Aktivist marka ROAD, kurucusunun vefatının ardından nasıl bir yol izledi?

Kurucu ve tasarımcısına veda eden marka, bu zorlu yılı geride bırakırken sayısal verilerini paylaştı.

ROAD, 1970'te ancak cesareti olanların girebileceği bir mağazaydı. O yıllardan bu yana ikonik tarzını katlayarak artıran marka, kurucusu Vivienne Westwood'un ölümünün ardından moda sektöründe yalnız kaldı. Tasarımcılar, yatırımcılar ve kullanıcıları tarafından ne olacağı oldukça merak edilen bir marka oldu. Kimileri Vivienne Westwood'un ölümüyle markanın toparlanamayacak bir hasar aldığını düşündü. Kimileriyse Westwood'un ekolünü sürdürecek sağlam bir grubunun olduğunu savundu.

Bir Punk markası yaratmanın ötesine giden Vivienne Westwood yenilikçi düşünceleriyle markasını daima geliştirdi. Hayattayken “İklim değişikliğini durdurun. Bu, insan ırkının varoluşu için yapılan bir savaştır. Ve gezegeninki. Elimizdeki en önemli silah kamuoyudur.” “Bir özgürlük savaşçısı ol!” diye emretti. İklim krizi konusunda elinden geleni yaparak tasarımlarını maksimum dönüştürülebilirlikte tutan marka, bunun yanı sıra daha az satın almaya davet eden "Buy Less" tişörtünü imzası haline getirdi. 

Toplumsal kalıpları da hedef haline getiren Westwood, kadınlara kalın omuzlu takım elbise, erkeklere ise güzel etekler giydirdi. Bunlarla birlikte hemen hemen her şeye karşıydı. Savaş, kapitalizm, nükleer güç, eşitsizlik, yoksulluk, kemer sıkma, küresel ısınma... Gençler arasında hızla yükselmesini de bu dik başlılığı sağladı. 

2022'de hayatını kaybeden Vivienne Westwood, arkasında bıraktığı markayı doğru insanlara emanet etmiş olacak ki moda sektöründe alaşağı olması beklenen pazar değeri ölümünün ardından bırakın değer kaybetmeyi hızla yükseldi. Gelir 101,3 milyon £'a, brüt kar ise 61,9 milyon £'a ulaştı. Faaliyet kârı ve vergi öncesi kâr 19,8 milyon £'dan 38,4 milyon £'a yükseldi. Net kâr ise 15,2 milyon £'dan b'a çıktı.

Vivienne Westwood'un bıraktığı miras ve markanın sürdürdüğü yenilikçi ve toplumsal duruş, Westwood'un ruhunu taşıyan bir ekip tarafından devralındığına işaret ediyor. Markanın 2023'teki mâli başarıları, Westwood'un vizyonunun hala canlı olduğunu ve markanın güçlü bir şekilde ilerlemeye devam ettiğini gözler önüne seriyor. Bu başarı, Westwood'un ölümü sonrasında markanın değerini ve etkisini sürdürdüğüne dair güçlü bir kanıt.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir