Teknoloji devi markaların piyasaya sürdükleri ilk ürünler

Teknoloji denilince akla gelen ilk şirketlerden; Sony, Nokia, Samsung ve Apple bugünlere nasıl geldi?

Teknoloji denilince akla gelen ilk şirketlerden; Sony, Nokia, Samsung ve Apple bugünlere nasıl geldi?

Sony - Pirinç pişirici

Sony’nin elektrikle çalışan pirinç pişiricisi, kontrolsüz elektrik akımı ve pirinçleri pişirebilmek için tam olarak ne kadar su kullanılacağını ayarlayamadığı için pek başarılı olmasa da, markanın ilk teknolojik ürünü olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı. Pirinç pişirici, ne kadar su eklendiğine bağlı olarak pirinci ya lapa ya da çiğ olarak servis ediyordu. Durum böyle olunca pirinç pişirici hiçbir zaman piyasaya sürülmedi. İlk ürününde başarısız olan Sony, ilerleyen zamanlarda geliştirdiği ses ekipmanları ile inanılmaz bir başarı yakaladı ve pişirme cihazından hızlıca vazgeçti.

Nokia - Telefon kağıdı

Doksanların sonlarında telefon piyasasına en çok hâkim olan markaların başında gelen Nokia; ikonik zil sesleri, unutulmaz “Yılan” oyunu ve sağlamlığıyla ön plana çıkan 3310 modeli ile akıllara kazındı. Buzdağının görünmeyen kısmında ise Nokia, aslında solunum cihazları, araba lastikleri ve radyoları içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip. Ünlü teknoloji markası Nokia'nın ilk ürünü ise, Nokia markalı tuvalet kağıtlarıydı.

Samsung - Balık

Cep telefonundan televizyona ve buzdolabından kulaklığa kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Samsung, 1930'larda kurutulmuş balık üretip satıyordu. Kore savaşıyla birlikte şirketi taşınana dek balık üretimine devam eden Samsung, o dönemlerde yaklaşık kırk çalışana sahipti. Kore savaşından birkaç yıl sonra dünya turuna çıkan Samsung Kurucusu Lee Byung-Chul, hızla gelişen teknolojiyi fark etti ve aldığı karar sonucunda siyah-beyaz televizyon ve elektrikli ev ürünleri üretmek amacıyla “Samsung-Sanyo Electronics”i kurdu.

Apple - Mavi kutu

Apple şirketinin kurucuları olan Steve Jobs ve Steve Wozniak'in piyasaya sürdükleri ilk ürün, ücretsiz olarak uzun mesafe telefon görüşmelerine imkân tanıyan "Mavi Kutu" idi. İkili kısa süre sonra bugün bildiğimiz Apple bilgisayarlarını tasarlamaya başlasalar da, Steve Jobs "Mavi kutular olmasaydı bir Apple olmazdı." ifadelerini kullandı.

 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir