Türkiye'nin En Sevilen Markaları

  • MediaCat'in geçen ekim ayında yayımladığı "Lovemark" araştırması, 22 farklı kategoride Türkiye'nin en sevilen markalarını sıraladı.
  • Biz de MediaCat'in "Lovemark" araştırmasından yola çıkarak belli kategorilerde ilk sırada yer alan markaların insanlar tarafından neden bu kadar sevildiklerini irdelemeye çalıştık.
  • İlgili Yazı: Apple, 12. Kez Dünyanın En Beğenilen Şirketi Oldu

Geçtiğimiz ekim ayında MediaCat, 11 yıldan beri her sene yayımladığı Türkiye'yi kapsayan "lovemark" araştırmasının 2018 sürümünü yayımladı. Araştırma şirketi Ipsos tarafından yapılan araştırma, 22 farklı kategoride Türkiye'nin lovemark'larını ya da başka bir deyişle en sevilen markalarını gözler önüne serdi. Biz de bu araştırmadan yola çıkarak belli kategorilerde ilk sırada yer alan markaların insanlar tarafından neden bu kadar sevildiklerini irdelemeye çalıştık.

Beyaz Eşya – Arçelik

MediaCat'in yayımladığı ilk lovemark araştırmasından beri, yani 11 yıldan beri, beyaz eşya kategorisinde birinciliği kimseye kaptırmayan Arçelik, 2018 yılında da zirvedeki yerini korudu. Yurt dışına ihraç edecek kalitede ürünler üreten ve Koç Holding bünyesinde yer alan yerli marka Arçelik'in bu kadar sevilen bir marka olmasının birçok önemli nedeni bulunuyor.

https://youtu.be/bS6vUsK03z0

Öncelikle uzun bir süredir markanın maskotları olan "Robot Çelik ve Çeliknaz" sempatileriyle, Arçelik'in insanların zihninde iyi bir yer edinmesini sağladılar. Bunun yanı sıra markanın yaptığı isabetli reklam ve sponsorluk çalışmaları da hiç şüphesiz bunda etkili oldu. Bununla ilgili en bariz örnek ise Arçelik'in geçtiğimiz yıl "Arif V 216" filminin ana sponsoru olmasıydı.

Akaryakıt İstasyonu – Opet

Opet, uzun bir süredir ülke genelinde bulunan akaryakıt istasyonlarındaki tuvaletlerin temizliğine gösterdiği özen ile insanların beğenisini kazanmayı başardı. Pek çok kişi, sırf tuvaletlerinin temizliği nedeniyle akaryakıt alımı için Opet markasını tercih ediyor. Hatta şehirler arası yolculuklarda akaryakıt alınmayacak olsa bile, Opet'in tuvaletlerinin temiz olması nedeniyle en yakın Opet istasyonunda tuvalet molası verilebiliyor.

https://youtu.be/kVrAjgslPqQ

Çay – Çaykur

Bu kategoride Çaykur'un ilk sırada yer almasının en büyük sebebi, kesinlikle Türk tüketicisinin damak tadına uygun şekilde ürettiği son derece kaliteli çaylarıdır. Bununla birlikte markanın geçtiğimiz dönemde açtığı ve bir yandan insanlara Çaykur'un kaliteli ve lezzetli çaylarını tatma imkanı verirken bir yandan da Çaykur ürünlerini satışa sunduğu "Çaykur çay evleri" de tüketicinin beğenisini kazandı.

Otomotiv – Volkswagen

Almanlar'ın otomobil üretiminde ne kadar başarılı oldukları malumunuz. Zaten bu sayede otomotiv sektöründe, dünyanın en önde gelen birkaç ülkesinden biri olmayı başardılar. Ancak BMW, Mercedes-Benz ve Audi gibi başka Alman otomobil markaları varken otomotiv kategorisinde Volkswagen'in ilk sırada yer alması, insana ister istemez "Neden Volkswagen?" sorusunu sordurtuyor.

Volkswagen, özellikle son 10 yıldır müşteri odaklı yaptığı çalışmalar sayesinde Volkswagen sahiplerinin gönlünü kazanmayı başardı. Bununla birlikte Volkswagen, müşterileriye olan iletişimine son derece özen gösterirken otomotiv markasının araçlarında sunduğu yenilikçi çözümler, kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı amaçlıyor.

Hava Yolu – Türk Hava Yolları

Hava yolu kategorisinde Türk Hava Yolları'nın neden birinci olduğunu irdelemeye çok fazla gerek yok sanırım. Zira markanın üstün hizmet kalitesi, onu dünyanın en iyi hava yolu markalarından biri haline getirdi. Özellikle hava yolu yolcularının en büyük kabusunun rötarlı uçuşlar olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, Türk Hava Yolları'nın bu konuda rakiplerine göre baya bir avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Hızlı Servis Restoranları – Burger King

Hızlı servis restoranları kategorisinde çekişmesini bekleyeceğimiz iki marka vardı: Burger King ve McDonald's. Yurt dışında hayata geçirdiği reklam çalışmalarıyla sürekli olarak en büyük rakibi McDonald's'a sataşmayı ihmal etmeyen ve çoğu zaman bu reklamlarla insanları gülümsetmeyi başarıp onların sempatisini kazanan Burger King, rakibini geride bırakarak zirveye yerleşmeyi başardı.

Bu noktada özellikle kategorinin ismine uygun olarak hızlı servisin ön plana çıktığını düşünüyoruz. Ve görünen o ki, tüketicilerin büyük bir kısmına göre Burger King, bu konuda rakibi McDonald's'tan daha başarılı.

Su – Erikli

Erikli, Türkiye'de su denilince birçok kişinin aklına gelen ilk marka. Bu nedenle su kategorisinde Erikli'nin ilk sırada yer alması, pek de beklenmedik bir sonuç değil. Pek çok insan, Uludağ'ın zirvesinden gelen doğal kaynak sularıyla üretilen Erikli'nin lezzetini başka hiçbir su markasına değişmiyor. Ve marka, bu kaliteyi ve lezzeti uzun yıllardır korumayı başarıyor.

https://youtu.be/7LUHfQ6QjKY

Zincir Teknoloji Market – Teknosa

Teknosa'nın bu kategorideki birinciliğinin en büyük sebebi, hiç şüphesiz markanın yıllardır kullandığı "Herkes İçin Teknoloji" sloganı kapsamında yaptığı çeşitli reklam ve iletişim çalışmalarıydı. Bu reklam ve iletişim çalışmalarıyla tüketiciyi kendisine çekmeyi başaran Teknosa, geçtiğimiz yıl da "Durum Buysa Teknosa" isimli dikkat çekici bir reklam serisini hayata geçirmişti.

https://youtu.be/8WYkjXzVMSk
Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir