TAB GIDA Yatırımları: 2022'de dijital inovasyonlar ve müşteri deneyimine odaklı uygulamalara devam edeceğiz

TAB Gıda Yatırımları CMO'su Sinan Ünal: "TAB Gıda, pandemiyle birlikte değişen tüketici davranışları doğrultusunda verdiği hizmetler ve kampanyalarla, işin merkezine insanı koyarak yeme içme sektörünün dijital dönüşümüne öncülük ediyor."

Pandemi dünyada yaşanan değişim ve dönüşümü daha da hızlandırdı. Trendlerin hızla değiştiği, dijitalin hızla hayatın merkezine oturduğu bu süreçte dijital kanallar müşterilerle etkileşimde her zamankinden daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu durum aynı zamanda değişime hazır olan şirketler için birçok fırsatı da beraberinde getirdi. Bu süreçte, her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de dijitalleşme ve özellikle e-ticaretin işimizin merkezi haline geldiğini söyleyebilirim. Pandemi etkisinde geçen son iki yılda, online alışverişe dair çok çarpıcı sonuçlar gördük. İnternetten alışverişe yönelik ön yargısı olan tüketiciler bu dönemde davranışlarını değiştirerek online alışverişe yöneldi. Değişimin en destekleyici unsuru ise her yaştan kullanıcının e-ticaretin ve online siparişin sağladığı kolaylıkları keşfettiği bir dönem geçirmesi oldu. Bu etkinin pandemi sonrasında da kalıcı olacağını düşünüyorum. 

İşimizin merkezine insanı koyuyoruz
Türkiye’nin lider hızlı servis restoran operatörü olarak; Burger King, Sbarro, Popeyes ve Arby’s gibi dört global, Usta Dönerci ve Usta Pideci ile de iki ulusal olmak üzere toplam altı markamızla müşterilerimize en iyi hizmet deneyimini sunmak için çalışıyoruz. TAB Gıda olarak, hızlı servis restoran zinciri sektörü gibi oldukça rekabetçi ve sürekli devinim halinde olan bir alanda faaliyet gösteriyoruz. O yüzden her zaman işimizin merkezine insanı koyuyoruz. Bu sebeple, böyle hassas ve belirsizliklerle dolu bir dönemde agresif, tamamen satış odaklı pazarlama stratejileri yerine insana dokunan, samimi bir iletişim stratejisi izlemeye özen gösterdik ve aynı anlayışı bugün de devam ettiriyoruz. 

Her eve her mutfağa girmeye, insanların hayatını kolaylaştırıp kaynağı belli, çeşitli ve ulaşılabilir ürünler sunmaya odaklanıyoruz. Misafirlerimizi dinliyor, her adımımızı onlardan gelen geri bildirimlere göre atmaya çalışıyoruz. Müşteri deneyimi, ihtiyaç ve beklentileri her zaman temel önceliğimiz oluyor. Bunun için değişen tüketici iç görülerini, beklentilerini sürekli takip ediyoruz. Tüm pazarlama stratejimizde en büyük önceliğimiz ise veriyi analiz etmek. 

Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerle, yeni inovatif uygulamaları devreye alıyor ve yenilikçi ürün ve hizmetler sunuyoruz. Tamamı ülkemizde kurulu olan fabrikalarımız, depolarımız ve üretim tesislerinden oluşan ekosistem şirketlerimizin gücünü de arkamıza alarak sektörümüzde bu dönüşüme liderlik ediyoruz.

Pandemi döneminde sektöre örnek olduk
Pandemi döneminde daha da artırdığımız hijyen önlemleri ile Türkiye çapındaki tüm restoranlarımızı denetime açarak, aldığımız Güvenli Turizm Sertifikası başta olmak üzere birçok uygulamayı devreye aldık. 

Restoran içi sipariş sürecimizi tamamen temassız deneyime çevirdik. Halihazırda var olan dijital yatırımlarımızı daha da hızlandırdık. Üretim, hazırlanma ve servis edilme dahil tüm aşamaları, bütünlük içerisinde güvenliği sağlayacak şekilde yeniden düzenledik. Bu dönemde restoran hizmetimizi başarılı bir şekilde paket servise adapte ederek performansımızı her geçen gün artırdık. 

2021’de aşının yaygınlaşması ve kapanmaların sona ermesi ile birlikte işler görece yeniden normalleşse de insanların güvende olma, evlerinde kalma, kapalı yerlerden uzak kalma davranışı tamamen değişmedi. Biz de pandeminin ilk döneminde, Çin operasyonumuzdan edindiğimiz deneyimin de katkısıyla bu süreci başarılı bir şekilde yönettik.

Türkiye’deki mutfak kültürünün yüzde 84’ünü kapsıyor, her eve farklı alternatiflerle girebiliyoruz
Pideden hamburgere, tavuktan dönere, çorbadan lahmacuna kadar uzanan geniş ürün yelpazemiz sayesinde Türkiye’deki mutfak kültürünün yüzde 84’ünü kapsıyoruz.  Bu da haftanın her günü, her eve farklı alternatiflerle girebilmemizi sağlıyor. Bununla birlikte Burger King'in bitki bazlı lezzeti Plant-Based Whopper, pandemi döneminde sosyal mesafeyi korumanın önemine dikkat çekmek için özel olarak geliştirdiğimiz bol sarımsaklı Sossal Mesafeli Whopper gibi yenilikçi ürünlerle de sektörümüzde fark yaratmayı başardık. Paket servisin daha önde olduğu pandemi sürecinde, geliştirdiğimiz güçlü kaslarımız ve ekosistemimiz sayesinde müşterilerimize kaliteli ve lezzetli ürünler sunabildik.

Pandeminin etkileri devam ederken, insanların güvende olma, evlerinde kalma, kapalı yerlerden uzak durma eğilimi de sürüyor. Biz de bu eğilime paralel olarak müşterilerimize her platformdan ulaşmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle dijital uygulamalarımızla tüketicilerin hayatını her geçen gün daha da kolaylaştırıyoruz. Yakın teması ortadan kaldıran uygulamalarımızla, sosyal mesafe kurallarına göre yeniden tasarlanan restoranlarımızla, yenilenen “Tıkla Gelsin” mobil uygulaması ve temassız ödeme yöntemlerimizle, dijital hızlı servis operatörü olarak da sektörümüzde öncü olmayı sürdürüyoruz.

Dijital uygulamalarımızla müşterilerimize en iyi uçtan uca teslimat deneyimi sunuyoruz
Bu süreçte markalarımızın sipariş platformu Tıkla Gelsin’i tamamen yeniledik. Yenilenen uygulamayla offline'da sıra bekleme, ödeme yapma gibi uzun süren işlemlere hızlı çözüm sağlanmış oluyor. Ayrıca Yemeksepeti, Getir, Trendyol, gibi iş ortaklarımızla müşterilerimize en iyi uçtan uca teslimat deneyimini başarıyla sunmaya devam ediyoruz.

2022’de de sektörümüzde yeni teknolojilere ve tüketici deneyimine odaklı yenilikler devam edeceğini öngörüyoruz.  O yüzden önümüzdeki dönemde önceliğimiz yine inovasyon olacak. Dünyadaki trendleri takip ederek yeni teknolojiler, temassız ve mobil uygulamalar ve tüketici deneyimini odaklı ürünlerimizle işimizi daha da ileri taşımak için çalışacağız. 

 

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir