Yeni hedefimiz "Deneyim şampiyonluğu"

Mağazacılık ve online perakendeciliğin sayısız avantajlarını müşterilerine entegre olarak sunan MediaMarkt, uluslararası çok kanallı stratejisi ile global ölçekte öncü projelere imza atıyor. MediaMarkt Türkiye CEO’su Faruk Kocabaş ile MediaMarkt Türkiye’nin yeni projelerini ve gelecek hedeflerini konuştuk.

1979 yılında ilk mağazası Münih’te açılan Avrupa’nın bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, 13 ülkede, 1000’den fazla mağazası ve 50 bini aşan çalışanı ile yıllık ortalama 2,5 milyar ziyaretçisine hizmet veriyor. 

Türkiye’de ilk mağazasını 2007 yılında İstanbul Ümraniye’de açan MediaMarkt, 2013 yılında da online satış kanalı mediamarkt.com.tr’yi hayata geçirdi. Elektronik perakendeciliği sektöründe faaliyet gösteren ve uluslararası bir şirket olan MediaMarkt Türkiye, “Organize Perakende” oyuncularının yer aldığı bu pazarda lider konumda bulunuyor. Bugün 230 bin metrekareden fazla alanıyla Türkiye’nin en geniş satış alanına sahip elektronik perakendecisi konumunda bulunan MediaMarkt, 30 farklı ilde 95 mağaza ve mediamarkt.com.tr ile tüm Türkiye’de 7/24 hizmet veriyor.


Temel hedefimiz, deneyim şampiyonu olmak
MediaMarkt olarak deneyim bizim için en önemli konuların başında geliyor. Tam da bu nedenle 2022 yılında global stratejimiz olarak konumlandırdığımız deneyim elektroniği perakendeciliği, geleceğe dair vizyonumuzun temelini oluşturuyor. Deneyim Şampiyonluğu yol haritamızı 4 ana başlık altında şekillendirdik. Bütünleşik kanal yaklaşımıyla, mağazalarımızda ve tüm dijital platformlarda sunduğumuz Alışveriş Deneyimi; sağladığımız servis ve hizmetlerde Kullanım Deneyimi; işini seven uzman çalışanlarımız için Çalışan Deneyimi; sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak Sosyal & Çevresel Etki Deneyimi. Hedefimiz bu alanların tamamında ilk tercih edilen deneyim elektroniği perakendecisi olmak.

Tüketicilere, mağazalarımızda ve  tüm dijital platformlarda en iyi “Alışveriş Deneyimini” yaşatmak için çalışıyoruz. Mağazaları bir deneyim alanı haline getirerek Gamezone alanları kuruyor, tüm gamerları oyun oynamaya davet ediyoruz. Şu anda 55 mağazamızda bulunan Barista alanlarımızda müşterilerimizi kahve kokusuyla karşılamak, Barista eğitimi almış personellerimizin desteğiyle ürünlerimizde kahve çekirdeklerini deneyimletmek, dönemsel organize ettiğimiz workshop’lar ile kahve keyiflerini artırmak en büyük önceliğimiz. Müşterilerimize kahve deneyimini eksiksiz bir şekilde yaşatırken, aynı zamanda onları samimi ve sıcak bir atmosfer ile buluşturmayı hedefliyoruz.

“Kullanım Deneyiminde” tüketicilerin, teknolojik ürünlere erişimini kolaylaştırmak için ürün yaşam döngüsünü uzatmak ve atık oranını azaltmak adına çözümler sunuyoruz. MediaMarkt olarak sağladığımız servis ve hizmetlerle, ürünün satın alınmasından kullanım süresinin sonuna kadar müşterilerimize destek oluyoruz.

Çalışan Deneyimini en üst noktaya taşımak için çalışanlarımızı teknoloji ile donatıyoruz, eğitim ve gelişimlerine yatırım yapıyoruz. 3 bin 500 çalışanımıza sağladığımız mobil cihazlarla, teknolojideki uzmanlığımızı tüm altyapılarımıza da yansıtarak güçlendiriyoruz. Canlı ve interaktif tedarikçi ürün eğitimleri ve kategori bazlı eğitimler veriyoruz. Her çeyrekte en az 40 eğitimimiz oluyor. 

Gerçekleştirdiğimiz başarılı çalışmalar sonucunda, Top Employer Enstitüsü tarafından ‘En İyi İşverenler’den biri seçildik. Düzenli aralıklarla yaptığımız memnuniyet ölçümlerinde çalışanlarımızın yüzde 88’i “MediaMarkt’ta çalışmaktan gurur duyuyorum” ifadesini kullanıyor.

Sosyal & Çevresel Etki Deneyimine de odaklanarak müşterilerimize daha sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler sunuyoruz. “Daha İyiye” vizyonumuzla dünyayı daha sürdürülebilir kılmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede yenileme merkezleri iş ortaklarıyla birlikte sunulan yenilenmiş cihaz hizmeti ile yaklaşık 44 bin 800 kullanılmış cihazı yenileme amacıyla alıp, tekrardan tüketicilerin kullanımına sunmak için harekete geçtik. 

Bu değerler, MediaMarkt olarak iş yapma biçimimizi yönlendirirken, müşteri odaklı yaklaşımımızı, teknolojiye olan tutkumuzu, deneyim şampiyonu olma hedefimizi ve sürdürülebilirlik ilkesini yansıtıyor. Gelecekte de müşterilerimize en iyi deneyimi sunarak, elektronik perakende sektöründe öncü bir rol oynamaya devam edeceğiz.

Sürdürülebilir bir gelecek için “Daha İyiye”
Dünya elektronik perakendecilik pazarının büyüklüğü 2022 finansal yılında 210 milyar TL'ye ulaştı. Bu büyümenin devam edeceğine inanıyoruz ve 2023 finansal yılında pazar büyüklüğünün 300 milyar TL'ye ulaşacağını öngörüyoruz. Türkiye’deki tüketici elektroniği pazarına baktığımızda ise pazar, son 14 ayın tümünde enflasyonun üzerinde büyümeye devam ediyor. Biz de MediaMarkt Türkiye olarak sürdürülebilir bir şekilde pazar payı kazanan bir oyuncu olduğumuz için bu oranların daha üstünde büyümeler elde ettik.

MediaMarkt olarak en önemli gücümüz, titiz ve veriye dayalı şekilde çalışıyor olmamız. Tahminlerimizi önceki yıllara kıyasla daha kısa zaman dilimleri için ve gelişmelere göre sürekli güncelleyerek yapıyoruz. Türkiye'de tüketici elektroniği ürünlerine olan ihtiyaç ve talep bugün olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Bu sebeple, müşterilerimizin taleplerine odaklanmaya, onlara hem mağazamızda hem dijital kanallarımızda en iyi deneyimi sağlamaya devam edeceğiz.

Yaşadığımız deprem felaketinde MediaMarkt olarak bölgede oluşan ihtiyaçların karşılanmasında aktif olarak rol aldık. İhtiyaç listesinde yer alan ısıtıcı, powerbank ve şarj aleti olmak üzere yaklaşık 14 bin ürünü afet bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Sadece bugünü değil, yarını da düşünerek deprem felaketinden etkilenen bölgelere uzun vadede katkıda bulunabilecek sürdürülebilir çalışmalara odaklandık. Yardım amacıyla oluşturduğumuz 2 milyon Euro’luk bağış fonu kapsamında gençlerin eğitim hayatına devam edebilmelerine destek olmak için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile ‘Eğitimle Daha İyiye’ projesini başlatıyoruz. Bu proje kapsamında 4 adet donanımlı TEGV Ateşböceği eğitim tırı oluşturarak, deprem bölgesine gönderiyoruz. Ekim ayında başlayacak ve 4 yıl devam edecek bu proje kapsamında, ikinci ve sekizinci sınıf aralığındaki 15 bin çocuğun umudu olmayı hedefliyoruz.

2018 yılında başlattığımız MediaMarkt Startup Challenge programımız var. O günden bugüne projemizi, bugünün girişimcilerinin yaratıcı fikirleriyle birlikte geliştirerek ilerlettik. Geleceğin teknolojilerini kurgulayan şirketlerle, perakendeyi yeniden şekillendirecek girişimcileri bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bu projemizin 6’ncısını bu yıl Aralık ayında gerçekleştireceğiz. MediaMarkt Startup Challenge’la özellikle “Perakende Satış Teknolojileri”, “Satış Sonrası Teknolojiler” ve “Kurumsal Dijitalleşme Süreçleri” alanlarında, inovatif değişiklerle fark yaratan ve perakende dünyasını dönüştüren uygulamaları değerlendiriyoruz.

Deneyim odaklı yepyeni bir mağazacılık konsepti: MediaMarkt Tech Arena 

MediaMarkt Türkiye olarak müşterilerimiz ve markalarımız arasında bir köprü görevi üstlenerek her iki tarafa da eşsiz bir deneyim sağlayacak Türkiye’deki ilk Tech Arena konsept mağazamızı 29  Ekim’de İstanbul Marmara Park’ta açtık. Türkiye’de sektörde bir ilk olan bu konseptimizle adeta bir teknoloji fuarını müşterilerimizin ayağına getiriyoruz. “Markaların ve Teknolojinin Evi” olarak konumlandırılan bu yeni konsept mağazanın odak noktasına müşteri deneyimini alarak farklılaşacağız. 

Teknolojiyi tüketicilerle buluşturan ve 6 bin m2’lik bir alanda konumlanacak bu mağazada;

  • Daha rahat görünürlük için kısaltılmış raf yükseklikleri sunacağız. 
  • Markaların sahiplendiği ve en son yeniliklerini tüketicilere bizzat anlatabilecekleri butiklerimiz olacak.
  • Tüm mağazamız bir deneyim alanına dönüşecek.
  • Servis & Müşteri Hizmetlerine özel alanlarımız olacak.
  • Müşterilerimizin Barista konseptimizle hazırlanan ve sadece kahve ürünlerini inceleyebilecekleri değil aksine kahvelerini yudumlayıp keyifli vakit geçirebilecekleri özel bir kafeteryamız olacak. 
  • Mağaza içi daha etkin navigasyon için kolon kullanımına yer vereceğiz.

Markaların bilinirliğini artırmak, markayı müşterilerin zihninde konumlandırmak ve güçlendirmek gibi bir stratejik rolü olan Tech Arena mağazamızda, alanında yetkin uzmanlara kolay ulaşım sağlayarak müşterilerimize en son teknolojileri göstermeyi, üstün müşteri hizmeti sunmayı ve benzersiz bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir