Yapay zekâ, emlak sektöründe köklü değişiklikler yapacak bir devrim

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr. Emlakjet Pazarlama ve Büyüme Direktörü Kadir Yılmaz'a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Değişimlere ayak uydurmak hatta öncülük etmek artık yeni dünyanın bir sorumluluğu. Teknolojik ilerlemelerin yanı sıra kültürel ve sosyal dinamiklerdeki değişimler, insanlığın geleceğini şekillendirirken, aynı zamanda bireyler ve toplumlar için yeni sorumluluklara ve fırsatlara kapı açıyor.  Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr.

Son birkaç yıla damgasını vuran yapay zekâ, merkeziyetsizlik ve çok merkezlilik kavramları, toplumlar arasındaki ilişkileri, teknoloji kullanımını ve ekonomiyi kökten değiştiriyor. Ancak, bu değişimlerle birlikte yeni etik ve sosyal sorumluluklar da ortaya çıkıyor. Örneğin, yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri iş dünyasında devrim yaratıyor ancak aynı zamanda iş gücündeki değişimler ve işsizlik endişeleri de artıyor. Öte yandan sadece teknolojik ilerlemeyle değil aynı zamanda etik ve sosyal sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurmak önemli hale geliyor.

İşte tüm bu nedenlerle; 2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iş dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Meetup İstanbul, “Next Level” temasıyla dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle; NextHuman, NextAI, NextStartUp, NextFuture ve NextBrand alt başlıkları ile Next Level çatısı altında kendi alanında uzman isimlerle geleceğe projeksiyon tutmaya hazırlanıyor. 

Bu bağlamda; Emlakjet Pazarlama ve Büyüme Direktörü Kadir Yılmaz’a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Yapay zekâ, emlak sektöründe köklü değişiklikler yapacak bir devrim

Yapay zekâ, emlak sektöründe köklü değişiklikler yapacak bir devrim olarak ön plana çıkıyor. Dijitalleşme desteğini da arkasına alarak, hem emlak profesyonellerinin hem de müşterilerin deneyimlerini zenginleştiren birçok yenilik getiriyor. Gelecekte, daha akıllı ve daha bağlantılı binalar, ev otomasyonu ve sürdürülebilir enerji çözümleri gibi alanlarda büyük gelişmeler göreceğiz. Yapay zekâ ve veri analitiği, emlak sektöründeki karar alma süreçlerini iyileştirecek ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunacak. Ayrıca, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler, mülklerin sanal olarak görülmesini ve potansiyel alıcıların daha iyi bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacak. 

Emlak dikeyinde lider platform olma hedefiyle yalnızca bir listeleme platformu değil, emlak yaşam döngüsünde birden çok inovatif servis sunan, "emlağın çözüm platformu" olmayı amaçlıyoruz. Emlakjet olarak, yenilikçi çözümlerimiz ve sunduğumuz teknolojilerle rakiplerden ayrışıyoruz. Emlak arama deneyiminde tüketicinin beklentisinin ilan filtrelemenin çok ötesinde, doğru lokasyon / doğru fiyat ve zamanlamayı yakalamak olduğunu gözlemliyoruz. Jet Fırsatlar olarak sunduğumuz hizmet ile masaüstü ve mobil web alanlarında yer alan JetFırsat kategorisine tıklayan kullanıcılar, bölgelerindeki rayice göre en az yüzde fiyat avantajı sağlayan evlere hızlı bir şekilde ulaşabilirken, Endeksa.com destekli “bölgesel analiz” özelliğini de kullanarak bölgenin nüfus yoğunluğu, yaş ortalaması, eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik yapısı gibi demografik konularda bilgiye ulaşıp daha hızlı ve kolay karar verebiliyor. 2024 yılı başında yaptığımız lansman ile “arsa dünyası” çatısı altında “doğru arsayı yanlış yerde aramayın” sloganıyla tüketicilerin doğru yatırımı güvenilir kaynaklardan yapmasına aracılık ediyor ve hayatlarını kolaylaştırıyoruz. Emlak dikeyinde sunduğumuz Jettaşın hizmetiyle, taşınma ihtiyacı olanlara güvenli ve sorunsuz nakliye hizmeti veren firmaları bir araya getiriyor; böylece kolay, güvenli ve sorunsuz taşınmalarını sağlıyoruz. Taşınma için nakliye ihtiyacı olanlar Emlakjet mobil uygulaması ya da web sitesi üzerinden Jettaşın alanına giriş yaparak, ihtiyacın uygun paketi seçerek 7 gün 24 saat talepte bulunabiliyor. Önümüzdeki dönemde de emlak arama deneyimini iyileştirmeye dönük teknolojik yatırımlarla aranılan emlağı tek adımda, hızlı, kolay ve keyifli şekilde buldurarak sektörde öncülük etmeye devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir