez de bir süre sonra bunlara takılıyoruz. Kar amacı gütmeyen, toplum yararına çalışan bir vakıf olarak da çok mütevazi imkanlarımız var. Ancak İstanbul Kültür Sanat Vakfı çalışanları olarak ilham alma, hayal kurma konusunda sıradışı bir gücümüz olduğunu düşünüyoruz. 

Pazarlama stratejisinde de ikinci aşama olarak “hayallerimizi nasıl gerçekleştirebiliriz”i tasarlıyor ve bizimle birlikte aynı rüyayı görmeye başlayan harika iş ortaklarımızla engelleri tek tek aşarak, gerçekçi bir uygulama dönemine giriyoruz. 

Aslında tümdengelim yaptığımız söylenebilir. Hayalimizde ulaştığımız sonuçları, gerçek yapabilmek için başlangıç noktasına kadar bir planlama ve tasarım yapıyoruz. Ekip olarak “sınırlara takılmayalım” hayallerinin gücünü çok kullandık, kullanmaya da devam edeceğiz.  

Hedef kitle ve kampanya yönetimine dört elle sarılmak zorunda kalacağız
Dünyada da ülkemizde de ekonomik konjonktür, bütçeleri daha da sorgulatıp dönüşümü - ROI’yı - daha da ön plana çıkartacak. Bu alanda da yapay zekânın çığır açan metin yazarlığı, görsel-video üretimi, hedef kitle ve kampanya yönetimine dört elle sarılmak zorunda kalacağız. Ancak fark yaratan işlere de tüm bu teknoloji ve araçlara dört elle sarılan değil, tüm iç görüleri, gelişmeleri yakından takip edip, bu olanakları doğru kurgulayanlar imza atacak. 

Yeni dönem planlarımızda “hayal kurmak” var 
İKSV, 51 yıldır kültür ve sanat hayatımızı zenginleştirme hedefiyle yürüttüğü çalışmaları daha da etkili bir şekilde tanıtmak, izleyicilerimize dünya standartlarında ve hatta daha da üzerinde bir deneyim yaşatmak, İKSV’yi bir “lovemark” haline getirecek nice projelerle özel sektöre bile ilham olan projeler üretmeyi hedefliyoruz.

Özetle, yeni dönemde planlarımızda bol miktarda “hayal kurmak” var. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir