sahibinden.com CMO'su Nazım Erdoğan: "İletişim stratejimiz fayda sunmayı amaçlıyor"

Onur Buldu'nun reklam yüzü olduğu sahibinden.com'un yeni reklam stratejisi, reklam filmine gelen geri bildirimler ve markanın önümüzdeki dönem reklam hedeflerine kadar proje hakkındaki sorularımızı sahibinden.com CMO'su Nazım Erdoğan'a yönelttik.

Gayrimenkul, vasıta, alışveriş ürünleri ve hizmetler gibi birçok kategoride ilan ve e-ticaret işlemlerinin yapıldığı online platform sahibinden.com'un uzun soluklu reklam kampanyasının yüzü Onur Buldu oldu. Markanın yeni reklam stratejisi, reklam filmine gelen geri bildirimler ve markanın önümüzdeki dönem reklam hedeflerine kadar proje hakkındaki sorularımızı sahibinden.com CMO'su Nazım Erdoğan'a yönelttik.

sahibinden.com'un reklam stratejisinde değişikliğe gitmesinin sebebi nedir?  
2014 yılından bugüne kadar yaptığımız iletişim çalışmalarının her birinde kullanıcı sayısı ve ilan sayısının fazlalığı gibi kullanıcının farklı fonksiyonel faydalarını merkeze alan, mizahi diliyle izleyicileri eğlendirirken düşündüren bir reklam tarzı benimsedik. Özellikle pandemi sonrası büyüyen ve çeşitlenen e-ticaret pazarıyla birlikte biz de iletişim stratejimizi, kolay anlaşılır ve fayda sunmayı amaçlayarak yeniden şekillendirdik.

Bu yıl itibarıyla tüm kategorilerimizi tek bir çatı altında toplayarak markanın daha fazla görünür olduğu, kendimizi doğrudan anlattığımız ve hizmetlerimizi bir bütün olarak ele aldığımız bütünsel bir yaklaşıma geçiş yaptık. 

Reklamlarda ünlü kullanımına neden ihtiyaç duyuldu? İlk etapta kullanıcılardan gelen geri bildirimler ne yönde oldu? Ürün/hizmet/özelliklerin kullanımına etkisi nasıl oldu? Önümüzdeki süreçte farklı yüzler görecek miyiz?
20 yıldan uzun bir süredir Türkiye’deki milyonlarca insanın hayatında önemli bir yer edinmiş bir marka olarak, değişen tüketici dinamiklerine ve güncel reklam iklimine uyum sağlama konusundaki tutkumuz, iletişim tonumuza ek olarak taşıyıcı marka öğelerini de koyma ihtiyacını doğurdu. Bu sebeplerle mizahi reklam tonumuza, toplum tarafından ilgiyle takip edilen ünlü isimlerin kullanımı gibi öğeler ekledik.

Onur Buldu ile gerçekleştirdiğimiz iletişim çalışmalarımız tüketicilerden oldukça olumlu geri bildirimler aldı. Onur Buldu’nun karakterden karaktere girme konusundaki muhteşem yeteneği, sahibinden.com’un kapsayıcılık felsefesinin altını çizerken, farklı yaş gruplarından ve anlayışlardan birçok tüketicinin de kendinden bir şeyler bulduğu ve eğlenerek izlediği reklam filmleri ortaya çıkarmamızı sağladı.  

Yeni reklam yüzünü farklı kategorileri anlatırken görüyoruz. Tüketicinin zihninde bir algı karmaşası yarattığını düşünüyor musunuz?
Günümüzün değişen koşulları nedeniyle bir ürünü veya hizmeti en hızlı şekilde almanın yanı sıra e-ticaret dahilindeki tüm süreçlerin de en kolay ve kapsamlı şekilde tek bir noktadan sunulmasına yönelik bir ihtiyaç doğdu. Kullanıcıların e-ticaret faaliyetlerini kolaylıkla sürdürebilecekleri, fayda sağlayacak uygulamalar daha büyük önem kazandı. Biz de sahibinden.com’da kullanıcıların hayatını kolaylaştıran, onların hayatına dokunarak fayda sağlayan bu bakış açımızı reklam stratejimize de uyguladık.

sahibinden.com olarak bugüne dek hiç yapmadığımız bir şekilde vasıta, emlak ve ikinci el kategorilerimizin tümünü, teknoloji yatırımlarımızı ve AR -GE çalışmaları ile geliştirdiğimiz teknolojilerimizi tek bir çatı altında birleştirerek, Onur Buldu’nun yer aldığı reklam filmlerimizle anlatıyoruz. Yarattığımız çatı iletişimiyle, “Vasıta, emlak veya ikinci el ürün, neye ihtiyaç duyarsam en güvenilir şekilde sahibinden.com’da bulurum”  tarzında bir tüketici algısı yakalamak istiyoruz ve bu  amaç doğrultusunda da var gücümüzle çalışıyoruz. Tüketicinin sahibinden.com’a olan yaklaşımını daha bütünsel bir yere taşımak için attığımız bu stratejik adımın, bir algısal karmaşa yaratmaktan öte, sahibinden.com’un tüketici nezdinde daha bütünleştirici bir adım olduğunu düşünüyoruz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir