Yeni Normalde Farklı Jenerasyonlarla Kurulan Bağ

Pandemi tüm dünyayı değişime iterken, bu değişime adapte olma sürecindeki en önemli faktör yaş ve bunun yarattığı farklı stres faktörleridir. Yeni alışkanlıkları jenerasyon farklılıklarına göre anlamak, yeni normalde markaların müşterileri ile bağ kurması için kilit faktördür.

Birkaç etkileyici örnekle başlayalım:

Yaptığımız son araştırmada kadın tüketicilere, bir markanın kampanyalarında ne gibi hediyeler verirlerse onlar için cazip olacağını sorduk. Sonuçlar oldukça çarpıcıydı, %60 oranında psikolojik destek, %40 oranında kişisel gelişim eğitimleri istediklerini söylediler. Burada gördüğümüz resim şu; Türk kadınları psikolojik dengelerini kurmak için markalardan destek bekliyor.

(Kaynak:  Think Aloud Research, Aralık 2020, Örneklem: 9000 Anket, ABC1C2 SES, 20-55 yaş, Kadın)

Yeni alışveriş kanalları ve ürün kullanımları, tüketicilerin değişen tutum ve rutinlerinden ortaya çıkmıştır. Hayatın kontrolden çıktığını hisseden tüketiciler, değişen rutinleri, dağılan psikolojileri için markalardan fitness, akıl sağlığı ve pozitif düşünme gibi konularında içerik bekliyor.

Yemek yeme, temizlik yapma, sosyalleşme kanalları her geçen gün değişiyor, dışarıdan yemek sipariş etme, online alışveriş oranındaki artış, atık yönetimini de zorlaştırdı. Hem gıda hem de ambalaj atıklarının yönetimi 2021 yılı için önemli gündem maddelerinden olacak.

Jenerasyon Farklılıkları...

Gen X ve Baby Boomers'a yeni teknolojilere adapte olmalarını sağlayacak içerikler, uygun fiyatlı ürünler ve kampanyalar sunarak ulaşın. Her iki nesil de ekonomi konusunda endişe duyuyor, bu nedenle yüksek kg.lı ürünler, hediyeli promosyonlar, sadakat kampanyaları adaptasyonu teşvik etmek için önemli olacak.

Gen X

Ekonomik kaygıları en yüksek gruptur. Psikolojileri sadece Pandemi ve eve kapanma nedeniyle değil, ekonomik kaygılar nedeniyle de ciddi zarar görmüştür. Dijital dönüşüme adaptasyonu daha kolay olan bu grubu, pozitif içerikler, evde zaman geçirme aktiviteleri ve ekonomilerine destek sağlayan kampanyalarla kazanabilirsiniz.

Baby Boomers

Özellikle kendileri ve aileleri ile ilgili olduğu için ekonomi konusunda kötümserler. Sağlık ve zindeliğe ek olarak, ev ekonomisi ve temel ihtiyaçlara dair içeriklere öncelik veriyorlar. COVID-19 kısıtlamaları, yayın izleme ve çevrimiçi alışveriş gibi yeni dijital alışkanlıkları benimsemelerine neden oldu, ancak yine de görüntülü sohbet uygulamalarını kullanma alışkanlıkları en düşük seviyede. Bu grubu, eve servis, SMS üzerinden gelen kampanya bilgileri, evde zaman geçirme etkinlikleri ile kazanabilirsiniz.

Gen Z ve Gen Y, sosyal medyayı daha sık kullanan ve teknolojiye teşne bu grup için online alışveriş kampanyaları ve hayatı kolaylaştır tüyoları önemli içeriklerdir. Ancak, ekonomik kaygılar bu gruplarda da oldukça yüksektir.

Daha düşük yaş gruplarına indikçe, eğitimin online dünyaya kayması, eğitim kalitesinin düştüğünü ve kendilerini her geçen gün daha yetersiz hissettiklerini göstermektedir. Özellikle gelir düzeyi düşük gruplarda ekipman yetersizliği nedeniyle online eğitime hiç katılamayanlar vardır.

Meslek Liseleri, Pandemi döneminde ikinci bir yara alarak pratik eğitimden de uzak kalmıştır. Markaların bu alanlarda kurumsal sosyal sorumluluğa önem vermesi gerekmektedir.

Gen Z

“Her şey düzelecek” algıları giderek azalıyor. Ücretsiz izin yasasının uzaması, geleceklerini öngörememek motivasyonlarını düşürdü. Üreterek kendilerini anlamlı kılan bu kuşak için alternatif kazanç kapıları açmak, bu konuda vizyonlarını geliştirmek şart. Sadakat programları, affiliate sistemler bu grup için önümüzdeki dönemde, ek gelir için önemli olacak. 

Gen Y/Millennials

Akıl sağlığı ile ilgili mücadelelere rağmen mali açıdan en iyimser nesildir. House Party uygulamasını ve FaceTime'ı eski nesillerden daha sık kullanarak başkalarıyla bağlantıda kalıyorlar. Ürünleri, markanızı ev rutinlerine ve dijital uygulamalara entegre etmenin yollarını bularak,  yeni normallerinin bir parçası olarak konumlandırın.

Her ev minik bir akıl hastanesine dönüşürken, ebeveynlerin yükü giderek artıyor. Çocukla çalışmak, çocukla ev işi yapmak, çocuğun dersleri, ödevleri, sosyal aktiviteleri, kendisine zaman ayıramamak giderek aileleri kapana kısılmışlık hissi ile yüzleştiriyor.

Ebeveynler

Eğitimden, ülkenin gelecek kaygısına, çevresel sorunlara kadar baskıyı en üst düzeyde yaşayan ebeveynler, kendilerinden önce çocuklarını düşündüklerinden markaların kurumsal sosyal sorumluluk yatırımlarına diğer gruplardan daha fazla önem vermektedir. Sürdürülebilir ekonomi, çevre duyarlılıkları yüksektir. Evde zaman geçirme aktiviteleri için ilhama da ihtiyaç duyan bu grup, ekrandan çocuklarını uzak tutmak için çareler aramaktadır.

Alışverişçilerin segmentasyonu, onların farklılaşan motivasyonlarını anlamanız ve kişiselleştirilmiş içerik üretmeniz için ideal bir araştırma yöntemidir. Bu sayede dijital dünyanın hedefleme avantajını kullanarak, her gruba cazip gelen, farklı içeriklerle satış ivmenizi hızla yukarı çıkarabilirsiniz.

Esra Baykal

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir