Bir Netflix Hesabını Birden Fazla Kişinin Kullanması, Netflix İçin İyi Olabilir

  • MoffettNathanson isimli bağımsız araştırma firmasının yaptığı araştırmaya göre, ABD'deki Netflix kullanıcılarının %14'ü, aynı evde yaşamadıkları birinin sahip olduğu bir Netflix hesabını kullanırlarken %27'si ise aynı evde yaşadıkları birinin sahip olduğu bir Netflix hesabından yararlanıyor.
  • MoffettNathanson şirketinin kurucu ortağı Michael Nathanson, şu anda Netflix'i herhangi bir ücret vermeden kullanan yaklaşık olarak 8 milyon kullanıcının, er ya da geç Netflix içeriği için ödeme yapmaya ikna edilebileceğini belirtiyor.
  • Genel olarak Netflix kullanıcıları, Netflix'in içeriğinden çok, platformun sahip olduğu birtakım özellikleri seviyorlar.
  • Araştırmaya katılanlar, Netflix'i sevme nedenleri arasında reklamsız olması ve dizi ya da şovların bölümlerini art arda ve aralıksız olarak izleyebilmeleri (binge watch) gibi olanakları gösterdiler.
  • İlgili Yazı: Netflix, Mobile Özel Fiyatlandırmasını Türkiye'de Test Ediyor

Teknoloji odaklı haber sitesi Recode tarafından son paylaşılan rakamlara göre, popüler online yayın platformu Netflix'in dünya genelinde yaklaşık olarak 183 milyon abonesi bulunuyor. Ancak düzenli olarak Netflix kullanan kişi sayısı bundan çok daha fazla. Zira genel olarak bir Netflix hesabı birden fazla kişi tarafından kullanılıyor. Recode'un geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir habere göre, MoffettNathanson isimli bağımsız araştırma firmasının yaptığı yeni bir araştırma, bu konuda daha net veriler elde etmemizi sağladı.

https://pazarlamasyon.com/netflix-sinema-salonlarini-bitirebilir-mi/

MoffettNathanson analistlerinin yaptığı araştırmaya göre, ABD'deki Netflix kullanıcılarının %14'ü, aynı evde yaşamadıkları birinin sahip olduğu bir Netflix hesabını kullanarak servisten yararlandıklarını ifade ediyor. Bununla birlikte araştırmaya katılan Netflix kullanıcılarının %27'si ise aynı evde yaşadıkları birinin sahip olduğu bir Netflix hesabını kullandıklarını belirtti. Yani toplamda araştırmaya katılan Netflix kullanıcılarının %41'i, aslında başka birisine ait olan bir Netflix hesabını kullanıyor. Aynı zamanda araştırmaya katılanların %5'i, özel ve ücretsiz bir promosyonun bir parçası olarak Netflix'i kullandıklarını belirtirken %55'lik bir grup ise bir Netflix aboneliği için kişisel olarak ücret ödediklerini dile getirdi.

MoffettNathanson şirketinin iki kurucu ortağından biri olan analist Michael Nathanson'un belirttiğine göre, Netflix, bazı kişilerin herhangi bir abonelik ücreti ödemeden servisi kullanmaları durumunu yarı olumlu ya da yarı olumsuz bir durum olarak görebilir. Bu durumun Netflix için olumlu tarafı şu ki, Michael Nathanson, şu anda Netflix'i herhangi bir ücret vermeden kullanan yaklaşık olarak 8 milyon kullanıcının, er ya da geç Netflix içeriği için ödeme yapmaya ikna edilebileceğini ifade ediyor. Diğer bir açıdan bakacak olursak, ödeme yapmayan kullanıcılar, eninde sonunda ödeme yapmazlarsa, Netflix’in büyüme potansiyelini düşürürler.

https://pazarlamasyon.com/insanlarin-netflix-izlemesi-icin-paylasilan-netflix-izlemeyin-afisleri/

MoffettNathanson'un araştırması sonucunda yapılan bir başka dikkat çekici çıkarım da şu oldu: Genel olarak kullanıcılar, Netflix'in içeriğinden çok, platformun kendisini seviyorlar. Araştırmaya katılanlar, Netflix'i sevme nedenleri arasında reklamsız olması ve dizi ya da şovların bölümlerini art arda ve aralıksız olarak izleyebilmeleri (binge watch) gibi olanakları gösterdiler. Araştırmaya katılan Netflix kullanıcılarından platforma abone olma nedenlerine yönelik olarak birtakım seçenekler sunuldu ve bu seçenekleri puanlamaları istendi. Netflix kullanıcılarının yaptığı bu puanlamadan çıkan sonuca göre, insanların Netflix'e abone olma nedenleri sırasıyla şu şekilde:

1. Reklamlar tarafından rahatsız edilmemeyi seviyorum.

2. Ne izleyeceğimi seçebiliyorum.

3- Art arda ve aralıksız olarak izleyebiliyorum.

4. Şovlarını beğeniyorum.

5. Filmlerini beğeniyorum.

6. Benim için sergiledikleri içeriği beğeniyorum.

7. Ben ilgisizim, ailem Netflix'e abone olmak istiyor.

8. Çocuklara yönelik içerikler

Bu bulgular, her biri kendine özgü bir yayın hizmeti sunacak olan Disney, Apple ve AT&T ile mücadele etmeye hazırlanan Netflix için cesaretlendirici olmalı. Zira bu şirketlerin hepsi, sadece kendi platformlarına özel, orijinal içeriklerle kullanıcıların ilgisini çekmeyi amaçlıyorlar. Ancak bu alanda söz sahibi olmak isteyen yeni oyuncuların, kullanıcılara sunulan deneyimin, bir servisin en önemli bileşenlerinden biri -belki de en önemlisi- olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir