Rolls-Royce'un ikonik ambleminin ardındaki hüzünlü aşk hikâyesi

Rolls-Royce'un kaputunda yer alan "Spirit of Ecstasy" adlı ikonik heykelin hikâyesinin ardında, Lord Montagu ve Eleanor Velasco Thornton’un hüzünlü aşk öyküsü yatıyor.

İngiliz otomobil firması Rolls-Royce bilindiği üzere, Mühendis Henry Royce ve Birleşmiş Krallık’ın ilk motorlu araçlar bayi sahibi Charles Rolls’un bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Kişiye özel otomobil üretme misyonuyla ortaya çıkan marka, adını Charles Rolls ve Henry Royce’un soyadlarının birleşiminden alırken arada bulunan tire işareti ise ikili arasındaki sadakati ve bağlılığı simgeliyor.

Rolls-Royce denildiğinde akla bir sürü ince detay geldiği şüphesiz. Bunlardan biri de otomobillerinin kaputunda yer alan "Spirit of Ecstasy" (Coşkunun Ruhu) adlı, rüzgara doğru eğilen, kollarını açmış ve elbisesi uçuyormuş gibi dalgalan zarif kadın heykeli. 1904'te kurulan markanın ikonikleşmiş heykeli, ürettikleri ilk otomobillerde bulunmuyordu. Kuruluşundan tam 7 yıl sonra ortaya çıkan bu heykelciğin hikâyesinin ardında aslında otomobil hareketinde öncü Lord John Walter Edward Douglas-Scott-Montagu ile sekreteri Eleanor Velasco Thornton arasındaki gizli ve tutkulu bir aşk hikâyesi yatıyor. 

Heykeltıraş Charles Sykes tarafından 1910 yılında tasarlanan ilk kaput süsü, bir Rolls-Royce otomobiline sahip soylu bir İngiliz ailesinden gelen Beaulieu 2. Baronu Lord Montagu tarafından sipariş edildi. Lord Montagu, siparişi üzerine tasarlanacak kaput süsünün modeli, Lord Montagu’nun sekreteri Elenor Thornton oldu. Genç kadının 1902 yılında Lord Montagu'nun yanında işe başlamasından kısa bir süre sonra ikili birbirlerine aşık olmuşlardı. Fakat Lord Montagu evliydi ve hem evlilik bağı yüzünden hem de Thornton'un sosyal statüsü yüzünden bu aşk asla açıkça yaşanamadı. Bir süre sonra çiftin bir kız çocukları dünyaya geldi. Gizli aşklarını sembolize etmek isteyen Lord Montagu, Elenor'dan arabasının kaputu için tasarlanan heykelciğe modellik yapmasını istedi. Bunun üzerine heykeltıraş Sykes, Elenor'u uçuşan bir elbise içinde modelledi ve bu ikonikleşmiş kaput süsüne ilk başta "The Whisperer" (Fısıldayan) adını verdi. 

1915 yılında Lord Montagu ve Elenor çıktıkları bir iş gezisinde, içinde bulundukları gemi alabora oldu. Kaza sonucu Elenor hayatını kaybetti. Kazadan sağ kurtulan Lord Montagu ise Elenor’dan 14 yıl sonra hayata gözlerini yumdu. Günümüzde ikilinin gizli aşkı hâlâ Rolls Royce otomobillerinin ikonik amblemi Spirit of Ecstasy'de yaşatılıyor.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir