Apple, İklim Değişikliğinin Müşteri Sadakatini Artırabileceğini Düşünüyor

  • Kar amacı gütmeyen CDP isimli kuruluş tarafından yayımlanan rapora göre, Apple, küresel iklim değişikliğinin müşteri sadakatinde ve iPhone'lara olan talepte bir artış anlamına gelebileceğini düşünüyor.
  • Teknoloji devi, iPhone'ların ve Apple Watch'ların acil durum servisleriyle kolay bir şekilde iletişim kurmalarına imkan tanıyan "SOS" gibi özelliklerin, müşteri sadakatinin ve talebinin artmasına yol açabileceğini belirtti.
  • Apple'ın iklim değişikliğinden maddi olarak sağlayabileceği potansiyel fayda, şirketin toplam satışlarında varsayımsal bir artış olduğu tahmin edilerek yapılan hesaba göre 2,3 milyar dolar tutarındadır.
  • İlgili Yazı: İklim Değişikliğinin Etkilerini Yüzümüze Tokat Gibi Çarpan "Yarının Ürünleri"

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin meydana getirdiği deniz seviyelerinin yükselmesi ve sık sık yaşanan kuraklıklar gibi tehlikeler ciddi anlamda geleceğimizi tehdit ederken bu durumdan faydalanabileceğini düşünen şirketler var gibi görünüyor. Business Insider'ın paylaştığı habere göre, Apple için değişen bir iklim, aynı zamanda müşteri sadakatinde ve iPhone'lara olan talepte bir artış anlamına gelebilir.

Bu, Apple'ın işi hakkında ürettiği ve dün Birleşik Krallık merkezli, kar amacı gütmeyen CDP (Carbon Disclosure Project) isimli kuruluş tarafından yayımlanan bir rapordaki sonuçlardan biri. Apple, iklimle ilgili riskleri ve işini maddi olarak etkileme potansiyeli olan fırsatları tespit eden kuruluşa benzer raporlar sunan Walt Disney Co. ve Bank of America gibi çok sayıda büyük şirket arasında yer alıyor.

Şaşırtıcı derecede ayrıntılı olan rapor, riskler, fırsatlar ve Apple'ın çevre programını denetleyen şirketteki belirli çalışanlar hakkında maddeler içeriyor. Apple, cevapların Apple adına gönderildiğini ve raporun gönüllü olduğunu ve bir devlet düzenleyicisi tarafından istenmediğini doğruladı. Tahminler kamuya açık bilgilere dayanıyor olsa da, rapor, Apple'ın iklim değişikliğinin işi üzerindeki etkisini nasıl gördüğüyle ilgili ilginç bir değerlendirme sunuyor.

Rapor içerisinde, çeşitli hükümetlerin güç tasarruflu elektronik cihazların nasıl olmaları gerektiğiyle ilgili kurallarını artırmasından büyük ihtimalle yarar sağlayacağını ifade eden Apple, bu konuyla ilgili olarak "Ürünlerimizin enerji verimliliği konusundaki devam eden odağımız nedeniyle, Apple bu tür düzenlemelerden yararlanmak için iyi konumlandırımış olacaktır." şeklinde bir açıklama yaptı.

https://pazarlamasyon.com/en-sadik-musterilere-sahip-20-marka/

Apple'ın iklim değişikliğinden maddi olarak sağlayabileceği potansiyel fayda, şirketin toplam satışlarında varsayımsal bir artış olduğu tahmin edilerek yapılan hesaba göre 2,3 milyar dolar tutarındadır. Bununla birlikte teknoloji devinin bu raporda dikkat çektiği bir diğer önemli nokta ise şiddetli hava olaylarının artmasının iPhone'lara olan talebi artırabileceğidir. Şirket, raporda bu durumla ilgili olarak şu şekilde bir açıklamada bulundu:

"Mobil cihazlar, acil ve yarı acil durumlarda temel iletişim ağı olarak görev yapabilirler. Bir el feneri ya da bir siren olarak hizmet edebilirler; ilk yardım talimatlarını sağlayabilirler; radyo görevi görebilirler ve araba aküleri ya da döndürme kolları ile günlerce şarj edilebilirler. İnsanlar zamanla şiddetli hava olaylarına daha sık maruz kalmaya başladıkça kişisel güvenlik ve sevdiklerin refahı alanında, güven ve hazırlıklı olma için artan bir ihtiyaç bekliyoruz. Bu potansiyel ihtiyaç; 11 Eylül, Katrina Kasırgası, Sandy Kasırgası ve Harvey Kasırgası olaylarının ardından zaten göz önünde olduğuna inandığımız bir trendi sağlamlaştırıyor.”

Bunların yanı sıra Apple, iPhone'ların ve Apple Watch'ların acil durum servisleriyle kolay bir şekilde iletişim kurmalarına imkan tanıyan "SOS" gibi özelliklerin, müşteri sadakatinin ve talebinin artmasına yol açabileceğini dile getirdi. Teknoloji şirketi, aynı zamanda iklim değişikliğinden kaynaklanan olumlu etkinin 920 milyon dolar kadar büyük olabileceğini belirtti. Bu rakam, Interbrand tarafından tahmin edildiği gibi, mevcut marka değerine varsayımsal ve ilave bir %0,5 oran ekleyerek hesaplandı. Ayrıca Apple, iklim değişikliği ya da artan elektrik fiyatları konusunda endişeli olan kişiler için cazip ürünler üretmede başarılı olabileceğini de ifade etti.

Küresel İklim Değişikliği, Apple İçin 300 Milyon Dolar Ek Maliyete Neden Olabilir

Tüm bu fırsatlara ek olarak, Apple'ın iklim değişikliğinden kaynaklanabilecek işleri için hala ciddi riskler var. Örneğin Apple, şiddetli hava olaylarının, ürünlerini üretmek ve satmak için ihtiyaç duyduğu altyapı sistemlerini zorlayabileceğini dile getirdi. Bunun şirkete potansiyel maliyetinin yaklaşık olarak 300 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Ancak Apple'ın 2017 yılındaki işletme giderlerinin 194 milyar dolar olduğunu göz önünde tutarsak, bunun teknoloji devi için pek de kayda değer bir rakam olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

https://pazarlamasyon.com/kuresel-isinmaya-dikkat-cekmek-icin-isiklarini-kapatan-kit-kat-reklam-panosu/

Aynı zamanda Apple, çevreye duyarlı olmanın itibarı için önemli olduğunu dile getirdi ve bu konuda şu sözleri sarfetti:

"Örneğin eğer Apple şeffaf değilse ve eylemlerini hissedarlarına yeterli düzeyde açıklamıyorsa, kamuoyu yanlış kanısı, şirketin çevresel olarak sorumlu olmadığı algısını yaratabilir. Herhangi bir olayın şirketin itibarını etkilemesi pek mümkün olmasa da, zamanla ve kümülatif olarak algılanan bir şeffaflık eksikliği, Apple'ın marka değerine gölge düşürebilir ve insanların Apple'dan satın alma, Apple'a yatırım yapma ya da Apple için çalışma eğilimini azaltabilir."

Bu rapora göre, şimdiye dek Apple'ın işinin birçok yönü etkilenmedi, ancak Apple gelecek için plan yapıyor. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse, teknoloji şirketi, yeni genel merkezine kuraklığa dayanıklı ağaçlar yerleştirdi ve banketler inşa etti. Tüm bunlar şirkete yaklaşık olarak 60 milyon dolara mal oldu.

https://pazarlamasyon.com/musteri-sadakati-olusturmak-icin-gerekli-olan-3-unsur/

Bunların yanı sıra teknoloji devi, her yıl çevre raporunu yayımladığını ve mağazalarının, ofislerinin ve diğer işletmelerinin tamamının yenilenebilir enerji ile çalıştığını gururla ifade etti. Bu arada Apple'ın dahili çevre çabalarına öncülük eden kişi, ABD Çevre Koruma Kurumu'nun eski başkanı Lisa Jackson ve kendisi doğrudan şirket CEO'su Tim Cook'a rapor veriyor.

Lisa Jackson, geçtiğimiz yılın nisan ayında Apple tarafından yayımlanan "Çevresel Sorumluluk Raporu"nda yer alan açıklamasında, Apple'ın en büyük farkı yaratabileceğine inandıkları üç önceliğe odaklandıklarını ifade etmişti: iklim değişikliği üzerindeki etkilerini azaltmak, kaynakları korumak ve daha güvenli malzemeler kullanmak.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir