Reckitt Benckiser Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar: “Cesaret başarının sırrı fakat cesaret bilmeden, tecrübelenmeden başarıya dönüşmüyor"

Öğrenmeye, sahada olmaya, tüketiciyle her gün buluşmaya gayret etmek gerek diyen Reckitt Benckiser Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, kariyer yolculuğundaki kilometre taşlarını ve tecrübelerini tüm samimiyetiyle paylaştı.

Reckitt Benckiser Hijyen Pazarlama Direktörü Tarık Bayar ile kariyerinde kilometre taşlarını belirleyen noktaları ve kariyer yolculuğunda edindiği deneyimleri konuştuk.

İş hayatına başlama hikâyenizi sizden dinleyelim... Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

İş hayatına L’Oréal Türkiye’de ürün müdürü olarak başladım. İşe başladığım ilk günden bugüne kadar iş sonuçlarının görece daha iyi olduğu zamanlarda kendimle ilgili gözlemlediğim özellikler; Tutku, yaratıcılık, dostluk ve özgürlüğü yakaladığım zamanlar.

Koç Üniveristesi mezunu olarak aldığınız lisans eğitiminin kariyerinizdeki etkileri neler oldu?

Koç Üniversitesi’nde İşletme eğitimini tamamladım. Seçkin hocalardan teori kadar pratik bilgiler de edindim. Pazarlamaya girişte iyi bir hazırlık oldu diyebilirim. Kariyer günleri her okulda olduğu gibi büyük şirketleri tanımam için de bir avantaj oldu.

Bugünkü başarınızın sizce kilometre taşları nelerdir?

Cesaret, Dostluk ve Derinlik. Kariyerimin büyük bir kısmına bunu yansıttığımı düşünüyoum. Tabii ki pazar lideri markalar, büyük organizasyonlarda çalışmak ve sıra dışı liderlerle ve ekiplerle yan yana olmak çok büyük bir avantajdı. Geriye dönüp baktığımda kategori bağımsız cesur ve altı tüketici içgörüleri ve data ile dolu pek çok projeye imza atmışız. Elidor ve Finish markaları bu kilometre taşlarının ispatı diyebilirim. Bunları yansıtacak özgürlüğü ise en çok şu an çalıştığım şirketim Reckitt’te gördüm diyebilirim. Hep birlikte bir kategorinin iletişimini kökten değiştirdik. Kayınvalidesine yıkadığı bulaşıkları beğendiren kadınların olduğu cinsiyet ayrımcı reklamlardan, su tasarrufuna teşvik eden, erkeklerin mutfağa girdiği günümüz Finish reklamlarına geldik. Rakiplerimize de bu yönde ilham olduğumuzu görmek, bugün en gurur duyduğum başarılarımdan.

Kariyerinizin ilk yıllarına gitmek gerekirse, o dönemlerde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bu zorlukları aşarken en büyük motive kaynağınız neydi?

Herkes gibi satışı öğrenmek ve sevmek zordu. Plaza hayatının konforundan uzaklaşıp sahaya çıkmak, bıkmadan tüketici ve saha ziyareti yapmak o zamanlar zor gelirdi. Onuncu yıla doğru başarılı olacaksam ana kaynağının ticarete hakim olmak ve tüketiciden her gün öğrenmekten geçmekte olduğunu anladım. O noktada artık zorluklar avantaja ve alışkanlığa dönüştü.

Aileniz hayattaki seçimlerinizde ne kadar etkili oldu?

Ailemin seçimlerimde çok etkisi oldu. Sanırım aileme de sorsanız, buna benzer bir kariyer seçerdi. Başka bir ailede olsam belki spor alanında ilerlerdim ama bugün iyi ki de bu alanda ilerlemişim diyorum. Destekleri tabii ki işimi kolaylaştırdı.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir