Türkiye’den global PepsiCo ekosistemine iyi örnekler ihraç etmeyi sürdüreceğiz

PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörü Aslı Önder ile Pepsico’nun 2021 yılını nasıl geçirdiğini konuştuk. Önder, gelecek yıl hedeflerine de değindi.

PepsiCo, 200'den fazla ülke ve bölgede satılan ürünleri ve her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 23 ayrı markasıyla dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. PepsiCo olarak Türkiye’de de içecek kategorisinde Pepsi, Yedigün, Fruko, 7up, Lipton Ice Tea ve Tropicana markalarımızla hizmet veriyoruz. Pandemi ile birlikte değişen konuşlar ve şekillenen tüketim alışkanlıkları ile birlikte toplumsal fayda yaratma öncelikli amaç haline geldi. Biz de PepsiCo İçecek kategorisi olarak; eğlence alanında güçlü bir geçmişe sahip markalarımızla ana amacımız tüketicilerimizi gülümsetmek olduğu için bu süreçte hem bu misyona hem de marka kimliğimize uygun projeler hayata geçirdik.  

Clubhouse’da Türkiye’nin ilk markalı chatroom’unu yarattık  

Pepsi markamız ile pandemi başlangıcında, marka yüzümüz olan Beyazıt Öztürk’ün evinde çektiği “#EvdeKalmaVakti” temalı reklam filmiyle evde kalmanın önemini vurguladık. Evde kaldığımız dönemde tüketicilerimizin keyifli zaman geçirmeleri için bayram öncesi ünlü isimlerin katılımıyla online bir konsere ev sahipliği yaptık. ‘’Pepsi ile Evlere Şenlik!’’ konserini, Pepsi Türkiye YouTube kanalından 5 milyonun üzerinde kişi izledi. Pandemi sürecinde başlayan ve çok iyi bir izleyici kitlesine ulaşan ‘Mücbir Sebepler’e Pepsi, Lipton Ice Tea, Fruko ve Yedigün markalarımızla dahil olduk. Yenilikçi ve genç hedef kitleyle iç içe olan markamız Lipton Ice Tea ile bu süreçte cesur bir adım atarak Clubhouse’da ülkemizin ilk markalı chatroom’unu yarattık.  

Türkiye’de hayata geçirdiğimiz ve globalde de örnek gösterilen “Dükkan Senin” ve “KazandıRio” gibi hem müşterilerimizin hem de çalışanlarımızın hayatını kolaylaştıran yenilikçi uygulamalarımızla çok iyi sonuçlar elde ettik.  

Futbola hevesli olan gençlerimizin spor yaşamlarında sürdürülebilir başarı sağlamaları çok önemli. Bu anlamda TSYD işbirliğiyle futbolu desteklemeye ‘Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ projesi ile devam ediyoruz.  

2025 yılına kadar ambalajların tamamının dönüştürülebilir malzemelerden oluşmasını amaçlıyoruz

Geri dönüşüm bilincine katkı sağlamak için eğitimlerin gerçekleştirildiği illere geri dönüşüm kutuları koyduk. İzmir, Ankara ve Eskişehir illerimize yerleştirilen bu ünitelerle pet şişeler topladık. Toplanan pet şişelerimiz geri dönüşüme katkı sağlayacak. Pepsi Yıldız Futbolcu Seminerleri’ne katılacak yüzlerce gence geri dönüştürülmüş formalar hediye edeceğiz. Bu vesileyle hem toplum ve gençlerimizin gündeminde öne çıkmaya başlayan hem de Pepsico’nun sürdürülebilirlik odağında en başta gelen geri dönüşümün önemine dikkat çekeceğiz. PepsiCo olarak geri dönüştürülmüş PET kullanımında lider firmalardan biriyiz. Bu sene itibarı ile gazlı içeceklerde yüzde 50 geri dönüştürülmüş PET kullanımına geçtik. 2025 yılına kadar ambalajların tamamının dönüştürülebilir malzemelerden oluşmasını amaçlıyoruz.

KazandıRio uygulaması üzerinden başlattığımız kampanya ile HAYTAP, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İhtiyaç Haritası’na destek veriyoruz. PepsiCo Vakfı, PepsiCo Türkiye ve çatısı altındaki markalardan Pepsi, Lay’s ve Cheetos; Ahbap Platformu, Ege Orman Vakfı ve HAYTAP’a bağışta bulundu. Aynı zamanda Pepsi ve Lay’s markalarıyla Ege Orman Vakfı’na yapmış olduğumuz 100 bin fidan bağışıyla, doğanın yeniden yeşile kavuşmasına destek olduk.

Dijital uygulamalara yatırım yapmaya ve e-ticaret kaslarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz  

Önümüzdeki süreçte de globalde örnek gösterilecek çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz. E-ticaret de bizim için stratejik bir odak noktası oldu. Dijital uygulamalara yatırım yapmaya ve e-ticaret kaslarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. PepsiCo Türkiye olarak yenilikçi ürün ve uygulamalarımızla tüm PepsiCo ülkeleri arasında her zaman öne çıkıyoruz. Önümüzdeki dönemde de örnek teşkil edecek işlerimizi daha da artırmak ve Türkiye’den global PepsiCo ekosistemine iyi örnekler ihraç etmeyi sürdürmek istiyoruz. PepsiCo Türkiye’nin şimdiye kadar elde ettiği başarıları gelecekte elde edeceğimiz daha büyük başarıların habercisi olarak görüyoruz. Bunun için var olanla yetinmeyip, işimizi daha da büyüteceğimiz yeni fırsatları kovalamaya devam edeceğiz.  

Kariyer
Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen Bilginer'e göre en iyi "metaverse" kampanyaları

Tribal Worldwide Istanbul Yönetici Kreatif Direktörü Güldeniz Şeşen, en iyi metaverse kampanyalarını seçti.

Bunlar İlginizi Çekebilir