Türkiye'nin Devleri Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de, şirketler ve markaların sahip olduğu kar marjları hakkında bilginiz var mı?

Dünya seviyesinde değerlendirildiğinde, bu alanda başı şaşırtılmayacak derecede teknoloji devleri çekiyor. Türkiye'nin en çok kar elde eden şirketleri sıralamasında ise, bu oran biraz farklılaşabiliyor. 2013 yılında bu sıralamaya  bankacılığın ardından enerji sektörü damga vurdu. Ayrıca listede elektrik üretim ve dağıtım alanında faaliyet gösteren 11 şirket yer alırken, petrol, gaz, sıvı yakıtlar ve ham petrolün çıkarılması ve ticareti alanında faaliyet gösteren 6 şirket de bulundu. Geçen yılın en fazla kazanan sektörü ise yine bankacılık olarak kaydedilmişti .

2013 yılında Türkiye’de en fazla ciro elde eden şirketler de sırasıyla: Tüpraş, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Opet ve Türk Telekom olarak sıralanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıralarda ise bankalar yer aldı. Buna göre bankacılık sektöründe yılın ilk dokuz ayındaki verilere göre başı çeken isimler; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası olarak ilk beş listesini oluşturdu.

Peki bu liste savaşında başı çeken Türkiye’nin en büyük şirketleri saniyede ne kadar gelir elde ediyor dersiniz?

İşte Türkiye’nin en çok kazanan listesinin başındaki isimlerin saniyede kazandıkları gelir oranları :

22

Dünyanın en çok kazanan şirketleri ise, teknolojiye yatırım yapmış ve bu alanda başı çeken şirketler olarak gözleniyor. Yıllık ciroları Türkiye’deki şirketlerin bir hayli üzerinde rakamlarda seyrediyor. 2012 yılının net kar bazında en karlı şirketleri sırasıyla Apple, Samsung, Microsoft ve Google olarak sıralanmıştı.

Nitekim bugün teknoloji devleri yüksek kazanç oranlarıyla, yıllık cirolarının haricinde, dakikalar hatta saniyeler içerisinde kazandıkları paralarla konuşulabilir durumlara geldiler. Teknoloji pazarı dünyada önlenemez bir hızla sürdürülebir konumda ilerlemeye sürekli devam ediyor. Günümüz teknoloji devleri yenilik, gelir ve çalışan istihdamı gibi daha birçok alanda sektörü elinde tutmayı başarabiliyor.

2013 yılı verilerine göre dünyanın en çok kazanan şirketleri : Samsung, Apple, IBM, Microsoft ve Amazon olarak ilk beşi aldı. Bu şirtketlerin saniyede kazanç oranları ise Türkiye’ye göre bir hayli yüksek.Saniyede kazandıkları gelir oranları şu şekilde seyrediyor.

[colored_box color="  red"]

Samsung : $6486,

Aple : $4540

IBM : $3166

Microsoft : $2331

Amazon : $1996

[/colored_box]

Türkiye’nin teknoloji devleri ise dünya ile karşılaştırılamayacak ölçütlerde gelir oranlarına sahip. Arçelik saniyede 0,3 tl kazanırken, Vestel ise saniyede 0,09 tl kazanıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir