Reckitt Hijyen Kategori Pazarlama Müdürü Cem Oğuzcan: "Marka, içinde yaşadığı dünyayı da düşünmeli"

Reckitt Hijyen Kategori Pazarlama Müdürü Cem Oğuzcan ile geride bıraktığımız yılın en başarılı projelerini, içinde bulunduğumuz çağda tüketicilerin markalardan beklentisini ve yürüttükleri çalışmaları konuştuk.

Günümüz dünyasında tüketiciler; markalardan yalnızca satın aldıkları ürün ve hizmetleri değil, büyük ve cesur somut girişimleri hayata geçirmesini bekliyor.

Dünya sorunlarıyla ilgili, duyarsız kalmayarak toplumsal faydaya odaklanan ve şeffaf bir şekilde paylaşan şirketlerin marka değerini artırdığı gerçeğinden söz edebiliriz.Bu bağlamda, Reckitt Hijyen Kategori Pazarlama Müdürü Cem Oğuzcan'a yıla dair en başarılı projelerini sorduk ve içinde bulunduğumuz çağda tüketicilerin markalardan beklentisini ve yürüttükleri çalışmaları konuştuk.

"Her birey ve kitlede davranış değişikliği oluşmasını amaçladık"

Tüketicilere doğrudan konuşan bir markayız. Bundan 3 yıl önce “Böyle harcamaya devam edersek, Türkiye'nin suyu yakın gelecekte tükenebilir. Bugün tasarruf yapmaya başlamazsak, yarın tasarruf yapacağımız suyumuz olmayabilir. Bugün duştan bulaşığa tüm alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme vakti. Gün, harekete geçme günü. Yarının suyunu kurtarmak için, hemen. Bugün.” mottosuyla harekete geçtik.

Bulaşıkları sudan geçirerek her yıkamada 57 Litre, 1 yılda bir göl dolusu suyun israf edildiğini anlattık. Türkiye’nin suyunu korumak adına, her birey ve kitlede davranış değişikliği oluşmasını amaçladık. “Unutmayın okyanusta bir damlayız ancak okyanus damlalardan oluşur.” dedik ve herkesi yarının suyu hareketine katılmaya davet ettik. Bu çağrımız, geri dönüşü olmayacak şekilde su sıkıntısı yaşama olasılığı olan ülkemizde karşılık buldu. Finish’in çağrısına tüketicinin olumlu yanıt vermesi, projemizin nasıl dönüştüğünün de en önemli göstergesi oldu.

"Markalar insanları daha yaşanabilir bir dünya için harekete geçirmeli"

Pandemi, çevresel, sosyal, teknolojik birçok değişime kapı açtı. Ürün ve hizmetlerimizin üretilmelerinden tüketilmelerine ve sonrasında atık olarak doğaya dönüştürülmelerine kadar tüketici olarak hepimiz çok daha fazla dikkat etmeye başladık. Finish markası ile tüketici arasındaki duygusal ilişkiye yöneldik.

Bugün bir marka sadece tüketicisini değil içinde yaşadığı dünyayı da düşünmeli, insanları daha yaşanabilir bir dünya için harekete geçirmeli. Tüketiciler bizim suyun fazla tüketilmesine yönelik yaklaşımımızı benimsediler ve marka olarak bizi seçtiler. Yarının suyu hareketimizle tam 6 milyon hanenin sudan geçirmeyi bırakmasını sağladık. Kuyucuk Gölü’nü kurtarmak üzere başlattığımız proje ile dünyadaki benzer örneklerdeki gibi bir başarı elde ettik, Kuyucuk Gölü su tuttu ve 100’den fazla kuş türü, 10 binden fazla kuş 2019 yazında Kuyucuk’a geri döndü.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir