Türkiye Otomotiv Sektörü Yüzde 50 Büyüyecek

Türkiye’de denetim denince akla gelen ilk dört büyük şirketten birisi olan KPMG Türkiye geçtiğimiz günlerde “2013 Otomotiv Yöneticileri Araştırması”nı yayınladı. Yapılan araştırmada Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yerinden 2017’ye kadar uzanan birçok öngörü yer alıyor.

Rapora genel olarak bakıldığında 6 önemli nokta göze çarpmakta, bunları şöyle sıralamak mümkün: 

  • Önümüzdeki beş yıllık dönemde öncelikli olacak konular: Otomotiv satış vergilerinin yeniden düzenlenmesi, Avrupa krizinin etkileri ve aşırı fiyat rekabeti.
  • Türkiye otomotiv sektörünün çoğunluğu önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla %50’lik bir büyüme öngörüyor.
  • Vergi yükleri, milli gelir artış hızının önüne geçerek otomotiv sektörünün büyümesinde en önemli konu olarak görülüyor.

1

  • BRIC ülkeleri otomotiv üreticilerinin önümüzdeki 6 yıl içinde Avrupa pazarına girmesi bekleniyor.

Türkiye’de yıllardır, özellikle Çin’den otomotiv alanında yatırımlar geleceği konuşuluyor. Toplumda ise konuyla ilgili farklı görüşlerin hakim olduğu biliniyor. Bir yandan bu yatırımların Türkiye için önemli bir fırsat olacağı düşünülürken diğer yandan bu durumun Türkiye’de mevcut işletmeler için bir risk içerdiğine inanılıyor. Uzun yıllardır gündemde olmasına karşın gerçekleşmeyen BRIC ülkelerinin yatırımlarının Türk otomotiv sektörü yöneticilerine göre %92 oranında önümüzdeki 6 yıl içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor.

  • BRIC ülkeleri üreticilerinin Avrupa pazarına girerken üretim üssü olarak Doğu Avrupa ülkelerini tercih etmeleri bekleniyor. Türkiye’yi seçmelerini 4 kişiden 1’i bekliyor.

2

  • Türkiye otomotiv sektörü önümüzdeki 5 yıllık süre içinde yeni bir üreticinin yatırım yapmasını bekliyor.

3

Peki Yeni Yatırımlar İçin Ne Gerekiyor?

Türkiye, otomotiv sektöründe küresel ölçekte ciddi bir pozisyona ulaştı. Dünya otomotiv üretiminde 17. sırada yer alıyor. Otomotiv yan sanayisinin de çok güçlü bir altyapısı var. Bu pozisyonu daha da ileri götürüp güçlendirmek isteyen Türkiye’de, daha çok yatırım çekilebilmesi için nelerin yapılması gerektiği konusuna ise yöneticiler %72,7 oranında "teşvik ve yatırım ortamının iyileştirilmesi" düşüncesinin otomotiv sektörünün gelişmesini sağlayacak en sağlam seçenek olarak görüyor...

01

Otomotiv sektörünün geleceğini ilgilendiren raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir