Pınar Su ve İçecek Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir: "Tüketicilerin markalardan beklentisi cesaret"

Pınar Su ve İçecek Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir ile geride bıraktığımız yıla dair en iyi projelerini ve yeni dönemde tüketicilerin markalardan beklentisini konuştuk.

Günümüz dünyasında tüketiciler; markalardan yalnızca satın aldıkları ürün ve hizmetleri değil, büyük ve cesur somut girişimleri hayata geçirmesini bekliyor.

Dünya sorunlarıyla ilgili, duyarsız kalmayarak toplumsal faydaya odaklanan ve şeffaf bir şekilde paylaşan şirketlerin marka değerini artırdığı gerçeğinden söz edebiliriz. Bu bağlamda, Pınar Su ve İçecek Pazarlama Müdürü Pelin Gülbay Özdemir ile Pınar Su ve İçecek'in geride bıraktığımız yıla dair en iyi projelerini ve yeni dönemde tüketicilerin markalardan beklentisini konuştuk.

"Amacımız, müşterilerimize ulaşılabilir, hızlı, kolay ve kusursuz deneyimler yaşatmak"

Pınar Su ve İçecek olarak kurulduğumuz günden bu yana amacımız, müşterilerimizi ürün ve hizmetlerimizle buluştururken, onlara ulaşılabilir, hızlı, kolay ve kusursuz deneyimler yaşatmak. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ediyor, onları özel hissettirecek çalışmaları hayata geçiriyoruz. 2021’in en iyi projesi bizce tüm bu amaca hizmet eden teknolojiyle entegre edilmiş “Yaşam Pınarım” mobil uygulamamız oldu. Müşterilerimize, tüm ihtiyaçlarını tek tıkla karşılayabilecekleri hızlı, kolay ve güvenilir bir platform sunduk. Türkiye genelinde yapılan ‘Türkiye Sadakat Programları & Dijital Platformlar Araştırması’nda, projemiz “Pandemi Döneminde Başarılı Dijital Çözümler Sunan Marka” olarak tüketim ürünleri kategorisinde birinci oldu.

Pınar Su ve İçecek olarak ürün ailemizin tamamını mobil sipariş uygulaması, Çağrı Merkezi, internet sitesi ve yaygın bayi ağı sayesinde müşterilerimizin kapısına kadar getiriyoruz. Aynı zamanda engelli bireyleri düşünerek, Pınar İletişim Merkezi üzerinden görme ve işitme engelli bireyler için “Engelsiz İletişim Hattı”nı hizmete açtık. Tüketicilerimizin şikayetlerini en aza indirmek hedefiyle hayata geçirdiğimiz “Kusursuz Müşteri Deneyimi Projesi”yle çok daha memnun müşteriler yaratıyoruz. 

"Tüketicinin markalarda görmek istediği şey; baş kaldırabilmek, cesur olmak ve kitleleri peşinden sürükleyebilecek samimiyete sahip olmak"

Misfit olmak bize göre, olanı kabul etmemek, farklılıklarınla herkesten sıyrılmak, cesur olmak ve risk almak demek. Tüm bunların temelinde yaptığın şeye inanmak ve samimi olmak yatıyor. Günümüzde tüketicinin markalarda görmek istediği şey; baş kaldırabilmek, cesur olmak ve kitleleri peşinden sürükleyebilecek samimiyete sahip olmak.  Pınar Su ve İçecek olarak 37 yıldır sektörüdeki liderliğimizi cesaretimiz, öncülüğümüz ve yenilikçi bakış açımızla sürdürüyoruz.    

Pınar Su ve İçecek olarak pandemi döneminde müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak çözümlerimize yenilerini eklemek üzere çalışmalarımızı hızlandırdık. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan dönemlerde tüketicilerimizin mağdur olmaması için haftanın 7 günü sipariş teslim etmeyi sürdürdük. TSE COVID-19 Güvenli Üretim belgeli fabrikalarımızda, endüstri 4.0 teknolojisi kullanılarak el değmeden üretilen tüm ürünlerimizi tüketicilerimize ulaştırdık. “Yaşam Pınarım” mobil uygulamamız aracılığıyla verilen siparişlerde, kredi kartı ile temassız ödeme imkanı sunarak sosyal mesafeyi koruduk. Pınar Su ve İçecek olarak, Fast Company Dergisi’nin Turkcell Global Bilgi ile birlikte başlattığı “Müşteri Deneyimi Araştırması”nda Şişe-Damacana Su kategorisinde en iyi müşteri deneyimi sağlayan markalar arasında ilk üç sırada yer alarak bu alandaki başarımızı bir kez daha kanıtladık. 

"Markalar, tüketicinin beklentisini dikkate alarak köklü değişimlere girdi"

Tüketici artık markanın topluma ve sürdürülebilirliğe olan katkısını doğrudan dikkate alıyor. Pandeminin bu konuda farkındalığı artırdığını söyleyebiliriz. Tüketiciler, markaların hayatlarında nasıl bir değer yarattığını ve varlık nedenlerini sorgulamaya başlamışken tüketicinin beklentisini dikkate alan markalar da köklü değişimlere girdi. Sürdürülebilirlik, çevre dostu olmak ve topluma fayda sağlamak markaların ajandasına ilk sıradan girdi. İnsanlar, güvene ve şeffaflığa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. İklim değişikliği ile mücadeleden su kaynaklarının verimli kullanılmasına kadar doğal yaşamı ve insan varlığını tehdit eden her türlü unsurla mücadelede yalnız olmadıklarını bilmek istiyorlar.

Sürdürülebilirlik, bizim için pandemi öncesinde de sadece bir  gündem konusu değil, sorumlu üretim anlayışımızın ana çerçevesini oluşturan bir eylem planıydı. Yaşar Topluluğu kuruluşundan bu yana, sürdürülebilirlik kültürü çerçevesindeki faaliyetlerinden taviz vermiyor. Pınar Su ve İçecek olarak bizim de stratejimizi, üretim sürecimizden itibaren çevresel ve sosyal fayda gerekliliklerimizi yerine getirmek oluşturuyor. Gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakma hedefiyle yatırımımıza yön veriyor, kısıtlı doğal kaynakların etkin ve verimli yönetimine odaklanarak bu alanda önemli gelişmelere imza atıyoruz. Dünya üzerindeki içilebilir her bir damla suyun önemini bilerek, yatırımlarımıza bu sorumlulukla yön veriyoruz. “Çevreye iyi bakmak” hedefimiz doğrultusunda, faaliyetlerimizden kaynaklanan çevresel ekileri azaltmak için çevre dostu uygulamaları hayata geçiriyoruz.

Her yeni yatırımımızda “verimlilik”, “suyun adil paylaşımı ve sosyal eşitlik” ile “çevre sağlığı ve ekosistem devamlılığı” ilkelerini ön planda tutuyoruz. Endüstriyel ve tarımsal faaliyet alanlarından ve yerleşim merkezlerinden uzak, doğal alanlarda konumlanmış, 3 farklı lokasyonda yer alan su kaynaklarından üretim yaparak, tüketicilerimiz için temiz, sağlıklı, güvenilir ve nitelikli ambalajlı su temini sağlıyoruz. Bu doğrultuda kaynaklardan çekilen suyun toplam debisinin yüzde 30’unu, ekosistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması için doğal ortama bırakıyoruz.

Endüstriyel süreçler ve evsel enerji tüketimleri kaynaklı açığa çıkan sera gazı emisyonunu azaltmak ve engellemek amacıyla; enerji verimliliği, enerji tasarrufu ve operasyonel iyileştirme çalışmalarımızı yıl boyunca sürdürüyoruz. Atık su miktarlarının izlenerek, üretim hattı yıkamaları, evsel kullanım alanları ve dolum firelerinin azaltılmasına yönelik iyileştirme projelerimiz ile 2020 yılı atık su miktarımızı 2019 yılına göre yüzde 20 oranında düşürdük. 2020 yılında karbon emisyonu yoğunluğumuzu baz yıl 2010’a kıyasla yüzde 33 oranında azaltmayı başardık.

"Daha iyi bir yaşam için gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre bırakmak temel sorumluluğumuz"

Türkiye’de ilk “Karbon Nötr Sertifikalı Ambalajlı Doğal Kaynak Suyu ve İçecek Ürünleri”ni üretme başarısını gösterdik. 2011 yılından bu yana sürdürdüğümüz teknolojik yatırımlar ve AR-GE çalışmaları sonucunda pet şişelerin ambalaj ağırlıklarını azaltıyor ve tüketicilerimizde de farkındalık yaratmak amacıyla azaltım oranlarımızı etiketlerimizde gösteriyoruz. Pınar Su ve İçecek olarak; daha iyi bir yaşam için gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir çevre bırakmayı temel sorumluluğumuz olarak görüyoruz. İklim değişikliği ile mücadele, suyun korunması, karbon emisyon yoğunluğunun azaltılması,  üretim ve kullanım sonrasında oluşan atık miktarının azaltılması, ambalajlarımızın tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir özellikte olması doğa ve çevre dostu uygulamalarla sürdürülebilir üretim, ajandamızın her zaman ilk sıralarındaki konular olacak. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir