#VideoMobilVerseFluencerCast

Unite ad. Genel Müdürü Arman Acar: "2022 yılı Metaverse’ün yılı olmayacak. Çünkü “ortamlarda havayla anlatılan Metaverse” hayatımıza gireli çok uzun zaman oldu. 2022 hayatımıza girecek yeni teknolojilerin ve bizim yeniden inşa edildiğine birebir şahit olduğumuz yeni bir zaman diliminin başlangıcı olacak."

Yıllar önce her yılın sonunda bir sonraki yıllara göre öngörüler veriyorduk. Hâlâ da vermeye devam ediyoruz. Muhtemelen birçok kişi şunu fark etmiştir. 3-5 yıllık periyotlar halinde yıllar hep şöyle kapandı: Önümüzdeki sene mobilin yılı olacak, artık videonun yılı mikro influencer’ların dönemi başlıyor. Takip eden yıllarda yine mobil yine video yine mikro influencer’ların zamanı olacak dedi sektör insanları. Hiçbiri bir anda o yılın sahibi olamadı ama geçtiğimiz 10 yıl içerisinde söylediğimiz bu üç büyük seçenek birleşti, evrimleşti ve tek vücut olarak hayatımızda çok büyük bir yer elde etmeyi başardı. TikTok, Instagram Reels ve şimdi de YouTube Shorts. Farkındaysanız hem mobilin, hem videonun hem de mikro influencer’ları içinde tek seferde barındıran bir yapı. Bir şeyi 40 kez söylersek olurmuş ya. Bu da o misal. 

Reklam seçeneklerinin ve teknolojilerinin kendilerini tekrar ederek yenilediğini ya da zamansız girişimlerin zamanı geldiğinde yenilenerek kendi vakitlerini yarattığını düşünenenlerden biriyim. Podcast’in 20 yıl öncesinin teknolojisi olması ama 2020 yılı ile patlamaya geçmesi gibi düşünün. 2019 yılında bir markaya podcast işbirliği sunsaydınız size ne derlerdi hepimiz biliyoruz. Ya da 20 yıl geriye gideceğiz ve anonimleşeceğiz, profil fotoğraflarımızın yerini üretilmiş görseller alacak deseydiniz çok değil geçen sene muhtemelen gülerlerdi. Hatta deseydiniz ki 2022 yılında insanlar birbirlerine Sanalika’yı örnek gösterecek, GTA 5 RP örnekleri ortaya saçılacak? 

Seçenekler ve teknolojiler kendini tekrar ederek gelişiyor
2010 yılında şu anda sosyal ağlarda çok popüler olan bir gazetecimiz bana “siz gençler sosyal ağları gözünüzde çok büyütüyorsunuz. YouTube haber sunma ve alma yeri değildir. Biraz da had bilmek gerekir” demişti. Belki 2010 yılı için haklıydı ama son 5 yıldır YouTube, Twitter ile birlikte ana haber alma kaynaklarımızdan biri haline geldi. Podcast de böyle, şimdi yeni gibi konuştuğumuz sanal evrenler de böyle. Liseliler bilmez, 2003 yılında hayatımıza giren SecondLife hâlâ aktif ve milyonlarca kullanıcısı var. 19 yıllık bir sanal evrenden bahsediyoruz. O yüzden emin olun şu anda yeni bir dünyanın değil ama yeni bir zaman diliminin başındayız. Bu sefer hepimizin algıları açık, hepimiz fırsatlar kovalıyoruz. Fakat bahsettiğimiz sanal evrenlerin de 20 yıldır hayatımızda çok farklı formatlarda ve hatta şu anda sunulanlardan yüzlerce kat daha iyi ses ve görüntü kalitesine sahip versiyonları olduğunu da unutmayın. Dedim ya, seçenekler ve teknolojiler kendini tekrar ederek gelişiyor.

2022 yılı metaverse’ün yılı olmayacak
Sizlere yıllarca “bu sene şunun senesi” olarak dayattığımız her şey aslında tamamen “sizler” tarafından kullanıldıkça bizleri doğruladı. O yüzden başlıkta bahsettiğim bu olguların hepsini yine sizlerin yani biz kullanıcıların var ettiğini, ayakta tuttuğunu, bize geliştirildiğini, bizim ürünleştirildiğimizi ve bizim geliştirdiğimizi unutmayın. 2022 yılı metaverse’ün yılı olmayacak. Çünkü “ortamlarda havayla anlatılan metaverse” hayatımıza gireli çok uzun zaman oldu. 2022 hayatımıza girecek yeni teknolojilerin ve bizim yeniden inşa edildiğine birebir şahit olduğumuz yeni bir zaman diliminin başlangıcı olacak. Videolu, mobilli, akıllı gözlüklü, AR, VR, influencer’lı, animasyonlu karakterlerin olduğu, pixel arsaların satıldığı alındığı ama gelecek 10-15 yılı şekillendirecek her şeyin “olgunlaştığı” ve “reklamlaştırıldığı” yeni bir zaman diliminin başlangıcı.

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir