Tek platform çok işlem: Super App

Kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımak adına; analiz, test ve tasarım başta olmak üzere ihtiyaçlar özelinde çeşitli hizmetler veren Userspots, Super App'in sağladığı avantajları paylaştı.

Son zamanlarda hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olan mobil app’ler çeşitli işlemleri telefon, tablet ve diğer akıllı cihazlar üzerinden gerçekleştirmemizi sağlıyor. Sağlık, finans, eğitim, spor, sosyal medya gibi birçok alanda bizlere erişim sağlayan bu uygulamalar, kolaylıkları ile beraber yeni bir sorunu da beraberinde getirdi; uygulama çöplüğü. Çoğu tek bir işlem ya da heves için indirilen, daha sonrasında da tekrar girip bakmadığımız uygulamalar, cihazların hafızalarında ve genel menülerinde yer edinip, silinene kadar hayatlarını sürdürmeye devam ediyorlar. Hafıza uyarısı verilince ya da ekranlar arası geçiş yaparken “bunu ne ara indirmiştim ya?” dediğimizde fark ettiğimiz bu uygulamalar ise tarihin tozlu raflarına girmeye hazırlanıyorlar, nasıl mı? Doğudan gelen Super App rüzgarıyla. 

Doğudan gelen Super App rüzgarı 

Dijitalleşme ile alakalı gelişmeleri genellikle batıdaki ülkelerden almaya alıştık ama Super App doğudan gelen bir yenilik oldu. Birçok uygulamanın yaptığı işlemi tek bir uygulama üzerinden gerçekleştirme amacıyla ortaya çıkan Super App’ler, asya kıtasında şimdiden oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. 2011 yılında Çin’de piyasaya çıkan WeChat, başta sadece bir mesajlaşma uygulamasıydı. Şu anda ise birçok işlemi gerçekleştirebilen bir super app haline gelmiş durumda. Fatura ödemek, sigorta işlemlerini gerçekleştirmek, sinema bileti almak, araç kiralamak gibi işlemleri de bünyesine katan WeChat, kullanıcılarına “one day with one app” mottosuyla hizmet sağlıyor. 

Sektörde Super App

Türkiye’den de Getir, Trendyol gibi uygulamaları örnek olarak gösterebileceğimiz Super App’ler, artık sadece doğuda değil, tüm dünyada etkisini göstermeye başladı. Evet, çoğu şu anda WeChat kadar geniş bir yelpazeye sahip değil, ancak birçok kurum Super App olma yolunda ilerlemeye başladı. Meta (eski adıyla Facebook) bünyesine kattığı WhatsApp, Instagram gibi uygulamaları ile bu yolda ilerleyenlerden. Aynı zamanda Meta, 2021 sonlarında metaverse evreni olan Facebook Horizon’u duyurmuştu ve büyük ses getirmişti. Herkesin kendi avatarıyla gezebildiği bu evrende, avatarınızla toplantılara girebilir, alışveriş yapabilir, oyunlar oynabilirsiniz; hem de tek bir dünyada. Bu tek bir platform üzerinden her şeye erişebilmek size de tanıdık geldi mi? 

Tek bir uygulama, milyonlarca işlem, iyi deneyim 

Metaverse örneğinde de dediğimiz gibi dijital dünya tek bir çatı altından birçok uygulamaya erişim sağlayabileceğimiz bir yere doğru ilerliyor, bunu halihazırda gerçekleştiren Super App, ileride karşımıza daha sık çıkacak gibi. Tek bir platform üzerinden kullanıcısının günlük işlem ihtiyacını karşılayan, telefonlardaki gereksiz uygulama çöplüğünden kurtaran, kullanıcıya göre kişiselleşen, tek bir hesap ile binlerce işleme kadar imkan sunabilen Super App, müşterilerine sadece kolaylık değil, iyi bir deneyim standardı da oluşturmuş oluyor. Starbucks, Türkiye’de ve globalde oldukça tanınan bir kahve firması, bu kadar büyük bir marka haline gelmesindeki en büyük etkenlerden biri de sağladığı standart deneyim. Nerede olursak olalım bir Starbucks gördüğümüzde, yaşayacağımız deneyimi tahmin edebiliriz, çünkü her mağazasında aynı deneyimi yaşatmayı müşterisine sunar. Super App’ler de böyledir, her ne işlem yaparsanız yapın size tek bir uygulama deneyimini sunar ve yaşayacağınız deneyimi her işlemde bilirsiniz. Ayrıca, yapacağınız her işlem için daha önceden girdiğiniz bilgileri tutar ve yeni bir süreçte bile hızlı ve kolay bir deneyim sunar.

Beraber yeni deneyimler tasarlayalım
Userspots olarak 2009 senesinden bu yana kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşımak adına analiz, test ve tasarım başta olmak üzere ihtiyaçlarınız özelinde çeşitli hizmetler vermekteyiz. Bu noktada ürününüzü UX (Kullanıcı Deneyimi) uzmanlarımızca analiz edip, gerçek kullanıcılar ile test ediyor veya 60’tan fazla araştırma metodundan ihtiyacınız doğrultusunda UX araştırma çalışmaları yapıyoruz. Araştırma bulguları doğrultusunda tasarım ve yazılım servisleri ile fikirlerinizi ürün haline getiriyor, mevcut ürününüzün kullanıcı deneyimini iyileştiriyor; müşterilerinizin veya çalışanlarınızın deneyim yolculuğunu çıkartıyor veya mevcut ürününüze inovatif yaklaşımlarla yenilik katıyoruz. Eğer siz de Super App gibi farklı deneyimler tasarlamak, her geçen gün değişen ve gelişen dijital dünyada yerinizi almak ve kalıcı olmak istiyorsanız iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz: [email protected]

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir