Sektöre, lezzet ve çeşitlilik arayışı yön verecek

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr. Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal Doğan’a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Dünya, hızla değişen bir çağa tanıklık ediyor. Değişimlere ayak uydurmak hatta öncülük etmek artık yeni dünyanın bir sorumluluğu. Teknolojik ilerlemelerin yanı sıra kültürel ve sosyal dinamiklerdeki değişimler, insanlığın geleceğini şekillendirirken, aynı zamanda bireyler ve toplumlar için yeni sorumluluklara ve fırsatlara kapı açıyor.  Next Level olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni aşamada, teknolojik ilerleme ile birlikte gelen sorumlulukları da göz önünde bulundurmamız gerektiği aşikâr.

Son birkaç yıla damgasını vuran yapay zekâ, merkeziyetsizlik ve çok merkezlilik kavramları, toplumlar arasındaki ilişkileri, teknoloji kullanımını ve ekonomiyi kökten değiştiriyor. Ancak, bu değişimlerle birlikte yeni etik ve sosyal sorumluluklar da ortaya çıkıyor. Örneğin, yapay zekâ ve otomasyon teknolojileri iş dünyasında devrim yaratıyor ancak aynı zamanda iş gücündeki değişimler ve işsizlik endişeleri de artıyor. Öte yandan sadece teknolojik ilerlemeyle değil aynı zamanda etik ve sosyal sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurmak önemli hale geliyor.

İşte tüm bu nedenlerle; 2015 yılından bu yana konu ve konuklarıyla iş dünyasının kapılarını inovatif zihinlerle aralayan Meetup İstanbul, “Next Level” temasıyla dijital devrim yaşatan trend ve teknolojilerden hareketle; NextHuman, NextAI, NextStartUp, NextFuture ve NextBrand alt başlıkları ile Next Level çatısı altında kendi alanında uzman isimlerle geleceğe projeksiyon tutmaya hazırlanıyor. 

Bu bağlamda; Kerevitaş CMO’su Gülizar Öcal Doğan’a, kendi perspektifinden Next Level’ı ve gelecek hedeflerini sorduk.

Sektöre, lezzet ve çeşitlilik arayışı yön verecek

Dondurulmuş Gıda Pazarı son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Son 6 yılda hane penetrasyonu +10 puan artarak yüzde 80’e ulaştı. Tonaj rakamlarında her yıl +yüzde 10’un üzerinde büyümeler görüyoruz. Pazar, 2023 yılını 12,6 milyar TL değerle kapattı. Bu büyümede evde artan yemek pişirme davranışı ve hayatı kolaylaştıran ürünlere olan ilginin artmasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sektörün küresel büyüklüğüne baktığımızda; ABD’de kişi başı tüketim yıllık 50 kg, Avrupa’da 30 kg’a ulaşıyor. Ülkemizde ise bu rakam yaklaşık 5 kg. Bu veriler ülkemizde pazarın büyüme potansiyeli taşıdığına işaret ediyor. Yenilikçi pişirme teknikleri ve global mutfaklardan esinlenen yeni tatların yaygınlaşmasıyla evde restoran deneyimi sağlayan gurme lezzetlerin sayısındaki artışa paralel olarak kategorimizdeki lezzet ve çeşitlilik de artacaktır. Özellikle gençlerde öğün sayısının azalmaya başladığını söylemek mümkün. Bu durumla birlikte atıştırmalık ve paylaşıma yönelik ürünlerin daha fazla rağbet göreceğini tahmin ediyoruz. Vegan/vejetaryen beslenme trendi devam ettikçe, sektörümüz de bu talebi karşılamak için yeni ürünler sunacaktır. Dondurulmuş gıdanın yüksek büyüme trendi, yurtdışı pazarlara bakıldığında tüketim fırsatı ve tüketicilerin değişen yaşam tarzı ile gıda ürünlerinden beklentileri göz önünde bulundurulduğunda; Türkiye’de “geleceğin gıda kategorisi” olarak anılacağını söylemek yanlış olmaz.

Sürdürülebilirlik, inovasyon, ulaşılabilir fiyatlı ürünler sunmak ve iletişim ana odak konularımızı oluştururken; üretimde kalite ve gıda güvenliği olmazsa olmazlarımızın başında yer alıyor. SuperFresh olarak işimizin doğasında sürdürülebilirlik ve bereket var. Tarım birçok küresel trendin etkisiyle şekilleniyor ve dönüşüyor. Artan nüfus, çalışan oranı, iklim değişikliği, değişen küresel ekonomik dengeler ve teknolojik gelişmeler gibi trendler işimizin geleceğini yakından ilgilendiriyor. Hızlı nüfus artışına bağlı olarak gıdada talep artışı; hammadde ve su kullanımında sürdürülebilirliği zorunlu kılıyor. Üretimimizin devamlılığı için kullandığımız ham maddelere aynı kalitede ulaşabilmemiz önemli. Bunlardan yola çıkarak “İsrafsız şirket” olma vizonumuzla; tarımda sürdürülebilir hammaddeye erişim ve arz güvenliği, su yönetimi gibi konulara odaklanmaya devam edeceğiz. Pazarlama stratejilerimizi oluştururken; tüketicilere uygun fiyatlı ürünler sunmaya ve inovasyona odaklanıyoruz. Sabah kahvaltısından akşam öğününe kadar tüketicilerimizin tüm ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmayı önemsiyoruz. Son yıllarda tüketicilerimizin hızla değişen yaşam şeklini ve ihtiyaçlarını doğru anlayıp çözümler sunabilmek için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımıza yoğunlaşmaya ve tüketici iletişimlerimiz ile görünür kılmaya devam edeceğiz. İletişim yoluyla sektörümüz ile ilgili doğru bilgilendirmeye yatırım yaparak globaldeki hane erişim rakamlarını ülkemizde de görmek için çalışacağız.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir