Tazefikir Group Kurucusu ve Yaratıcı Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık: "Metaverse hayatın tamamlayıcı bir parçası olacak "

Tazefikir Group Kurucusu ve Yaratıcı Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık: "Zamansızlık, mekansızlık ve rahatlık arayışları, metaverse’ü hayaller alemine dönüştürüyor."

Yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve işbirliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için altyapı ve etkileşim olanakları tanıyan metaverse kavramı, değişime ayak uydurmak isteyenlerin gündemine yerleşti. Bu alanı bir oyun alanı olarak gören markalar, ardı ardına stratejiler geliştirmeye çalışırken, birçok kişi de internetin geleceği olarak görülen bu sanal evrende şimdiden yerini ayırtmak istiyor.

Metaverse evrenine dair teknolojide geride kalma korkusu, sektöre dair pazarı ve yatırımları artırıyor. Gartner tarafından yapılan araştırmada 2026 yılına kadar insanların yüzde 25’inin; iş, alışveriş, eğitim, sosyal medya ve eğlence için günde en az bir saatini metaverse’te geçireceği öngörülüyor. Peki marka ve pazarlama dünyasını nasıl bir gelecek bekliyor? Son zamanların en sıcak gündem maddelerinden metaverse kavramıyla ilgili, Tazefikir Group Kurucusu ve Yaratıcı Ajans Başkanı Çağlar Gözüaçık ile görüştük.

Metaverse’ün gizli çekiciliği; insan yetkinliklerinin artırması
Metaverse, teknolojinin gelişim hızının ve internet kullanım alışkanlığının sonucu olarak ortaya çıktı. Aslında büyük resme baktığımızda konu transhümanizm’e doğru ilerliyor. Yani insanın yetkinliklerinin artırılması, yaşlanma, hastalanma gibi durumların ortadan kaldırılması, ömrünün uzatılması. Bu da günümüzde, en azından gidilecek yol bakımından dijital teknolojilerle mümkün. Metaverse’ün gizli çekiciliği de buradan geliyor. Şu an her yerde olabilirsin, herkes olabilirsin (avatarınla) istediğin her şeyi yapabilirsin. Zamansızlık, mekansızlık ve rahatlık arayışları metaverse’ü adeta bir hayaller alemine dönüştürüyor. Üstelik tüm bunları şimdilik bir gözlük yardımıyla, ileride buna eklenen diğer duyu destekleyicileriyle sağlayabileceğiz. Tabii ki tüm bu sonsuz olasılıkları, insanın sosyal bir canlı olmasıyla da birleştirdiğimizde ortak ilgi alanları ya da beklentileri olan dijital topluluklar da oluşuveriyor. 

Metaverse’ün gelişimine yön veren üç temel eksen var. Birincisi ekonomi, ikincisi teknolojik gelişmeler, üçüncüsü de Covid Pandemisiyle 10-20 yıl ileriye sıçrayan zamanın ruhuna uygun ihtiyaç ve alışkanlıklar. Bu üç eksen şu an paralel ilerliyor. Bu sebeple de her şey çok hızlı gerçekleşiyor. Her hafta Metaverse alanında 8-10 büyük yenilik, markalar tarafından yapılan farklı denemeler görüyoruz. 

Metaverse bizim gündemimizde önemli bir yer kaplıyor
Tazefikir Group Metaverse Ajansı bu konuda dünya çapında ilklerden biri oldu. Ayrıca Decentraland platformunda ofis açan ilk ajansız. Bugüne kadar İşbank, Pfizer, Sanko Holding, Voonka gibi pek çok markayla işbirlikteliği yaptık. Onlara metaverse çözümleri geliştirdik. Şu an teknolojinin çok başındayız ancak bu konuda 20 kişilik bir ekip kurduk ve pek çok deneyim yarattık. Dünyanın ilk metaverse yarış platformu Metasphalt’ın da hazırlıkları tüm hızıyle sürüyor. Burada da marka anlaşmalarına başladık. Bundan sonra da markalara Tazefikir Tam Hizmet Metaverse Ajansı olarak hizmet vermeyi sürdüreceğiz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir