Banun Erkıran Çıtak: Reklam pazarı 100 milyar TL eşiğini aşacak

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Banun Erkıran Çıtak: "Reklam pazarındaki büyüklüğün 100 Milyar TL’nin üzerine çıkarak önemli bir eşiği atlayacağını düşünüyoruz."

Pazarlama dünyası; teknolojik yenilikler, tüketici alışkanlıklarındaki değişimler ve pazarlama stratejilerindeki evrimle birlikte sürekli olarak dönüşüyor. Birçok rapora göre, yapay zekâ pazarlamacıların 2024'te markaların odaklandığı temel hususlardan biri olacak. Peki Türkiye’nin lider yöneticilerine göre yeni pazarlama trendleri neler olacak? Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Banun Erkıran Çıtak’a, yeni döneme ilişkin öngörü ve planlarını sorduk.

Reklam pazarı 100 milyar TL eşiğini aşacak

2023 yılı içinde gerek beklenen gerekse beklenmedik birçok olay reklam yatırımlarını olumlu/olumsuz etkiledi. 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi, tüm ülkeye yaşattığı birçok olumsuzluğun dışında sektörümüzü de maalesef negatif etkiledi ve neredeyse bir ay tüm iletişim faaliyetleri durmak zorunda kaldı. Sonrasında toparlanma umulandan çok hızlı oldu diyebiliriz, ki bu da sektörümüzün ne kadar dinamik olduğunun ve zorlukları aşma becerisinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesiydi aslında.  

Reklam yatırımları bu dönemde yıllık toplam içerisinden yüzde 8-10 civarında yatırımı kaybetmiş olsa da, bunun en az yarısının takip eden aylarda pazara ek yatırım olarak geri geldiğini varsayıyoruz. Yine bu yıl içerisinde genel seçim döneminde reklamveren siyasi partiler ve Cumhuriyet’imizin 100. yılı olması sebebiyle 29 Ekim – 10 Kasım dönemlerinde ek yayınlar yapan birçok reklamverenin pazara etkisi de pozitif oldu.

Olumlu olumsuz tüm bu faktörleri bir arada düşündüğümüzde, pazarın yılı yaklaşık yüzde 80-100 bandında büyüme ile kapatacağını beklediğimizi söyleyebiliriz. Bu yılki büyüme sonucunda pazar büyüklüğümüzün 100 Milyar TL’nin üzerine çıkarak önemli bir eşiği atlayacağını düşünüyoruz. USD bazında da pazardaki büyümenin yüzde 35’lerin üzerine çıkarak toplamda 4 Milyar USD+ olacağını düşünüyoruz. Bu da, pazarımız için önemli eşiklerden biri diyebiliriz. 

 2024 yılında pazardaki büyümenin gerek TL gerekse USD bazında süreceğini düşünüyoruz. 2024 yılı içerisinde daha homojen bir arz talep dengesi beklemek makul görünüyor; ancak  yerel seçimlerin büyümeyi özellikle de OOH tarafındaki büyümeyi destekleyecek faktörlerden biri olacağını şimdiden söyleyebiliriz. 

Elbette bazı sektörlerin öne çıkması muhtemel, ancak özellikle kredilerde oluşacak değişikliklere bağlı olarak bir süredir bulunurluk sorunu yaşayan otomobil ve konut sektörünün daha aktif olabileceğini düşünüyoruz. Yine yüksek enflasyona paralel olarak perakende sektörünün de büyümeye devam edeceğini varsayabiliriz.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir