Südürülebilirlikte proaktif yaklaşımı benimsedik

Türkiye’nin önde gelen şirket toplulukları arasında yer alan Eksim Holding, gıdadan enerjiye yer aldığı bütün sektörlere daha fazla katma değer sağlamak için yatırım ve projelerinde proaktif, sürdürülebilir yaklaşımı merkezine alıyor. Holding, tecrübe ve teknolojiden aldığı ilhamla insan odaklı ve doğaya saygılı bir hayat döngüsü oluşturmayı hedefliyor. Eksim Holding Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ekiz ile Eksim Holding'in sürdürülebilirlik yaklaşımını konuştuk.

Türkiye’nin önde gelen şirket toplulukları arasında yer alan Eksim Holding, gıdadan enerjiye yer aldığı bütün sektörlere daha fazla katma değer sağlamak için yatırım ve projelerinde proaktif, sürdürülebilir yaklaşımı merkezine alıyor. Holding, tecrübe ve teknolojiden aldığı ilhamla insan odaklı ve doğaya saygılı bir hayat döngüsü oluşturmayı hedefliyor.

Eksim Holding Kurumsal İletişim Direktörü Yusuf Ekiz, proaktif sürdürülebilir anlayışları gereği faaliyet gösterdikleri iş alanlarını sosyal hayata da taşıdıklarını belirtti. Ekiz bu kapsamda ele aldıkları toplumsal projelere destekleri ve sosyal sorumluluk çalışmalarından şu örnekleri sundu: “Şirketimizin kurumsal yapısını güçlendirmenin yanında, kültürel mirasımıza sahip çıkmak için önemli projeler yürütüyoruz. Böylece tarihsel mirasın sürdürülebilirliğine de katkı sunmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda DEPSAŞ Enerji şirketimiz, geçtiğimiz yıl kültürel sahada birçok aydınlatma çalışmasını tamamladı. Son olarak miladi 639 yılında yapımı tamamlanan Diyarbakır Ulu Camii’nin aydınlatmasını yeniledi. Kültürel miras dışında bugüne kadar özellikle hizmet verdiği bölgede yaşayan vatandaşları merkeze alan birçok organizasyon ve projenin içinde aktif görev alan DEPSAŞ Enerji, gençlerin sporla ilgilenmesine destek sağlayacak önemli bir yatırıma daha imza attı. Bu doğrultuda GAP Gençlik Spor Okulu olarak bilinen bölgenin en büyük spor kulübü artık “DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü” adıyla sportif faaliyetlerini sürdürecek. DEPSAŞ Enerji Spor Kulübü, DEPSAŞ Enerji’nin de desteğiyle aralarında dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonları bulunan 1600’ü aşkın sporcusunu yeni şampiyonluklar ile buluşturmayı hedefliyor."

Akıllı şebeke dönüşümü tasarruf sağladı
Eksim Holding’i Türkiye’nin stratejik sektörlerinde başarılı faaliyetler gösteren enerjik bir şirketler grubu olarak konumlandırdıklarını ve sürdürülebilirliği birkaç açıdan ele aldıklarını belirten Ekiz, “Dicle Elektrik kapsamında, dijital altyapı yatırımlarımız ve akıllı şebeke dönüşümümüzle 11 bin 400 megavat kaçak elektrik tüketiminin önüne geçtik. Toplam 20 milyar TL’yi bulan yatırımlarımızla ülkemizin kesintisiz elektrik tedariki vizyonuna sürdürülebilir bir katkı sunmuş olduk. Kesintisiz, kayıpsız ve kaliteli elektrik vizyonumuz için 8 milyar TL’yi bulacak yeni yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Tarım ekosistemi her zaman destekleniyor
DEPSAŞ Enerji ile de tarım ekosistemine katkı sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Ekiz, “Çiftçiye yönelik bilinçlendirme kampanyaları ile başladığımız süreci, daha ileri noktaya taşıyıp su ve enerji tasarrufu sağlayacak bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Güneydoğu Anadolu’da belirlediğimiz pilot bölgede, tek tip bir ürünü farklı yöntemlerle yetiştirmeye yönelik bir proje planımız var. Planımız dahilinde köklü üniversitelerden akademisyenlerle yakın bir çalışma takvimi gerçekleştireceğiz. Yeni nesil teknolojilerin merkeze alınacağı bu uygulamanın çıktılarını, yıl sonuna doğru düzenleyeceğimiz zirvede paylaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yenilenebilir enerji gıda fabrikasında
Geçtiğimiz aylarda halka arz edilen Eksim Holding şirketlerinden Eksun Gıda’nın arz gelirlerinin bir bölümünün yenilenebilir enerji için kullanılacağını ifade eden Ekiz, “Halka arz izahnamemizde tesislerimizin modernize edilmesi ve işletme sermayesi için ayırdığımız payların yanında, yenilenebilir enerji yatırımı taahhüdümüz de yer aldı. Üç fabrikamıza entegre edeceğimiz güneş paneli yatırımımızın yanında, kendi enerjisini üretecek yenilenebilir enerji santraliyle sektöre örnek olacak sürdürülebilir bir rekabet avantajını da hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Eksim Enerji geleceğin enerjisine ışık tutuyor
Eksim Holding’in diğer bir şirketi Eksim Enerji ise sunduğu yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile rüzgâr, hidroelektrik ve güneş enerjisine odaklanıyor. Türkiye’nin her bölgesinde yatırımları bulunan Eksim Enerji, ülkemizde 2022 yılı içinde rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin yüzde 4’ünü üreterek yeşil bir dünyaya katkı sağladı. Enerji alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birine sahip olduğunu belirten Yusuf Ekiz sözlerini şöyle sürdürdü “Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet gösteren ve yalnızca yüzde 100 yenilenebilir enerjiye yatırım yapan önemli oyuncular arasında yer alıyoruz. Yüzde yüz yenilenebilir enerji kaynaklarımızdan ürettiğimiz temiz enerji ile sürdürülebilir habitata katkı sağlıyor olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. 

Tamamı yüzde yüz yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan toplam 11 adet işletmeye sahibiz. Kurulu gücümüz 2022 sonu itibarıyla 626 MW’a yükseltti. 2023 ilk çeyrekte edindiğimiz ön lisanslar ile yenilenebilir enerji portföyümüzü 1751MW’a çıkarttık. Yeni projeler ile 2023 yılını 2250 MW’ın üzerinde kapatmayı hedefliyoruz. 2022 yılında RES ve HES projelerinde toplam 1,3 milyon ton karbon salınımının önüne geçtik. 2025 yılı sonunda tüm projelerin faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık 4 milyon ton karbon salınımını engellemiş olacağız. 10 yılda enerji sektörü kapsamında gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarına 15 milyon Euro para harcadık. Yeni nesil alternatif enerji kaynaklarına yönelik Ar-Ge yatırımlarına da devam etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Sürdürülebilir girişimlerin destekçisi: Eksim Ventures
2021 yılında yeni nesil teknolojileri, iş fikir ve modellerine girişim sermayesi desteği sağlamak adına Eksim Holding bünyesinde kurulan girişim fon şirketi Eksim Ventures ise yeni nesil sürdürülebilir girişim fikirlerine yatırımlar gerçekleştiriyor. 2023 yılı ilk çeyreği itibarıyla yatırım yaptığı şirket sayısını 8’e, fon sayısını ise 7’ye çıkaran şirket, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği çalışmalar ile Startupcentrum tarafından veri bazlı yapılan araştırmaya göre, 2022 yılının en aktif kurumsal VC’si ödülünü kazandı. Özellikle gıda ve enerji teknolojileri, sağlık, mobilite, biyoteknoloji, fintek ve savunma sanayi gibi alanlardaki yenilikçi fikirlere yatırım yapmayı hedefleyen Eksim Ventures, toplamda 14,5 milyon dolarlık bir yatırıma imza attı. Eksim Ventures, yıl sonuna dek 10 şirkete daha yatırım yapmayı planlıyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir