Vestel: Teknoloji ve üretimde öncü olmaya devam ediyoruz

Bu yıl pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarını ödüllendiren MarTech Awards'te, dört kategoride ödül kazanan, Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Vestel’in başarısını; Vestel CMO’su Duygu Badem Uylukçuoğlu, Vestel Pazarlama İletişimi & Perakende Pazarlama Grup Müdürü Feza Turunçoğlu ve Vestel Pazarlama Müdürü Evren Koç ile konuştuk.

Pazarlama teknolojilerinin sektöre örnek olacak en başarılı kullanımlarını ödüllendiren MarTech Awards'te; "Dayanıklı Tüketim Ürünleri Sektöründe En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde, "Vestel Akıllı Fatura Teknolojisi" projesiyle; "Indoor / In-store'da En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde, "Vestel Ekspres Dijital Satış Arayüzü" projesiyle; "Dijital Platformlarda En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde, "Voleybolun Yeri / Biz Voleybol Ülkesiyiz" projesiyle; "Perakende Sektöründe En İyi Teknoloji Kullanımı" kategorisinde, "Yeni Nesil Dijital Mağaza Deneyimi: Vestel Ekspres" projesiyle dört kategoride ödül kazanan Vestel’in başarısını konuştuk.  

Teknoloji sektöründe Türkiye’deki öncü markalarından biri olarak MarTech Awards’ün pazarlama teknolojileri kavramına ve Türkiye’deki pazarlama ekosistemine katkısını nasıl buluyorsunuz?
Duygu Badem Uylukçuoğlu: Teknolojik gelişmeler markalara yaratıcılık alanı tanıyarak, markaların farklılaşmaları için fırsatlar sunuyor. Teknolojik gelişmeler ile tüketicinin hayatını kolaylaştırarak pek çok yeni çözüm sunabilirken, farklı alanlardaki teknolojik gelişmeler hizmet kalitesinin artması, kişiselleştirme ve doğrudan iletişim noktasında avantaj sağlıyor. Böylece bütünleşik müşteri memnuniyeti sağlamanın yolu açılıyor. Pazarlama teknolojilerini açısından sektöre örnek olacak başarılı kullanımlarının ödüllendirilmesi markaların başarı ölçütü olurken, marka ekiplerinde yer alan takım arkadaşlarının daha iyisi için gayret göstermesi anlamında teşvik oluyor. Ayrıca rekabet her zaman gelişimin tetikleyicisidir, bu sayede ekosistemde rekabet yaratılarak dönüşüm teşvik edilmiş oluyor. 

MarTech Awards’te, dört kategoride ödül kazandınız. Duygularınızı paylaşabilir misiniz? 
Duygu Badem Uylukçuoğlu: MartechAwards’te dört ödülle birlikte en çok ödül kazanan marka unvanına sahip olmak gurur verici. Vestel dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden biri. “Vestel’le Olur Neden Olmasın?” diyerek, 23 yıldır sektöründe aralıksız ihracat şampiyonu olan bir marka olarak,  üretim ve teknolojide öncü olmaya devam ediyoruz. Biz, insanlarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini merkeze koyarak onların her zaman yanında olmayı hedefliyoruz. Vestel, Türk insanını iyi dinleyen ve anlayan bir marka. Bugüne kadar birçok yeniliğe ve ilke imza attık, fark yarattık. Geliştirdiğimiz teknolojilerden sunduğumuz hizmetlere kadar her adımda insanımızın talep ve ihtiyaçlarını odağımıza aldık. Bu topraklardan beslenen fikirler tüm dünyaya Vestel teknolojisi olarak ulaşıyor. Teknolojilerimiz her eve girsin, herkese ulaşsın, hepimizin daha konforlu anları, daha güzel günleri olsun istiyoruz. Durmadan bunun için çalışıyor, en iyiyi, en yeniyi arıyoruz. Tüketiciyi merkezde tutarak, teknolojiye yön vererek ve bütünsel deneyimde farklılaşarak ürün ve hizmetlerimizi geliştiriyoruz. Bu yolculukta, yenilikçi çözüm ve hizmetlerle uçtan uca sürtünmesiz bir müşteri deneyimi sağlamak için deneyim odaklı yaklaşımımızla fark yaratıyoruz. Bu çalışmanın, bağımsız bir araştırma sonunda, bu şekilde ödüllendirilmesi işimizin en güzel yanı. Bu payeyi bize vermekte görüşünü esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. 

MarTech Awards'te ödül alan Vestel projeleri:

"Vestel Akıllı Fatura Teknolojisi" 
Evren Koç: Vestel Akıllı Fatura teknolojimiz ile klimalarda WIFI özelliğinin sağladığı kontrol ve konforu bir üst adıma taşıyoruz. Evin Aklı mobil uygulaması üzerinden hem enerji tüketimi hem de bu tüketimin TL karşılığı kolaylıkla görüntüleniyor, geçmiş tüketimlerle kıyaslanabiliyor, fatura limiti tercihiyle kullanıcı uyarı alabiliyor. Bu teknolojimizle kullanıcıya yalnızca klima konforu değil, tüketim kontrolü olanağı sunuyoruz. Teknoloji aracılığıyla tüketicinin hayatına kolaylık katma amacımızı başardığımızı gösteren projelerden birine imza attığımız için mutluyuz.

"Vestel Ekspres Dijital Satış Arayüzü" 
Feza Turunçoğlu: Bu projedeki yola çıkışımızı, tüketicimizin offline bir noktada online deneyim yaşamasını sağlamak olarak özetleyebiliriz.  Satış noktasında satış temsilcisine ihtiyacı olmadan tüketicinin rahatça hareket etmesini sağlayan bu projemizle sektörde öncü olmayı hedefliyoruz. Sürtünmesiz müşteriye deneyimine örnek olan projede; mağazaya gelen müşterilerin dijital ekranlar üzerinden ürünleri detaylıca inceleyip, kolayca satın alma yolculuğunu tamamlaması sağlandı. 

"Voleybolun Yeri / Biz Voleybol Ülkesiyiz" 
Feza Turunçoğlu: Türkiye'nin takım branşları arasında en başarılı spor dalı voleybol olmasına rağmen Türkiye'nin bir futbol ülkesi olduğuna ilişkin yaygın bir inanç vardı. Bu durumun temel nedenlerinden biri spor medyasının futbol ile ilgili içeriklere ağırlık vermesi olarak gösterilebilir. Bu durumu daha iyi özetlemek için medyada geçen yılın spor haberlerini taradık. Sonuçlar bizi şaşırtmadı: 44 bin 392 voleybol haberine karşılık 448 bin 072 futbol haberi vardı - yani voleybolun medyada yer alma oranı futbola oranla yüzde 10.38. Amacımız farkındalık yaratarak Türkiye'nin tartışmasız bir VOLEYBOL ÜLKESİ olduğunu kanıtlamaktı. Futbol haberleriyle dolu bir gazete sayfasında, sayfanın yüzde 10.38’ini kaplayan bir ilan tasarlayarak veriyi somutlaştırdık.  Ve sayfadaki tüm haberleri voleybol haberlerine dönüştüren bir AR IG filtresi hazırladık. Özel kod ile kullanıcıları bu filtreye yönlendirdik. Voleybolun medyada hak ettiği değeri bulamadığına dair bir bilinç gelişti. Yüzlerce kullanıcı hazırladığımız AR filtreleriyle story paylaştı. Bu projeyle 735 bin 560 erişim elde ettik. Voleybolun yazılı basında yer alma oranı yüzde 10,38’den yüzde 14.47’e yükseldi. Türkiye’de ilk defa kadın milli voleybol takımının bir maçı, milli futbol takımı maçını reytinglerde ikiye katladı.

"Yeni Nesil Dijital Mağaza Deneyimi: Vestel Ekspres" 
Feza Turunçoğlu: Vestel Ekspres’ler ortalama 40 metrekarelik, teşhirde az sayıda ürün bulunan satış noktalarımız. Belirli ürünleri mağaza teşhirinde inceleyebilen tüketici, benzer ürünleriyse vestel.com.tr ile entegre bir sisteme sahip dijital ekranlardan inceleyebiliyor. Ekranlarda ürünlerin büyük detaylı görsellerini, 3D modellerini görebilir, AR özelliğini devreye alabilir. Ürün yorum/puanlamaları ve karşılaştırmalarıyla ihtiyacına en yakın ürünü kolayca keşfedebilir. Sesli komutla temassız navigasyon sayesinde ekranlara dokunmadan da incelemeyi rahatça tamamlayabilir. Müşterilerin online alışverişi tercih etmelerindeki sebeplerden olan ürünlere kolay ulaşım, hızlı teslimat, ürün karşılaştırma kolaylığı ve ürün yorumlarına kolay erişim gibi avantajları; fiziksel perakendedeki ürünleri canlı olarak deneyimleme ve ürün çeşitliliği ile birleştirerek online ve offline entegre deneyim avantajı sunuyor. 

Vestel’in gelecek dönem yol haritasında neler var? 
Duygu Badem Uylukçuoğlu: Pandemi, teknolojik gelişmelerle birlikte bir katalizör olarak dünyanın dönüşüm hızını tetikledi. Her şey çok hızlı değişiyor ve bu durum giderek ivmelenecek. Vestel olarak bizi biz yapan değerlerin başında hız gelir. Biz hızlı ve cesur olmaya devam edeceğiz, denenmeyenleri deneyerek fark yaratma gayretinde olacağız. Değişmeyen tek şey, dünyamızın merkezinde kullanıcılarımız olacak, bütünsel ve entegre çözümlerle, deneyimi geliştirmek için çalışacağız. Bunun yanı sıra, dünyaya teknoloji ihraç eden bir marka olarak toplum ve dünya için değer yaratmaya devam edeceğiz. Sorumluluk bilinci ile farklı projeler üreterek ülkemize ve ekosistemimize fayda sağlayacağımız bir yıl bizi bekliyor. En büyük farkımız geçmişte olduğu gibi somut adımlar atan, vaatte bulunmak yerine aksiyona geçen, sözünü gerçekleştiren bir marka olmamız olacak. Konuşan değil, yapan marka olacağız. 

 

Kariyer
Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

Bunlar İlginizi Çekebilir