Petrol Ofisi, geleceği bugünden inşa ediyor

Petrol Ofisi Grubu CMO’su Sinan Seha Türkseven ile akaryakıt sektörünü, Petrol Ofisi'nin yenilikçi girişimlerini ve sürdürülebilirlik atılımlarını konuştuk.

Bir akaryakıt şirketi olmanın çok ötesinde ülkemizin enerji altyapı grubu misyonunu başarıyla üstlenen Petrol Ofisi Grubu, bu misyonunu daha da sağlamlaştırmak için son yıllarda geniş kapsamlı bir stratejik dönüşümden geçiyor. “Bugünden Yarına Hazır” sloganıyla bu dönüşümü özetleyen Petrol Ofisi Grubu CMO’su Sinan Seha Türkseven, “Tüm hizmetlerimizi müşterilerimizin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını, taleplerini dikkate alarak şekillendiriyoruz. Liderliğimizin bize verdi sorumluluk ile attığımız her adımda ülke ekonomisine sürdürülebilir değer katmaya odaklanıyoruz.” dedi.

Petrol Ofisi Grubu, ülkemize kattığı değer açısından bir akaryakıt şirketinden öte bir enerji altyapı grubu olarak biliniyor. Petrol Ofisi’ne böyle önemli bir misyon yükleyen temellerinin altında nasıl bir güç yatıyor?
Öncelikle Petrol Ofisi Grubu olarak; ülke geneli ve yakın coğrafyaya hava, deniz ve kara araçlarında ihtiyaç duyulan tüm yakıt çeşitlerini sağlayabilen tek grup olduğumuzu ve 200 milyar TL’yi aşan ciromuz ile Türkiye’nin en büyük 5 özel şirketi arasında yer aldığımızı belirtmek isterim. 1941’den bu yana faaliyet gösteren şirketimiz köklü bir geçmişe sahip. Bugün geldiğimiz noktada akaryakıt, madeni yağlar ve kimyasallar pazarının geleneksel lideri konumundayız. 1930’dan fazla istasyonumuz ve 1400’ü aşkın köy pompamız ile Türkiye’nin 81 ilinde en kılcal noktalara dahi hizmet veriyor ve on binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Türkiye’nin en geniş akaryakıt istasyon ağı, 8 akaryakıt terminali, 18 havaalanı ikmal ünitesi, 1 LPG terminali, 1 milyon metreküplük yakıt depolama kapasitesi ile sektöre liderlik ediyoruz. Yaklaşık 140 bin tonluk yıllık üretim kapasiteli Kocaeli Derince’deki madeni yağ fabrikamız ile 400’den fazla zengin ürün gamı ile tüm sektörlere hizmet veriyoruz. Tesisimizde bulunan ve alanında en gelişmiş merkezlerinden biri olan Petrol Ofisi Teknoloji Merkezi’nde (POTEM) yılda ortalama 150 bin adet test gerçekleştiriyoruz. Türkiye ve yakın coğrafyanın en kapsamlı teknoloji merkezi POTEM sayesinde 4 kıtada 33 ülkeye madeni yağ ihracatı yapıyoruz.

Tüm hizmetlerimizi müşterilerimizin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını, taleplerini dikkate alarak şekillendiriyoruz. Attığımız her adımda ülke ekonomisine sürdürülebilir değer katmaya odaklanıyoruz. Konvansiyonel enerji tedariğindeki gücümüz sayesinde kaynaklarımızı lojistik altyapı yatırımlarına ve pek tabii ki geçişsel ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönlendiriyoruz. Yenilikçi bakış açımız ise bize değer zincirimize farklı bir göz ile bakma olanağı sağlıyor. Bu da bizi ekosistemimiz içerisinde teknoloji odaklı girişimleri hayata geçirmek üzere finansal teknolojilerden oyun teknolojilerine kadar uzanan farklı alanlarda yatırım yapmaya değer alanlara yönlendiriyor. 

"Akaryakıt ve madeni yağlar sektörlerinin geleneksel lideriyiz"

Geleneksel liderlikten bahsettiniz. Son EPDK raporuyla akaryakıt sektörünün yine lideri oldunuz. Bu konuya dair neler söyleyeceksiniz?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Petrol Piyasası 2022 Yılı Sektör Raporu”na göre Petrol Ofisi Grubu olarak 2022 yılında yurt içi pazar payımız yüzde 22,4 olarak gerçekleşti ve akaryakıt sektöründeki açık ara geleneksel liderliğimizi sürdürme başarısını bir kez daha gösterdik. Mart ayında da Petrol Sanayi Derneği (PETDER) verilerine göre Türkiye madeni yağ ve kimyasallar pazarının geleneksel lideri olarak bu sektörde de istikrarlı büyümemizi sürdürerek geçtiğimiz yıl yüzde 29'u aşan pazar payı ile toplam madeni yağ ve kimyasallar pazarındaki liderliğimizi 13. yılına taşımıştık. 

Havada, denizde ve karada; konvansiyonel, geçişsel ve yenilenebilir enerji kaynaklarına hizmet eden, entegre ve yaşayan dev bir ekosistem olarak faaliyetlerimizi ve ürünlerimizi sürekli geliştirmemiz bu başarılarımızın ardındaki önemli nedenlerden biri. Bu kapsamda müşterilerimizin gelecekteki enerji ihtiyaçlarına cevap vermek için elektrik ve güneş enerjisi alanlarında şimdiden adımlar atıyoruz. Mevcut pazarda ise liderliğimizden aldığımız güç ile teknoloji geliştirebilme kabiliyetimizi devamlı artırıyoruz. Bu amaç doğrultusunda POTEM’de teknoloji iş ortaklarımızla hiç durmadan ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Örneğin burada geliştirdiğimiz Adaptech teknolojisi sayesinde Maxima motor yağları, her türlü yol ve iklim koşuluna, farklı sürüş stillerine yüzde 100 adapte olabiliyor ve motorun tam koruma altında yüksek performans ile çalışmasını sağlıyor. Ayrıca geleceğe yönelik olarak da elektrikli araçlar için hem soğutma sıvısı hem dişli yağı hem de gresimizin lansmanını da yaptık ve ürünlerimizi satışa hazır hale getirdik. Diğer yandan motoru ve yakıtın motora ulaşmasını sağlayan mekanizmaları yüzde 100’e kadar temizleyen, ilk dolumdan itibaren koruyan ve yüzde 5’e varan tasarruf sağlayan Active-3 teknolojili yakıtlarımız ile de farkımızı ortaya koyuyoruz. Yeni trendler ve teknolojik gelişime paralel olarak inovatif çalışmalarımızı sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda geliştirerek ülke ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.

"Deneyim mükemmelliği olmazsa olmazlarımızdan. Dijitalleşmeyi kaldıraç olarak kullanıyor ve sektörümüzde birçok ilki gerçekleştirerek fark yaratıyoruz”

Tabii ki bu liderliğimizin arkasında sadece pazara sunduğumuz ürünlerin teknolojik üstünlüğü değil, bilhassa perakende dünyasında müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin kalitesinin de önemi çok büyük. Günümüzde tüm sektörler için başarıya giden yolun en önemli yapı taşlarından biri de müşteri deneyimi diyebiliriz. Özellikle Türkiye’nin en uç noktalarına kadar yayılmış bir ağa sahip olan Petrol Ofisi Grubu için bunun önemi çok daha fazla. Bu yüzden tüm hizmet ve çözümlerimizi deneyim odaklı, değişen koşul ve ihtiyaçlara hızla adapte olabilen bir anlayışla geliştirmeye özen gösteriyoruz. Bunun için perakende dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ederek müşteri deneyimini daha da iyileştirecek yatırımlar yapıyoruz. MarketPlus konseptimiz ve özgün lezzetler sunduğumuz Kap Bi’Tat markamız altında yer alan sandviç, doğal meyve suları ve sıcak fırın ürünlerinden oluşan ürün yelpazemizin yanı sıra Tchibo, Western Union, Hepsimat gibi alanlarında öne çıkan markalarla geliştirdiğimiz iş birliklerimiz ziyaretçilerimizin en çok ilgilendiği ürün ve hizmetlerimiz arasında yer alıyor.  Tabii müşteri deneyimini mükemmele taşımak için dijital teknolojileri de kaldıraç olarak kullanıyoruz. Müşterilerimizin istasyonlarımızdaki deneyimlerini geldiklerinde gerek yapay zekâ destekli IVN – Dış Arama Sistemi ile gerekse mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak ölçümlüyoruz. 1. Göz adını verdiğimiz ve sektörde ilk ve tek olan bu uygulamamız üzerinden her sene milyonlarca geri bildirim topluyoruz. Çalışanlarımızın ve bayilerimizin tüm performans değerlendirmesini de bu sistem üzerine kuruyoruz.

Ayrıca her sene milyarlarca lira değerinde yatırım yaptığımız istasyonlarımızda fiziksel altyapının standartlarını korumak için merkezden anlık denetim yapmamızda olanak veren 3. Göz adını verdiğimiz Dijital Gözetim Takip Sistemimiz bulunuyor. Uygulamamız ile merkezden tüm istasyonları online olarak kontrol edebiliyor ve ekiplerimizi düzeltici aksiyonları almak üzere sahaya yönlendirebiliyoruz. Ayrıca “Konuşan İstasyon” ismini verdiğimiz bir dijital uygulamayı da hayata geçirdik. Bu uygulamada müşterilerimiz; WC, market ve ön sahada sergilenen ve bulunduğu istasyona özel oluşturulan QR kod sayesinde özel bir WhatsApp hattına yönlendirilerek yakıt alım hizmeti, market hizmeti ve tuvalet temizliği ile ilgili görüşme başlatabiliyor ve geri bildirim verebiliyorlar. 

Diğer yandan geçtiğimiz yıl tüketicilerin artan kişiselleştirilmiş kampanyalara yönelik ilgisini karşılayabilmek ve Petrol Ofisi müşterisini daha iyi tanımak adına, sadakat sistemimizin alt yapısını en güncel teknoloji ile yeniledik. Bu altyapının görünen yüzü olan Petrol Ofisi mobil uygulamamızı da yeni baştan yarattık. Başından sonuna tüketici araştırmaları ve birebir müşteri görüşmeleri ışığında müşteri ihtiyaçlarına göre kurguladığımız yeni nesil mobil uygulamamız; sunduğumuz kişiye özel, kendilerinin tercih edeceği kampanyalar, tüm işlem geçmişlerini görebilecekleri ekranlar, yolda dinleyeceği müzik seçimine kadar her bir ayrıntı teker teker düşünülerek ve titizlikle değerlendirilerek hayata geçirildi. Google Play’de ve Apple Store’da 4,9 yıldız alan mobil uygulamamız, sektörümüzün lideri konumunda bulunuyor ve bize müşterilerimiz ile her an birebir temas kurabilmek adına eşsiz bir güç veriyor. 

Müşteri memnuniyetine yönelik bu programlar ve uygulamalar sayesinde, müşteri memnuniyet skorlarımızda sadece bir sene içerisinde yüzde 15’e varan bir yükseliş elde ettik. Aynı zamanda son üç senedir üst üste sektör içinde marka algısını en çok artıran marka olduk. Deloitte ve Akademetre iş birliği ile düzenlenen Alfa Awards 2022’de CustomerBrand ve Türkiye Customer Experience Ödülleri’nde de “Müşteri Deneyimi Kategorisi”nde altın madalya ödüllerine layık görüldük. 

"Kurum içi girişimciliğe verdiğimiz önem sayesinde sektörümüzün ötesine geçen birçok yeni girişime imza atıyoruz”

Ekosisteminizde hayata geçirdiğiniz yenilikçi girişimleriniz de bulunuyor. Özellikle teknoloji odağında hayata geçirdiğiniz girişimleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sizin de belirttiğiniz üzere, teknoloji odaklı, yenilikçi, tüketicinin günlük ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler geliştirmek birinci önceliğimiz. Petrol Ofisi Grubu olarak teknoloji ve inovasyonun Türkiye’nin rekabet gücü, ekonomik büyümesi ve refah kalitesindeki artışın en temel unsurlarından biri olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda küresel çapta sektörümüzdeki en güncel yenilikleri yakından takip ederek bunları ülkemize getirmekle kalmıyor aynı zamanda kendi bünyemizdeki araştırma geliştirme gücümüz sayesinde sektörümüze birçok yeniliği de ilk olarak biz kazandırıyoruz. 

İkinci el araç satışından tüketici finansmanına, fintech çözümlerinden Türkiye sınırlarını aşma potansiyeline sahip mobil oyun teknolojilerine yatırım yapıyoruz. Türkiye’de ikinci el araç ticaretinde ezberleri bozan kardeş şirketimiz VavaCars; ülkemizin en popüler fantezi futbol oyunu olan ulusal ve uluslararası platformlardan bugünde dek 70’in üzerinde ödül kazanan ve 3,2 milyonun üzerinde üyeye sahip Sosyal Ligi hayata geçiren Petrolig Games; ticari kredi sürecini tamamen dijital dünyaya taşıdığımız finansman şirketimiz Credin bunlardan sadece birkaçı. Bu yıl içinde de yeni girişimlerimizi duyurmaya devam edeceğiz.

"İnsana dokunan her türlü yatırımı birer fırsat olarak görüyoruz. Zira Petrol Ofisi gibi bayrak taşıyıcı bir markanın arkasında varlığını borçlu olduğu bu topluma karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi var” 

Ekonomik açıdan ülkemize kattığınız değerin yanında sosyal faydaya yönelik projeleriniz de var. Özellikle hangi alanlarda farkındalık çalışmaları yapıyorsunuz? Bu alanları tercih etmenizin nedenleri neler?
Petrol Ofisi gibi gücünü bu topraklardan alan bayrak taşıyıcı bir markanın bu sorumluluğun bilincinde olarak toplumsal fayda için de elini taşın altına koymaması düşünülemez. Bu bağlamda sosyal yatırımlarımızı toplumsal cinsiyet eşitliği ve erişilebilirlik başlıkları altında mümkün mertebe kapsayıcı bir bakış açısı ile hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal alanda katılımlarının kısıtlı olduğu toplumların ilerleyemeyeceğine olan inancımızla bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Girişimciliğin kadınların ekonomiye katılımcılığın da çok önemli bir rol üstlenebileceği bilinciyle Beba İnnovation Entrepreneurship, TurkishWIN (TurkishWomen's International Network) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) iş birliğiyle hayata geçirilen Milyon Kadına Mentor Programı’nın kurucu destekçilerinden biriyiz. 15 – 25 yaş arası 1 milyon genç kadına ulaşılması hedeflenen bu programla birlikte kadınları Bilim, Teknoloji, Mühendislik veya Matematik (STEM) alanlarının yanı sıra STEM alanı dışında ve liselerde de okumaya motive etmek; onlara ilham vermek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

Eğitimin yanı sıra sporda da kadınların güçlendirilmesini destekliyoruz. Kadın futboluna verdiğimiz destek de bu anlayışın bir sonucu. Bu kapsamda Türkiye’nin önemli spor kulüpleri Galatasaray ve Fenerbahçe’nin kadın futbol takımlarının sponsoruyuz. Küresel futbol endüstrisi için bembeyaz bir sayfa olarak nitelenen ve futbolun “iyi” yanlarını ortaya koyan yaklaşımı ile fark yaratan kadın futbolu hem toplumların gelişimi hem de spor ekonomisinin sağlıklı ilerleyişi açısından çok önemli avantajlar sunuyor. Petrol Ofisi Grubu’nun kadın futbolu sponsorluğundaki temel motivasyonu da geleceğe ve daha iyi olana yatırım yapmak. Fenerbahçe ve Galatasaray ile yaptığımız sponsorluk anlaşmalarıyla ülkemizde kadın futbolunun bilinirliğinin artmasını, bu sayede yeni kadın sporcuların da yetişebileceği bir alan yaratmaya katkı sunmayı hedefliyoruz. Türkiye’de kadın futbolunun yanında olmaya, iki takımın yapıcı rekabetinin de sağladığı pozitif ivme ile futbola ve geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz. 

Tüm bunları yaparken tabii ki kendi bünyemizde bulunan kadın çalışanlarımızı da iş yaşamlarında destekliyoruz. Petrol Ofisi Grubu olarak tüm bireyleri, yalnızca liyakat ve şirketimizin başarısına olan katkı temelinde değerlendiriyoruz. Bunun için herkese kendi potansiyeline ulaşmasına imkân sağlayan bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Genel merkez, bölge müdürlükleri, madeni yağ fabrikası, akaryakıt ve LPG terminallerini kapsayan bağımsız denetim sonrası sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası almaya hak kazanan ilk şirket olduk. Ciddi bir denetim sürecinden geçerek aldığımız bu sertifika, iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar sunma konusunda uyguladığımız politikaların uygunluğunu ve başarısını teyit ediyor. Nitekim son olarak dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan StevieAwards çatısı altında düzenlenen MENA StevieAwards’ta bu alanda 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz ödül kazanmamız da insana değer veren yaklaşımımızın samimiyetinin bir diğer kanıtı. Benzer şekilde bayilerimiz istasyonlarda kadın istihdamına öncelik vermesini teşvik eden çalışmalarımızı da sürdürüyoruz.

Bir diğer yandan yine kapsayıcılık yaklaşımımız çerçevesinde 2022’de tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonu olan Türkiye Ampute Milli Takımı’na sponsorluk desteği sunarken, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) ile imzaladığımız sponsorluk anlaşmasıyla engelli sporculara olan desteğimizi büyüttük. Bu kapsamda Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı’nın yanı sıra TBESF’ye bağlı 20 branşın sporcularının da sponsorluğunu üstlendik. Farklı branşlardan milli sporcularımız son yıllarda paralimpik oyunlarda, Dünya ve Avrupa şampiyonlarında kendilerinden söz ettiren, değerli başarılara imza attılar. Petrol Ofisi olarak bu başarının sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’yla olan yol arkadaşlığımıza gururla devam ediyoruz.  Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TSYD’nin düzenlediği Türkiye’de ilk kez engelli sporculara yönelik gerçekleştirilen 4 Mayıs’taki “Engelsiz Ödül Töreni”nin de ana sponsoru olduk. Bunun yanı sıra BlindLook’un Sesli Simülasyon teknolojisi ile web sitemizin erişebilirliğini görme engellileri de kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Bu sayede tüketicilerle aramızdaki bağı güçlendirmeyi ve özgürleştirici teknolojilerin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz. BlindLook sosyal girişimi ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin toplumsal kapsayıcılık ve erişilebilirlik anlamında sağladığı değeri çok önemsiyoruz. Ve yine istasyonlarımızın daha erişilebilir yaşam alanları olması için de alanında uzman profesyoneller ile birlikte çalışarak fiziksel standartlarımızı yeniden tanımlıyor ve bu uygulamaları yaygınlaştırmak üzere yatırımlar yapıyoruz.

Sürdürülebilirlikle ilgili de büyük atılımlar yaptığınızı görüyoruz? Çalışmalarınıza dair detayları anlatabilir misiniz?
Ülkemizin 2053 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşma yönünde uzun vadeli bir hedefi var. Biz de ülkemizin bu hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için bir yandan mevcut ürün teknolojilerine yatırım yaparken bir yandan geleceğin enerjilerine yatırım yapıyoruz. Bu kapsamda kısa süre önce net sıfır hedefimizi açıkladık. 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını yüzde 42 oranında azaltmayı, 2050 yılına kadar ise net sıfır olmayı taahhüt ettik. Karbonsuzlaşma yönündeki çalışmalar geleceğe yatırım bilincinin en önemli ön koşullarından biri. Net sıfır hedefi yönünde attığımız tüm adımlar, sadece şirketimiz ve sektörümüz için değil aynı zamanda ülkemizin net sıfır hedefine ulaşması için atılmış adımlardır. Bu çerçevede tüm iş kollarımızda sürdürülebilirlik odağımızı artırıyoruz. Üyesi olduğumuz Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) “2050’ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu” kararı doğrultusunda sürdürülebilir havacılığı destekliyoruz. Bu kapsamda 2022 yılının mart ayından bu yana Türkiye’nin önde gelen havayolları tarafından işletilen uçaklara sera gazı emisyonlarını yüzde 80'e kadar azaltan sürdürülebilir havacılık yakıtı Neste MY Sustainable Aviation Fuel TM (SAF) ikmalini gerçekleştiriyoruz. Bu alandaki ikmal hacmimizi 2023'te 3 kat, 2024 yılında ise 10 kata kadar artırmayı hedefliyoruz. Bunların yanında lideri olduğumuz denizcilik sektöründeki PO Marine markamızla IMO 2020 kriterleri kapsamında Türkiye’deki ilk yeni nesil denizcilik yakıtı VeryLowSulfurFuel (VLSF) ikmalini yaptık. Yine aynı şekilde s-POwer girişimimizle, mülkiyetimizde bulunan tüm istasyonlarda, madeni yağ fabrikamızın çatısında, terminallerimizin arazilerinde güneş panelleri de kurarak karbon ayak izimizi azaltıyoruz. Güneş enerjili istasyon projemiz şu an 13 istasyon ile sürüyor. Proje dahilindeki istasyonlarımız elektrik ihtiyaçlarının tamamına yakınını güneş enerjisinden karşılamanın yanı sıra ürettikleri fazla enerjiyi de şebekeye veriyor. s-POwer projesinde yer alan bu 13 istasyondaki sistem ile yılda 800 tonu aşkın karbon salınımının önüne geçiliyor. 

Elektrikli şarj istasyonları da sürdürülebilirlik çalışmalarımızda önemli bir başlık. Çok hızlı bir gelişim içinde olan elektrikli araç piyasasının en büyük sorunu olan şarj ve menzil sorununa çözüm getirmek amacıyla e-POwer şarj istasyonları ağımızı da genişletiyoruz. Tasarımından yapısına kadar tamamen özel, özgün bir marka olarak geliştirilen e-POwer’lar, şehir içlerinde sıkışıp kalmış elektrikli araçların, şehirlerarası yollara çıkabilmesine olanak tanıyor. Hedefimiz haziran ayı sonuna kadar 60 adet e-POwer’ı devreye almış olmak. Tüm bu çalışmalarımız neticesinde dünya genelinde binlerce şirketi değerlendiren kurumsal sürdürülebilirlik derecelendirme kuruluşu EcoVadis tarafından da gümüş madalya ile ödüllendirildik. Ayrıca net sıfır politikamızı ürün geliştirme süreçlerine de mutlaka yansıtmaya çalışıyoruz. Teknoloji merkezimiz POTEM’de sürdürülebilirlik odağında yaptığımız geliştirmelerde ürünlerimizin çevreye etkisini dikkate alıyoruz. Bu kapsamda ustaların tercihi Maxima motor yağlarımızı Adaptech teknolojisi ile yenilerken uzman endüstriyel tasarım ekibimiz tarafından özel olarak geliştirilen yeni Maxima ambalajında da yüzde 25 oranında plastik geri dönüşüm malzeme kullandık. Bu uygulamamız Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından da kısa süre önce “Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü.  

Sosyal sorumluluk yaklaşımımızda kapsayıcılık, erişilebilirlik ve sürdürülebilirlik politikalarımıza paralel yeni projeler hayata geçirmeye, toplumun her zaman yanında yer almaya devam edeceğiz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir