Türkiye'nin canavarı Monster Notebook Avrupa'daki operasyonlarını hızlandırıyor

Monster Notebook Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Göktuğ Okan Oğuz’a Monster Notebook’un yeni yatırımlarından satış sonrası faaliyetlerine, marka elçiliği programından Intel Monsters Reloaded etkinliğine dek sorularmızı yönelttik.

Öncelikle sizi tanıyalım…

Tabii, uzun yıllar Microsoft ve Sony gibi birçok şirkette satış ve pazarlama müdürü olarak görev aldım. 2010 yılında anne, bebek ve çocuklara özel ürünlerin sunulduğu flash satış sitesi olan unnado.com’u kurdum. unnado.com çok kısa sürede kendi dikeyinde pazar lideri oldu, her yıl yüzde yüzün üzerinde gelir artışı sağladı. Hatta bu sebeple Endeavor Global'den "Endeavor Entrepreneurs of 2013" ödülünü kazandım. 2020’nin Temmuz ayında Monster Notebook’a katılmamla birlikte, yıllarca teknoloji alanında edindiğim bilgi birikimini teknoloji ve oyunun kesiştiği, niş ama bir o kadar eğlenceli bir dünyaya taşıdım diyebilirim. Bundan yaklaşık yirmi sene önce Kadıköy’de küçük bir dükkânda kurulan Monster Notebook bugün Türkiye’nin en çok bilinen ve en çok tercih edilen oyun bilgisayarı markası. Ayrıca, pazardaki tüm bilgisayar markaları arasında müşteri memnuniyet skoru en yüksek ve en çok teşekkür edilen marka. Şimdi bu başarıyı uluslararası pazarda da elde etmek için çalışıyoruz.

Monster Notebook’ta son dönemdeki gelişmelerden genel hatlarıyla bahsedebilir misiniz?

Son yıllarda elde ettiğimiz büyüme ivmesini bu sene daha da hızlandırdık, katlanarak büyüyoruz diyebilirim. Geçtiğimiz sene Monster Notebook ve Monster Pusat markaları ile 100 binden fazla ürün satışı gerçekleştirdik. Bu sene de Intel 11. nesil işlemcilerle güçlendirdiğimiz, NVIDIA’nın RTX 30 serisi ekran kartlarıyla iki kat daha fazla performans elde ettiğimiz 2021 ürünlerimizle yüksek performanslı dizüstü bilgisayar pazarına yön verdik. Sadece yeni model laptoplarımız değil geliştirdiğimiz yeni oyuncu aksesuarlarımız da kullanıcı nezdinde çok ciddi bir karşılık buldu. Bir yandan Türkiye’de oyun pazarındaki baskın lider konumumuzu, pazar payımızı güçlendiriyor ve arttırıyoruz, bir yandan da global bir marka olma yolunda yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Örneğin Türkiye’deki ve Avrupa’daki operasyonlarımızı hızlandıracak, İstanbul Kartal’da yaklaşık 6000 m2'lik dev bir showroom ve operasyon merkezi açıyoruz. Bunun dışında İstanbul’da ikinci bir mağaza açılışı hazırlığındayız. Türkiye dışında ise Birleşik Krallık’taki yatırımlarımızı hızlandırdık.

Uzaktan çalışma kültürünün hayatımıza girmesiyle teknoloji ürünlerinin tüketiminde önemli değişiklikler oldu, bu durumu siz nasıl gözlemlediniz?

Kesinlikle, pandemi öncesinde çok az şirketin cesaret edebildiği esnek ve uzaktan çalışma uygulamaları bugün artık çalışma hayatının bir parçası haline geldi. Birçok kurumsal şirket, ofislerde küçültmeye giderken beyaz yaka çalışanlar evlerinde kendilerine özel bir ofis ortamı kurdu. Bu değişimin yansımalarını hem laptoplar hem de aksesuarlar tarafında gözlemliyoruz. Artık kullanıcılar tüm ihtiyaçlarını tek bir cihaz ile karşılamak istiyor. Daha güçlü ve aynı zamanda taşınabilir bilgisayarlara olan talep arttı. Bununla beraber, evden çalışan kullanıcıların ergonomik ve yüksek kalitede teknoloji deneyimi sunan oyuncu aksesuarlarımızı tercih ettiğini görüyoruz. Son dönemde monitör, kamera, mikrofon, hoparlör, oyuncu koltuğu gibi yeni ürünlerle genişlettiğimiz ürün gamımıza talep önemli ölçüde arttı. 2021’in ilk yarısında PUSAT serisinin gelirlerinde yüzde 128 oranında büyüme elde ettik.

Monster Notebook oyuncuların çok yakından tanıdığı, teknolojiye özel bir ilgisi olmayanlarımızın bile aşina olduğu bir marka… Bu bilinirliği neye borçlusunuz?

Monster Notebook’ta en üst seviye kullanıcı deneyimi hedefliyor, bunun için de tüm ürün ve hizmet süreçlerimizde “en iyisini ver” mottosuyla hareket ediyoruz. En yüksek performansı oluşturmak için geliştirdiğimiz donanım konfigürasyonlarını pazardaki en erişilebilir fiyatlarla kullanıcıya sunmakla beraber, sektörümüzde benzeri görülmemiş sıra dışı uygulamalarımızla çok güçlü bir satış sonrası hizmet politikası uyguluyoruz. Örneğin, “Ömür Boyu Ücretsiz Bakım Garantisi” kapsamında kullanıcılarımız ürünlerini her altı ayda bir teknik servislerimize ücretsiz kargo ile gönderebiliyor, temizlik, termal macun değişimi vb. bakımları yaptırarak cihazlarının performansını her zaman üst seviyede tutabiliyor. Başka bir örnek olarak, Monster Express ile İstanbul’daki kullanıcılarımızın siparişleri siparişin verildiği saate bağlı olarak aynı gün ya da ertesi gün kendilerine ulaştırılıyor. Bu ve bunun gibi birçok kullanıcı dostu uygulamamız sayesinde Monster Notebook’un kullanıcıya sunduğu deneyim, teknoloji ve oyun tutkunları arasında kulaktan kulağa yayılıyor.

Ayrıca ekosisteme yönelik çeşitli alanlarda proje ve inisiyatifler hayata geçiriyorsunuz. Örneğin MAP adıyla bildiğimiz bir marka elçiliği programınız var, bu programla ne amaçladınız?

Monster Ambassador Program, kısa adıyla MAP, içerik üreticilerine Monster Notebook cihaz ve ekipmanlarını deneyimleme, takipçileriyle bu deneyimi paylaşma, deneyimledikçe ödül kazanma fırsatı sunan bir marka elçiliği programı. Bildiğiniz gibi dijital dünyadaki yükselişle birlikte içerik üreticiliği de profesyonel bir uğraş haline geldi. Sayıları yüzbinlerle ifade edilen topluluklar tarafından takip edilen içerik üreticileri sayesinde bugün artık internet üzerinde herhangi bir konu hakkında binlerce deneyime erişebiliyoruz. Monster Ambassador Program ile amacımız bu alanda ilerlemek isteyen içerik üreticilerini laptop ve ekipmanlarımızla desteklemek, bir yandan da farklı beklenti ve alışkanlıklara sahip kullanıcıların ürünlerimiz hakkındaki deneyimlerini kitleleri ile diledikleri gibi paylaşmalarını kolaylaştırmak.

Peki sistem nasıl çalışıyor?

MAP’a Facebook, YouTube, Twitch, Twitter, Linkedin ve Instagram platformlarından herhangi birinde içerik üreten herkes başvurabilir. İçerikler oyun, teknoloji, mimarlık, mühendislik, start up, iş hayatı veya herhangi bir konuda olabilir. Daha önce de bahsettiğim gibi buradaki işleyiş deneyim paylaşımı üzerine kurulu. İçerik üreticileri MAP sistemi üzerinden talep ettikleri ürünlerimizi kendilerine tanımlanan süre içerisinde kullanıyor, içeriklerini üretiyor. Biz sadece içeriklerini üretirken bu bilgisayarla bu deneyimi oluşturduklarından bahsetmelerini istiyoruz. Başvuruları MAP’in web sitesi (map.monsternotebook.com.tr) üzerinden alıyoruz. Programa kabul edilen içerik üreticileri ihtiyaç duydukları Monster Notebook laptoplardan veya PUSAT serisi ekipmanlardan seçiyorlar ve ürün gönderimi yapılıyor. Belirlenen süre dolduğunda cihazı anlaşmalı kargo şirketi ile bize ücretsiz olarak geri gönderiyor ve ihtiyaçları olan bir başka ürün için sistem üzerinden talepte bulunabiliyorlar.

Son olarak Pazarlamasyon’un oyuncu okurları için soralım, Intel Monsters Reloaded nasıl gidiyor?

Intel Monsters Reloaded’de haftalar ilerledikçe heyecan da gittikçe yükseliyor. Haziran ayında başlattığımız; CS:GO, Valorant, Rocket League, Fortnite, Minecraft gibi en sevilen oyunların turnuvalarını kapsayan dev bir etkinlikten bahsediyoruz burada. 6 ay boyunca 10 binden fazla oyuncuyu ağırlayacağımız bu etkinlikte açık turnuvalar, akademi turnuvaları ve haftalık eğlence amaçlı turnuvalar ile her hafta dopdolu oyun içerikleri sunuluyor. Bu arada, Intel Monsters Reloaded’ın 300 bin TL'yi bulan ödül havuzu, e-spor alanında şu ana kadar Türkiye'deki en büyük ödül havuzlarından biri ve bu ödül havuzundan ister profesyonel e-sporcu ister amatör olsun her seviyede oyuncu yararlanabiliyor. Şu an CS: GO ve Fornite turnuvalarının kayıtları devam ediyor, ilgilenen tüm oyuncuları bekleriz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir