Sporun kalbinde Vestel, Vestel'in kalbinde spor var

Vestel ve ana sponsoru olduğu Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nu arasındaki anlaşmanın detaylarını Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu ile konuştuk.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun ana sponsoru olan Vestel, dünya şampiyonluğu elinde bulunduran Ampute Futbol Milli Takımı başta olmak üzere toplam 15 farklı branşa destek veriyor. TBESF ve Vestel arasındaki anlaşmanın detaylarını Vestel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Duygu Badem Uylukçuoğlu ile konuştuk.

Sporun kalbinde Vestel, Vestel'in kalbinde spor var 

Vestel ülkemizde sporun en önemli destekçilerinden biri. Son olarak TBESF ile sponsorluk anlaşması gerçekleştirdiniz. TBESF sponsorluk kapsamınızı anlatır mısınız?
Sporun toplumun gelişiminde oynadığı kritik önemin bilinci ve sporun birleştirici gücünün geleceğimizi aydınlatacağına olan inancımızla çeyrek asırdır sporu destekleyen bir teknoloji markasıyız. Yenilikçi ve rol model olan bir marka olarak, tüm iş süreçlerimizde olduğu gibi spora bakış açımızı da sürdürülebilirlik ilkelerimizin toplumsal fayda sağlama odağında şekillendiriyoruz. Ve şunda iddialıyız: Sporun kalbinde Vestel, Vestel’in kalbinde spor var. Vestel olarak 25 yıldır attığımız çok net ve somut adımlara bir yenisini daha ekledik. Voleybol, cimnastik, futbol, hentbol, basketbol, espor, bisiklet ve yelkendeki sponsorluklarımızın yanı sıra son olarak Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ana sponsoru olduk. Artık “Spora eşit katılım” sloganıyla çıktığımız bu yolda ampute sporcularımızı da ilk elden destekleme fırsatına sahibiz. Voleybol, futbol ve cimnastik sporları ile uyumlu birlikteliğimizi şimdi de Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile benzer bir yola çıkarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Ampute Futbol Millî Takımı başta olmak üzere toplam 15 farklı branşa destek vereceğiz. Federasyonumuzun, daha önce elde ettiği başarıları, sponsoru Vestel ile daha da yukarı taşıyacağına dair güçlü bir inanç taşıyoruz. 2024 Paralimpik Olimpiyatları için kotaların alındığı, ‘Paralimpik Yılı’ olarak anılan 2023 yılı, Vestel sponsorluğu ile her zamankinden daha verimli, keyifli ve motivasyonu yüksek şekilde gerçekleşecek.

Bu anlaşma ile öncelikli hedefleriniz neler?
Vestel olarak dünyaya, ülkemize ve insanlara fayda yaratma amacı etrafında faaliyetlerimizi şekillendirmeyi hedefliyoruz. Çünkü inanıyoruz ki; bizim gibi köklü, güçlü ve lider markalar toplumsal sorunlara çözüm üretmeli ve dünyanın geleceğine katkı sunmalı, gelişime öncülük etmelidir. Bu doğrultuda spor, Vestel’in Türkiye’de, özellikle gelişime öncülük ettiği, desteklemekten gurur duyduğu çok önemli bir alan. Vestel olarak spor sponsorluklarındaki ilk amacımız, iş birliği yaptığımız spor dalına her alanda destek verip, o spor dalının gelişimine katkı sağlamak. Biz iş birliği yaptığımız spor dallarının, bulunduğu noktadan daha ileriye gitmesini hedefliyoruz.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ülkemize en çok madalya kazandıran federasyonumuz. Onlarla gurur duyuyoruz ve başarılarının artarak devam etmesi için maddi ve manevi tüm imkanlarımızla yanlarında olacağız.  Bunun yanında Vestel’in spor iletişimi konusundaki başarısı dünyaya örnek olacak nitelikte. Sponsoru olduğumuz federasyonlarının marka imajlarını arttırmak ve bilinirlikleri yükseltmek için ciddi anlamda iletişim yatırımı yapıyoruz. Bu anlaşma ile birlikte maddi manevi desteğimizin yanında; TBESF aracılığı ile sporcularımızın bilinirliğinin arttırılması, başarılarının duyulması ve birer dünya markası olmaları noktasında aracılık etme rolünü üstleniyoruz. Ek olarak dönem itibari ile bize çok farklı hissettiren bir projeye de eş zamanlı olarak başlamanın mutluluğunu ve gurunu yaşıyoruz. Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören ampute sporcu veya sporcu olmak isteyenlere TBESF’ye katılmaları durumunda protez dahil her türlü ihtiyaçlarını da karşılama kararı aldık. Bu kapsamda Vestel olarak T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonuyla ampute depremzede sporcular için çalışmalara hız verdik. Resmi verilere bakıldığında, Kahramanmaraş Depremleri nedeniyle 1800 vatandaşımız ampute edildi. İçlerinde sporla ilgilenen ya da ilgilenmek isteyen çocuklarımızın, gençlerimizin Federasyon ile bağlantı kurmasına, spora yönelmesine destek olacağız. Bu konuda sorumluluk almaya hazırız ve çok istekliyiz. Federasyonumuzla birlikte, depremden sonra ampute olan tüm sporcularımızın, spora geri dönmesi için tüm ihtiyaçlarını karşılayacağımızı duyuruyor, harekete geçmek isteyen herkesi destekliyoruz.

Vestel için spora destek ne ifade ediyor?
25 yılı aşkın bir süredir sporla iç içe olan bir marka olarak bugün spora destek, bizi tanımlayan kavramlardan biri. Sporun kalbinde Vestel, Vestel’in kalbinde spor var. Kurum kültürümüze işleyen hem iç hem dış paydaşlarımız nezdinde Vestel’in olmazsa olmazları arasında görülen spora destek olmak bizim için çok anlamlı bir konu. Spor yatırımlarımızın markamıza katkısı oldukça büyük. Spora yaptığımız yatırımı hem markamıza hem de desteklediğimiz spor dallarına yapılan yatırım olarak görüyoruz. Asla sadece marka görünürlüğü sağlayan sponsorluklar olarak sınırlandırmıyoruz. Topluma, ülkeye, geleceğe yatırım yaptığımızı düşünüyoruz. Öncü teknoloji şirketi vizyonumuzla özellikle genç kitleyle spor çatısı altında iletişim kurmak, uzun yıllar etkisi zihinlerde yer tutan, kalıcı ve duygusal bağ kurmayı mümkün kılıyor.

Sponsor olduğunuz alanlarda hangi başarı öykülerine imza attınız?
Trabzonspor formasının göğüs sponsorluğuna devam ediyoruz. Trabzonspor geçen yıl, Türkiye Süper Ligi’nin şampiyonu oldu. Desteklemekten onur duyduğumuz Kastamonu Belediyespor Kadın Hentbol Takımı Avrupa’da adından söz ettirdi. Türkiye Hentbol Süper Ligi’ni şampiyon bitirerek üçüncü kez kupayı müzesine getirmiş oldu. Filenin Sultanları, ülkemizin ev sahibi olduğu 2022 Milletler Ligi'nde dördüncülük elde etti. 2021 Avrupa Şampiyonası ve yine aynı yıl Milletler Ligi üçüncülüğü başarılarımız var. Pandemi nedeniyle bir yıl gecikmeli düzenlenen olimpiyatlarda çeyrek final oynama başarısı, 2019’da Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik gibi dünya voleybol ligine ülkemizin adını yazdırdılar. Kulüplerimiz CEV, FIVB ve Dünya Şampiyonalarında dereceler elde etti. Bu başarılarla gurur duyuyoruz. Cimnastik sponsorluğumuza Ritmik Dal ana sponsoru olarak başlamış, ardından tüm dalları kapsayacak şekilde Türkiye Cimnastik Federasyonu’nun ana sponsoru olma kararı almıştık.

Sporcularımız ülkemize pek çok ilki yaşattılar. Olimpiyatlarda ilk kez cimnastik alanında ülkemizin temsili gerçekleşti. Ferhat Arıcan Olimpiyat üçüncüsü olarak bronz madalya kazandı. Avrupa Şampiyonası’nı ise altın madalya kazanarak tamamladı. Ayşe Begüm Onbaşı, Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya aldı. Bu başarıları satırlara sığdırmak güç. Spor sponsorluklarımızla ne denli isabetli kararlar verdiğimizi sporcularımızın başarılarıyla görüyoruz ancak en sevindirici olan nokta özellikle son iki yılda cimnastik sporuna yönelim arttı. Aileler tüm sporların temeli olarak gösterilen cimnastik konusunda farkındalık sahibi oldu. Altyapıda yetişen gençlerimizin sayısı giderek artıyor. Vestel olarak sporla iç içe olduğumuzu yinelemek isterim. Biz spora gönülden destek veriyoruz. Önemli karşılaşmalarda sporcularımızın yanlarında oluyoruz, Vestel Ailesi olarak maçlara gidiyoruz. Kamuoyundaki farkındalığı artırmak amacıyla önemli günlerde reklam kampanyalarımız, iletişim çalışmalarımıza ivme kazandırıyoruz. Birlikte nice başarıyı kucaklayacağımıza içtenlikle inanıyoruz.

Türkiye'de spor ekonomisinin gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dünya perspektifinde baktığımızda 2020 yılında spor kategorisi sponsorlukları 57 milyar dolar seviyesindeydi, bu rakamın 2027’de 90 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ülkemizde spor yatırımları tahmin edileceği üzere daha çok futbol ağırlıklı olarak ilerliyor. Bu nedenle futbol dışında kalan alanların ekonomik büyüklüğünü zikretmek güç. Tarih boyunca spor hem uluslararası ilişkiler açısından hem de toplumsal gelişim açısından kritik önem taşımıştır. Ekonomik açıdan getirileri de herkes tarafından bilinen bir gerçek, özellikle bazı ülkeler belirli spor dallarındaki başarılarıyla markalaşarak ülke ekonomisine büyük kazanımlar elde ediyor. Bizim ülkemizde büyük bir potansiyel bulunuyor. Toplum olarak spor yelpazemizi henüz çok yeni yeni genişletebiliyoruz. Olimpiyatların ve şampiyonaların etkisi çok yüksek. Farklı dallarda şampiyonlar çıktıkça, madalyalar geldikçe, başarılar basında da yansımaya başlayınca ki burada sosyal medya etkisi çok yüksek, spor yelpazemiz genişliyor, etki alanı büyüyor. Bugün spor, başlı başına ekonomileri makro düzeyde etkileme gücüne sahip bir endüstri. Spor yatırımlarının sürdürülebilir hale getirilmesi, markaların spor yatırımlarını artırması ve spor sponsorluklarının pazarlama bütçeleri içinde giderek daha fazla pay alması sevindirici gelişmeler olarak sayılabilir. Vestel’in burada öncü ve örnek bir rolü olduğuna inanıyorum.

Son olarak spora ve sporculara verdiğiniz desteğin Vestel’e katkıları neler oldu?
Spor yatırımlarımızın markamıza katkısı oldukça büyük. Spora yaptığımız yatırımı hem markamıza hem de desteklediğimiz spor dallarına yapılan yatırım olarak görüyoruz.  Öncü teknoloji şirketi vizyonumuzla özellikle genç kitleye spor ile yaklaşmak, uzun yıllar etkisi zihinlerde yer tutan, kalıcı ve duygusal bağ kurmak mümkün hale gelebiliyor.

Spora desteğimizi sponsorluğun çok ötesine taşıyor, hem sporcuları hem de desteklediğimiz spor dalının ülkemizde gelişmesi, daha fazla kişiye ulaşması ve ülkemizin uluslararası arenada üst seviyelere çıkması için çalışıyoruz. İletişimlerimiz, sahada yaptığımız uygulamalar, bestelediğimiz ve sahiplendiğimiz marşlar hem maçlarda hem de sokakta tüketicilerimiz tarafından söyleniyor. Bu da markamızın spora verdiği desteği ve sponsorluk anlayışını çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Marka olarak bizleri de yaptığımız işin doğru hedefe ulaştığını göstermesi bakımından mutlu ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir