Tüm çalışmalarımızın kalbine müşteri deneyimini koyuyoruz

Aktif Bank; sigortadan uluslararası para transferine, akıllı yazar kasalardan portföy yönetimine kadar pek çok alanda finansal hizmetler sunmaya devam ediyor. Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu, “Gelecek yıl da pazarlama faaliyetlerimiz ve iletişim yatırımlarımızla marka değerimizi her geçen gün artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyor.

Pandeminin ardından iş dünyası için hareketli geçen bir 2022’yi geride bırakırken, markaların gündeminde yoğunlukla dijital dönüşüm yer tuttu. 2023’te de, bu dönüşümü tamamlayan marka yöneticilerinin yeni hedefler belirlediğini görüyoruz. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerinin hedeflerinde neler var? Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı Gamze Numanoğlu'na yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk. 

Tüm çalışmalarımızın kalbine müşteri deneyimini koyuyoruz

Türkiye’nin en kapsamlı finansal teknolojiler ekosistemi olarak faaliyet gösteren Aktif Bank olarak kendimizi bankacılık lisansına sahip kapsamlı bir fintech platformu olarak tanımlıyoruz. Ana marka konumlandırmamızda varoluşumuzu dört temele oturtarak ilerliyoruz; dijitalleşme ve beraberinde getirdiği finansal demokratikleşme ve finansal kapsayıcılık, günümüz tüketicisinin beklentilerine uygun şekillendirilmiş mükemmel müşteri deneyimi, etki yatırımcılığı ve sürdürülebilirlik. 2022 yılını finansal anlamda oldukça iyi rakamlarla tamamlıyor olmanın yanı sıra bu dört odak noktamıza hizmet eden yeni projelere ve başarılara imza attığımız, birçok ödülü kucakladığımız bir yıl olarak ardımızda bırakıyoruz. Bu yıl hem fark yaratan projelerimizi hayata geçirdik hem de 2023 hedeflerimize ulaşmamızı hızlandıracak birçok projemizin de başlamasını sağladık. 

Bankamız kurulduğundan bu yana benimsediği teknoloji odaklı stratejisi doğrultusunda iştirakleri ve iş ortakları ile birlikte benzersiz bir iş modeli ile hareket ediyor. İş ortaklarımız ve her biri alanında öncü iştiraklerimizle birlikte; sigortadan uluslararası para transferine, akıllı yazar kasalardan portföy yönetimine, stadyum ve ulaşım geçiş sistemlerinden etkinlik biletleme sistemlerine pek çok alanda finansal ürünler ve hizmetler sunuyoruz. Tüm bu yetkinliklerimizin tamamlayıcısı olarak gördüğümüz en önemli konuların başında ‘müşteri deneyimi’ geliyor. Tüm çalışmalarımızın kalbine müşteri deneyimini koyuyor, yalnızca yaptığımız işbirliklerinde değil finansal teknoloji ekosistemimiz kapsamında sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde bu deneyimi daha iyiye götürecek yolları arıyoruz. 

En önemli gündem maddelerimizden biri Metaverse oldu
Yenilikçi deneyim çalışmaları bakımından bu seneki önemli gündem maddeleri- mizden biri ‘Metaverse’ oldu. Yapılan araştırmalara göre yakın bir gelecekte Metaverse’ün hayatımızın yüzde 25’ini kaplayacağı öngörülürken, Metaverse’te şimdiden çeşitli denemeler ve projeler yapmamız gerektiğine olan inancımızla 2022 yılının başlarında, Metaverse’te varlığını tasarlamaya başlayan ilk Türk bankası olduk. İlk Metaverse deneyimini Mart ayında dijital bankamız N Kolay ile isim sponsoru olduğumuz N Kolay İstanbul Yarı Maratonu basın toplantısın- da tasarladık ve böylece spor alanında hem fiziki hem Metaverse’te senkronize gerçekleşen ilk basın toplantısını yapmış olduk. Bu projemizle birçok ödüle de layık görüldük ve bankamız Metaverse takımı en iyi takımlardan biri seçilerek bizleri gururlandırdı. Yine yılın ilk yarısında Metaverse’te müşterilerimizle markamız arasında yeni bir temas alanı oluşturduk ve Decentraland’deki alanımızda bir Aktif Bank binası tasarla- dık. Bu projemizde yine öncü bir adım atarak sektörümüzde bir ilki gerçek- leştirdik ve binamızda müşterilerimizle iletişim kurabilecek ve ekosistemimiz ile ilgili bilgilendirme sağlayacak Aktif Bank Metaverse Agent’ımızı konumlandırdık. 2023 planlarımız arasında Metaverse’te bu kez yenilikçi ve öncü bir etkinlik pro- jesi kurgulamak var. Projeyi 11 milyon kullanıcılı biletleme markamız Passo ile gerçekleştireceğiz. 

N Kolay’ı pürüzsüz bir kullanıcı deneyimiyle sunmayı hedefliyoruz
2022’deki en önemli iş odaklarımızdan ilki dijital bankamız N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en fazla müşteri tabanına sahip dijital bankasına dönüştürmek yönündeki faaliyetlerimiz oldu. 2023 yılında N Kolay’ı yepyeni bir önyüz ve pürüzsüz bir kullanıcı deneyimiyle müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz. Benzer yaklaşımla; stadyumların veetkinlik dünyasının giriş bileti Passo uygulamasını da dünyadaki eğilimlerden ilham alarak çok daha öteye taşımak için kollarımızı sıvadık. Önümüzdeki senenin ilk yarısında Passo’yu bir lifestyle SuperApp olarak kullanıcılarımızla buluşturacağız. 2023’te daha çok konuşacağımız servis bankacılığı alanında da yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda yeni yönetmelik ışığında en önemli adımımız, 2022 yılında iştirakimiz Aktif Ventures yönetiminde Türkiye’nin ilk Servis Bankacılığı platformu Apilion’un kurulması oldu. Servis Bankacılığı önümüzdeki dönem için büyük iş birlikleri kurduğumuz, finansal demokratikleşme ve finansal kapsayıcılığın artması yönünde çok önem verdiğimiz ve sektöre öncülük ettiğimiz öncelikli gündem maddelerimizden olmaya devam edecek. 

2022 yılı etki yatırımcılığı ve sürdürülebilirlik alanlarında da yeni ve etkili projelere imza attığımız bir sene oldu. Ülkemizde henüz yeni benimsenmeye başlanan etki yatırımcılığı alanında önemli bir projeyi hayata geçirdik. Finansal kapsayıcılığı artırmayı, sürdürülebilir kalkınmaya ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamayı hedefleyen "Ekonomide Aktif Kadınlar" sosyal etki projemizle iş hayatında kadın işgücünün artmasına ve daha da önemlisi tutunmasına destek olmayı hedefliyoruz. En önemli amacımız, mikro kredi projesinin ötesine geçip bankacılık sistemine dahil olmamış dar gelirli mikro girişimci kadınları finansal sisteme kazandırmak, girişimlerini büyütebilmelerini sağlamak, gelir getirici faaliyetlerini sürdürülebilir kılmak oldu. Ayrıca geçtiğimiz aylarda bankamızın kendi GES tesisini kurarak kendi elektrik ihtiyacını üretmesi yönünde önemli bir karar aldık, bu konuda somut şekilde kolları sıvayan ilk banka olmaktan gurur duyuyoruz. Hedefimiz tüm enerji ihtiyacımızı yenilenebilir kaynaklardan sağlamak ve böylece önümüzdeki 10 yılda 13 bin ton karbon salınımını da engellemek. 

Aktif Bank 2022 yılında dünyada her yıl 5 binden fazla markayı inceleyen bağımsız marka değerleme danışmanlık şirketi Brand Finance’ın hazırladığı "2022 Türkiye’nin en değerli 100 markası" listesinde ilk kez yerini aldı. Önümüzdeki yıl da pazarlama faaliyetlerimiz ve iletişim yatırımlarımızla marka değerimizi her geçen gün artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 

Pazarlama dünyası kendini Z kuşağı için hazırlıyor 

  • Pazarlama dünyası kendini geleceğin yeni sahipleri Z Kuşağı için hazırlıyor.
  • Geleneksel pazarlamanın 4P’si; tüketicinin, zamanın ve teknolojinin değişimiyle birlikte artık yerini yeni pazarlama stratejisi olan 4P’ye bırakıyor: Purpose, People, Planet, Profit.
  • Müşteri deneyimini odağa alan yaklaşımlar yeni pazarlama stratejilerinin temelini oluşturacak.
  • Kişiselleştirmenin ötesinde hiper kişiselleşme dediğimiz bakış açısına geçeceğiz. 
  • Ürün ve hizmetlere sosyal faydanın daha fazla entegre edildiği pazarlama stratejileri geliştireceğiz. 

Aktifbank'ın yeni dönem hedefleri 

  • Dijital bankamız N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en iyi müşteri deneyimini sunan lider dijital bankası olarak konumlandırmak.
  • Etkinlik ve futbol dünyasının anahtarı görevini gören biletleme uygulamamız Passo’yu, 11 milyonluk müşteri trafiğini daha iyi besleyecek ve kullanıcı ilgi alanlarına göre daha kapsamlı ve kişiselleştirilmiş deneyim sağlayacak biçimde zenginleştirerek bir lifestylesuperapp’e dönüştürmek. 
  • Metaverse’te lider ve yenilikçi projelerimize devam etmek.
  • Türkiye’nin ilk Servis Bankacılığı platformu Apilion ile bu alanda sektörde öncü işbirliklerine imza atmak.
  • Tüm ekosistem markalarımızı müşteri deneyiminde lider markalar haline getirmek. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir