Rekabette Ayakta Kalmanın Formülü :Yaratıcılık

Markanızın tüketicilerin mesaj karmaşası yaşadığı bu dönemde rekabette ayakta kalmasının yolunun yaratıcılıktan geçtiğini biliyor olmalısınız. Peki tüketici gözünde nasıl ayakta kalabileceksiniz? Tüketici gerçekten sizi başarılı buluyor mu, ya da çalışmalarınız markanızı gerçek anlamda tüketiciye yansıtıyor mu? Tüm bu soruların yanıtı için aşağıda markaların tüketicilerine sunduğu çalışmalardan sizler için bir derleme yaptık. Buyrun :)

Dove

https://www.youtube.com/watch?v=XpaOjMXyJGk “Dove Farklıdır” hepimiz bu slogana aşinayızdır. Dove diğer kişisel bakım ürünleri satan markaların yaptığından ziyade mükemmel bir güzelliğe ve kusursuzluğa vurgu yapmak yerine doğal güzelliğe odaklandı. Adeta bu dünyanın dayattığı güzellik algısına bir protesto olarak doğan Dove bu sloganı yaptığı çalışmalar ile de desteklemeyi unutmadı. Özellikle bu konuda yaptığı çalışmalar hem hedef kitlesine özgüven aşılarken hem de sadece YouTube bir çok kez paylaşıldı ve çok ses getirdi. Burada bahsettiğimiz, rakiplerinizden farklılaşmanız ve bunu kendi yolunuzdan özgün bir şekilde yapmanız.Bu anlamda her zaman çoğunluğun odaklandığı nokta doğru olmayabilir, Dove'un yaptığı bu stratejinin bir benzerini de Omo sürdürdü aslında. Tüm temizlik markaları muhteşem temizliğe odaklanırken Omo'nun “Kirlenmek Güzeldir” diyerek kirlenmeye odaklanması oldukça ilgi toplayan ve akılda kalan bir çalışma oldu. Önemli olan hedef kitlenizi hiç beklemediği bir noktadan yakalayarak etkilemenizdir ve bunu da kendi tarzınızla yaptığınızda tüketici algısında rakiplerinizden farklı ve olumlu bir yere konumlanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Cuties

cuties Cuties sizi bekliyor peki siz neyi bekliyorsunuz? Cuties aslında bildiğimiz mandalin. Türkiye'de değil Amerika Birleşik Devletlerinde California'daki tarlalarda üretilen mandalinleri çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık konsepti ile sunan marka mandalin ve diğer meyveleri kullanarak hazırladığı sevimli meyve tabakları ile fast food'a yatkın ABD tüketicisini sağlıklı bir atıştırmalıkla tanıştırıyor. “Çocuklar Cuties sever, çünkü Cuties çocuklar için üretiliyor” diyerek hedef kitlesini satın alma kararının etkileyicileri olan çocuklar olarak belirliyor. Süpermarketlerde diğer mandalinlerden çok daha pahalıya satılan Cuties mandalinleri en fazla satış rakamına ulaşan meyvelerden de biri aynı zamanda.

Doritos Locos

taco-bell-doritos-tacos Bir diğer örneğimiz yine ABD'den geliyor. Amerika'nın Meksika tadı fast food restoranı Taco Bell menüsünde sürekli olan Taco Supreme ile Doritos cipslerini harmanlayarak yeni bir ürün yaratıyor. Müşterilerin bayılarak tükettiği bu yeni üründen Taco Bell bir yılda yaklaşık yarım milyar satmaya başlıyor. E bu da doğal olarak günlük bir milyon Doritos Lacos sattıkları anlamına geliyor ki bu çok fazla taco demek!

Wedit

wedit Wedit ise düğün haftalarından önce çiftlere 5 el kamerası göndererek istedikleri kadar video çekmeleri için olanak sağlayan bir startup, sonrasında çekilen görüntülerle beraber gönderilen kameralardan Wedit ekibinin editlediği videolar normal bir düğün videosundan kat be kat ucuza geliyor. Ağızdan ağıza iletişimin gücü ile reklama herhangi bir bütçe ayırmadıklarını belirten CEO, Pinterest'ten duyarak gelen yeni müşterilerin gün geçtikçe arttığını belirtiyor. Hedef kitlesinin hangi sosyal mecralarda vakit geçirdiğini bilmenin avantajını kullanan Wedit, geçtiğimiz Eylül'de Haziran satışlarına göre %976 artış sağlamış.
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir