THY'den Reklama 100 Milyon Dolar

 

”Reklam bütçemiz son 2 senedir 100 milyon dolar civarında. Geçen yıl bu reklam bütçesinin tamamını kullandık, bu sene biraz daha azını kullanmayı hedefliyoruz”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu

Türkiye’nin bir numaralı hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, Avrupa’da ve Dünya’da  toplamda 205’inci varış noktasına ulaşmasının ardından reklam gelirleri için 100 milyon dolar harcadığını açıkladı. 2012’nin son çeyreğine girdiğimiz Ekim ayı itibariyle basın açıklaması yapan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu , ”Reklam bütçemiz son 2 senedir 100 milyon dolar civarında. Geçen yıl bu reklam bütçesinin tamamını kullandık, bu sene biraz daha azını kullanmayı hedefliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstiklal Marşı’mızın yer aldığı mükemmel reklam filmini Reklam Veri Tabanında sizinle paylaşmıştık hatırlarsanız. Çekilen bu reklam filminin sadece Türkiye’de gösterildiğini dile getiren Topçu, sözlerine şöyle devam etti : “Bugün ülkede bir yarışmaya giden herhangi bir sporcu birinci olduğu zaman ne ile taltif ediliyor? Ne yapıyor? İstiklal Marşı’nı çaldırtıyor. Diyoruz ki orada bayrağı İstiklal Marşı’yla göndere çekti. Televizyonda izlerken bile hepimiz duygulanıyoruz. Biz de bir dünya birinciliği aldık, bu dünya birinciliğini alırken bütün dünyadaki uçtuğumuz noktalarda bu bayrağı göndere çektik. Dedik ki artık bu İstiklal Marşı’nı çalmayı hak ettik. Böyle bir fikir arkadaşlardan çıktı. Yurt dışındaki uçtuğumuz şehirlerin yerel çalgılarıyla olsun oranın kültürüyle olsun İstiklal Marşı’mızı onlara da çaldıralım. Kapanışı da Kız Kulesi’nde bağlama ile yaptık. Bu gurur hepimizin, bize ait bir gurur değil. Ben bugün THY’nin başında varım, yarın yokum. Böyle bir reklamdan rahatsız olan varsın olsun. Bu tanıtımı izledikten sonra beni ağlayarak arayanlar oldu.” THY’yi 2003’te 1,5 milyar dolar civarında bir ciro ile aldıklarını anlatan Topçu, ”Şu anda iştirakleriyle beraber 11 milyar dolar cirosu var. Artık THY bir dev oldu. Bu benim şahsi servetime giden bir dev değil. Bu ülkenin değeri. Bununla hepimiz gurur duymalıyız” diye konuştu.

Barcelona ve Manchester United gibi dünyanın en önemli futbol takımlarıyla imzaladığı sponsorluk antlaşmalarıyla bilinen THY, 9-12 Ekim tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen  ''Turkish Airlines World Golf Final'' için aralarında dünyanın bir numaralı golfçüsü Tiger Woods'un da bulunduğu golf şampiyonasına sponsor olmuştu hatırlarsanız.Bu denli önemli reklam ve sponsorluklara imza atan THY, Türkiye'nin 1 numaralı dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen bir grafik çiziyor.Son olarak futbolun en önemli ismi Messi ile basketbolun en önemli yüzlerinden Kobe Bryant’ı aynı reklam filminde oynattıklarını açıklayan Topçu, yeni filmin de yıl sonuna kadar gösterime gireceğini bildirdi.Topçu, yapılan bu reklamların firmanın tanıtımını ve marka değerindeki artışını sağlayacak en önemli sebeplerden birisi olarak görüyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir