Lüks Giyim Markası Moncler, Stone Island'ı Satın Aldı

İşletmeler ve markaları, bütünleşme stratejileri kapsamında hareket ederek, faaliyet gösterdikleri pazar sınırları içinde genellikle büyümeye yönelik stratejiler izlerler.

Bugün ele alacağım markalar, İtalyan moda markaları Moncler ve Stone Island. Moncler, bütünleşme stratejilerinden yatay bütünleşme kapsamında bir hamlede bulundu. Moncler, bir diğer İtalyan markası Stone Island'ı bünyesine kattı. Böylece rakibi olan marka üzerinde sahiplik ve kontrol elde etti.

https://pazarlamasyon.com/adidas-neden-reeboki-satmak-istiyor/

Moncler bu stratejisiyle başka bir marka ile birleşerek ölçek ekonomilerinden fayda sağlayacak. Birim maliyeti ve maliyet avantajı sağlamanın yanı sıra, Stone Island markasının mevcut kaynak ve yetkinliklerinden faydalanabilecek. Bu satın alma bizlere lüks giyim sektöründe büyümenin yaşandığını da gösteriyor.

Anlaşma, Milan merkezli ve İtalya menşeli markanın ilk satın alma anlaşması olma özelliğini taşıyor. Satın alma işlemi 2021 başında tamamlanacak. Anlaşma 1,15 milyar pound (1,4 milyar Amerikan doları) karşılığında sağlandı.

https://pazarlamasyon.com/psg-ve-nike-is-birliginin-urun-pazarlamasina-yansimalari/

Bütünleşme stratejisine uygun olarak Moncler, iki markanın birbirinden bağımsız hareket ettirileceğini, bununla birlikte Asya ve Amerika pazarında ortak strateji ile hareket edeceğini açıkladı. İkisi de "lüks giyim" markası olan bu markalar, yeni pazarlarda ve yeni tüketicilerle buluşarak sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlıyor.

Pandemi koşulları fiziki mağazacılığa ve tüketicilerin mağazaları ziyaret etmesine önemli bir engel oluşturdu. Bu durum Stone Island markasının satış hedeflerini ıskalamasına neden oldu. Stone Island CEO'su Carlo Rivetti, Stone Island'ın Moncler bünyesine katılması ile İtalya menşeli iki markanın bu süreçten güçlenerek çıkacaklarını iddia ediyor.

Rivetti markayı satmaya karar verdikten sonra, onu özel bir iştirake satmak yerine Stone Island'ı bir aile iştirakine satmanın daha doğru olacağına karar verdiklerini belirtiyor.

Bu Yılın İkinci Büyük Marka Satışı Oldu

2020 yılının en büyük satın alma işlemi, Northface ve Vans gibi markaları bünyesinde bulunduran VF Grubu'nun, Supreme markasını 2,1 Milyar Amerikan dolarına satın alması ile gerçekleşmişti. Bu satıştan bir ay sonra ise Moncler, Stone Island'ı bünyesine kattı. Bu iki satın alma işlemi, özellikle "sokak giyim" modasının tekstil sektöründeki önemini ve büyüklüğünü göstermesi açısından önemli. Sokak giyim modasının, dönemin en çok izlenen modasına (high fashion) dönüşmesi ve bu markaların özellikle gençler tarafından ulaşılabilir özellikte olmasından ötürü sektörde önemli bir büyüme yaşanıyor.

https://pazarlamasyon.com/hyundai-araba-hurdalarindan-giyim-koleksiyonu-tasarladi/

Moncler'in Stone Island'ı Satın Almasının Avantajları

Rakip markayı bünyeye katmanın getirdiği genel avantajlar bulunuyor. Bu satın alma özelinde Moncler, ürün karmasında ve ürünlerin satılacağı sezonlardaki etkinlikte önemli avantaj sağlayacak. İki markanın özelliklerini karşılaştıran Moncler CEO'su Remo Ruffini, Stone Island'ın yaz ve kış ürün talebinin %50 ve %50 oranında gerçekleştiğini; Moncler'in ise satışlarının %25'ini yazın %75'ini ise kışın gerçekleştiğini vurguluyor. Stone Island ürün karmasının %30'u ceket/mont ve kalanı diğer ürünlerden oluşurken, Moncler'de bu oran %80 ceket/mont ve %20 diğer ürünler olarak ifade ediliyor. Stone Island kendini bir "deniz kenarı" markası olarak konumlarken, Moncler ise "dağcılık" teması üzerine bir marka inşa ediyor.

Bu hafta bütünleşme stratejilerinden yatay bütünleşmeye örnek oluşturabilecek bir vakayı sizlerle kısaca incelemiş oldum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir