Yeni proje ve işbirliklerimizle çiftçilerimize destek sağlamayı sürdüreceğiz

PepsiCo Türkiye Yiyecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Osman Dilber ile pandeminin gölgesinde geçen 2021 yılını ve markanın gelecek yıl hedeflerini konuştuk.

PepsiCo olarak Türkiye’de yiyecek kategorisinde Doritos, Lays, Cheetos, Ruffles ve Çerezza markalarımızla, müşterilerimize farklı alternatifler ve tüketicilerimize lezzetli atıştırmalıklar sunuyoruz. 2021 yılının ilk 6 ayında hanelerin yüzde 80’inine girmeyi başardık. Geçtiğimiz Ağustos ayında hem makro atıştırmalıklarda hem de tuzlu atıştırmalıklar sektöründe en yüksek pazar payına ulaştık. Buna ek olarak tuzlu atıştırmalıklarda yılın ilk 9 ayında geçtiğimiz senenin çok üzerinde bir pazar payına ulaştık.  

Sürdürülebilirlik gündemimizden düşmeyen bir madde

Türkiye’de toplam 10 bin hektarlık alan üzerinde patates, mısır ve mısır irmiği üretiminin yapılmasını sağlıyoruz. Türkiye’nin 20 şehrinde, yüzlerce çiftçiyle sözleşmeli tarım uygulaması çerçevesinde, Lay’s ve Ruffles markalarımız için ülkemizin cipslik patates üretiminin yüzde 60’ını gerçekleştiriyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “Tarım Akademisi” ile bizimle birlikte çalışan çiftçilere daha az su kullanımı ile sulama teknolojilerinden, uygun tohum ve gübre kullanımına kadar birçok alanda düzenli olarak danışmanlık hizmetlerimize devam ettik.

Dijitalleşmeyi sahaya taşımaya devam ettik  

Salgın süreci dijitalleşmeyi her alanda oldukça hızlandırdı. Bu konuda sahip olduğumuz “Dükkân Senin” ve “KazandıRio” gibi yenilikçi uygulamamızla dijitalleşmeyi sahaya taşımaya devam ettik. Uygulama, Türkiye’de 10 bin bakkalın yanında olarak, onların hayatını kolaylaştırıyor. “Dükkân Senin”, PepsiCo’nun global yapılanması içerisinde örnek uygulama olarak seçilirken, şimdiden 5 ülkede aynı şekilde uygulanmaya başladı. “KazandıRio” uygulaması ile, 2 yıl kadar kısa bir sürede 20 milyon üzerinde indirilme oranına ulaştık.  

Sahip olduğumuz markalarımızdan Lay’s ile lezzetiyle olduğu kadar Türkiye topraklarında hayata geçirdiğimiz tarımsal sürdürülebilirlik uygulamalarıyla da katma değer yaratıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanındaki patateslerle özenle üretilen Lay’s, bu topraklara, çiftçilere ve doğaya katkı sunuyor. Bu yolla bir taraftan yerel üretimin devamlılığını sağlarken, bir taraftan da üretimi destekliyoruz.  

Türkiye’nin lider yiyecek markası Doritos her zaman gençleri hayatı cesurca yaşamaya ve hayallerinin peşinden gitmeye davet eden bir marka oldu. Bu yaklaşımımız kapsamında hayata geçirdiğimiz #bicesaret kampanyasıyla gençleri cesur olmaya teşvik ediyor ve “Cesur Yeni Meslekler” konusunda bilinçlendirerek hayallerindeki meslekleri hayata geçirmelerine destek oluyoruz.  

Türkiye’nin ilk hayvan bakımevi haritasını oluşturduk

Cheetos ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) işbirliğiyle güzel bir kampanya başlattık. Haytap ve Cheetos işbirliğiyle Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de Sokak Hayvanları ve Evcil Hayvanlar Algısı” başlıklı kapsamlı araştırmanın sonuçlarına göre şekillendirdik. ‘’Patilere desteğin Cheetos şekli” olarak tanımladığımız kampanya kapsamında sokak hayvanlarının Cheetos’un maskotu Chester kadar sağlıklı ve mutlu olabilmesi için 7 bölgeden 7 ilde bakımevlerine ameliyathaneler kurulmasını amaçladık. Bu amaçla “Cheetos Pati Haritası” adıyla Türkiye’nin ilk hayvan bakımevi haritasını oluşturduk.  

Ruffles ve Pepsi markamızla dünyanın en çok takip edilen ve en prestijli liglerinden biri olarak kabul edilen UEFA Şampiyonlar Ligi’nin sponsorları olarak futbola katkı sunmaya devam ediyoruz. Kulüp futbolunun zirvesi olan UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğumuzla futbolseverlerin heyecanına ve tutkusuna ortak oluyoruz. Futbol coşkusunu her daim futbolseverlere yaşatan markamız Ruffles ile bu yıl ayrıca Avrupa’daki gururumuz ünlü futbolcu Cengiz Ünder ile çok keyifli bir işbirliği gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönem de cips ambalajlarımızı geri dönüştürerek futbolseverlerin kullanabilmesi için bir halı saha yapacağız.

Yeni proje ve işbirliklerimizle çiftçilerimize destek sağlamayı sürdüreceğiz  

2022 yılında da, tüketicilerimizin odağımızda olacağı birtakım yeniliklerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hem paydaşlarımıza hem de ekosisteme değer yaratacağımız proje, kampanya ve işbirlikleri ile hayatlara dokunmaya devam edeceğiz. Dijitalleşme alanındaki yatırımlarımız daima gündemimizde olacak. Bu vesileyle KazandıRio uygulamamız üzerinden tüketicilere kolaylıklar sağlamaya devam edeceğiz. İşbirliği içinde olduğumuz çiftçilerimize destek sağlamaya ve yiyecek markalarımız özelinde yeni işbirlikleri ve projeler geliştirme yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir