Pazarlama trendlerini özellikle yapây zekadan bağımsız düşünmek imkânsız

Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç ile The Hammers Awards 2023’te, “Sürdürülebilirlik ve KSS Alanlarında Optimum Bütçe ile Harikalar Yaratanlar “ kategorisinde "Gümüş" ödül kazanan Hitit'in başarısını konuştuk.

Türkiye’nin, pazarlama ekiplerinin başarısını ölçümleyen ilk ödül seremonisi The Hammers Awards 2023’te ödüller sahiplerini buldu. Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç ile The Hammers Awards 2023’te, “Sürdürülebilirlik ve KSS Alanlarında Optimum Bütçe ile Harikalar Yaratanlar “ kategorisinde "Gümüş" ödül kazanan Hitit'in başarısını konuştuk.

Türkiye’de sürdürülebilir masa tenisi eğitiminin başlamasına olanak sağladık
Bu sene dördüncüsü düzenlenen The Hammers Awards’a Hitit Pazarlama Ekibi olarak ilk defa katlıyoruz. Öncelikle The Hammers Awards’un arkasındaki tüm yaratıcı ekibe, Pazarlamasyon.com’a ve kıymetli değerlendirmeleri ile tüm projeleri titizlikle inceleyen jüri üyelerine teşekkürlerimizi sunarız. Bizler spor alanında bir ilke imza atmış olan “Uçan Raketler” projemiz ile gümüş ödüle layık görüldük. Beş yıl önce başlayan, çocukları ve sporu odağına aldığı için pandemi döneminde zorunlu bir bekleme dönemine giren Uçan Raketler, henüz genç bir proje olmakla birlikte, bir sene içinde ikinci kez ödüllendirildi. Hedef kitle olarak 6-15 yaş arası çocuk ve gençleri hedefleyen Uçan Raketler, masa tenisi sayesinde sporu tabana yayma, çocukları sağlıklı yaşamla buluşturma ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutma amacıyla başladı. Ülke genelinde masa tenisi sporunun tanınmasını ve bir kitle sporu olarak yaygınlaşmasını, sağlıklı bir yaşam için sporun çocukların gündelik hayatının bir parçası haline gelmesini hedefliyoruz.  Ayrıca masa tenisinde ülkemizi yurt içi ve yurt dışı turnuvalarda temsil edecek başarılı sporcuların da keşfedileceği bir yetenek havuzu görevini üstlenmesi en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.  

Projemizin kapsamı en genel ifadeyle, eğitim ile malzeme desteğini birleştirmemiz. Buradaki temel noktalardan birisi, proje kapsamında gittiğimiz okullardaki öğretmenlerin profesyonel masa tenisi antrenörü yapılması. Böylelikle Uçan Raketler sayesinde ilk defa Türkiye’de sürdürülebilir masa tenisi eğitiminin başlamasına olanak sağladık. Türkiye’deki illeri gezip devlet okullarında, daha önce masa tenisi ekipmanı olmayan okulları hedefliyoruz. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yakın bir çalışma içindeyiz. Gittiğimiz illerde İl Milli Eğitim Müdürlükleri koordinasyonu ile her ilin, ilçe ve köyleri dahil olmak üzere masa tenisi ile ilgili altyapısı olmayan okulları seçiyor ve İl Gençlik ve Spor Bakanlıklarının koordinasyonu ile her ilde masa tenisi bilincinin yerleşmesi için proje lansmanları gerçekleştiriyoruz. Lansman sonrasında, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu eğitmenleri tarafından 1. Kademe Masa Tenisi Antrenörlük Sertifika eğitimlerini alan öğretmenlerimiz, okullara verilen masa tenisi ekipmanları sayesinde profesyonel ve sürekli masa tenisi eğitimlerini başlatıyorlar. 

Pazarlama tamamıyla bir ekip işidir
Pazarlama faaliyetleri yoğun bir çaba ve ön süreç gerektiriyor. Bu yoğun çaba ve hazırlık süreçleri doğası gereği ekipleşmeyi zorunlu kılıyor. Pazarlama departmanları, hem itibar yönetimi hem de satış süreçlerine verdikleri desteklerle şirketlerin vitrinidir. Bu vitrini süslemek, üretilen değeri en doğru şekilde aktarmak, müşterilere doğru kanallardan ulaşmak; ancak ekip içi yakın çalışma ve koordinasyonla mümkün. Pazarlamanın alt bileşenlerinin çok fazla olması ve aynı zamanda gündemi yakalamak için güncel stratejilere hakimiyetin gerekliliği de, pazarlama ekibinin birlikte ve uyum içinde çalışmasını zorunlu kılıyor. Bu nedenle, pazarlama tamamıyla bir ekip işidir diyebiliriz. Gerek Uçan Raketler gibi kurumsal sosyal sorumluluk projelerimiz, gerekse reklam, tanıtım, kurumsal iletişim, dijital ve konvansiyonel pazarlama gibi tüm pazarlama faaliyetlerimizde Hitit ekibi bir bütün olarak çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Buradan ekibime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Pazarlama trendlerini özellikle yapây zekadan bağımsız düşünmek imkânsız
Pazarlama trendlerini günümüzde teknolojiden, özellikle de yapây zekadan bağımsız düşünmek imkânsız. 2023’te olduğu gibi 2024 ve önümüzdeki yıllarda da yapay zeka tabanlı uygulamaların sıklıkla kullanılacağını söyleyebilirim. Firmaların bulundukları sektör, hitap ettikleri tüketici grubu, ölçekleri gibi farklı değişkenler olmakla birlikte, hemen hemen her sektörden pazarlama profesyonelleri, özellikle maliyet ve zamandan tasarruf sağlayan yanıyla yapay zeka uygulamalarına sıkça başvuracaklardır. 

Bunun dışında kulağa klişe gibi gelen, aslında kendini yeni pazarlama araçları ve ihtiyaçlara göre küllerinden yeniden doğuran bir kavram olan kişiselleştirme, hatta hiper-kişiselleştirme önümüzdeki dönemin gene vazgeçilmez pazarlama trendleri arasında olacak. Hitit olarak müşterilerimizin hemen hemen hepsi havayolu şirketleri... Sektörümüzden örnek vermem gerekirse; havacılık dünyasının, kısa ve orta vadede en çok yaygınlaştırmayı hedeflediği uygulamalardan birisi, hiper kişiselleştirmeyi odağına alan “Teklif ve Sipariş Yöntemi Sistemi”dir. Yolcuların çok çeşitli ve çoğu zaman kişisel taleplerine, esnek ve hızlı bir şekilde cevap verebilecek bir altyapının çalışmaları yapılıyor. Dünyanın öncü havacılık ve seyahat teknolojileri firmalarından biri olarak, havayollarının bu sistemi entegre edip, yolculara çok çeşitli ve kişiselleştirilmiş bir şekilde sunmalarında aktif rol oynuyoruz.

Sürdürülebilirliği odağımıza alıyoruz
Gelecek dönem hedef ve stratejilerimize odaklanırken, aslında geleceğimizi ne kadar iyi tahayyül edebiliyoruz; belki de önce bunu düşünmemiz lazım. Bu nedenle Hitit olarak, gelecek planlamaları yaparken, hedef ve stratejilerimizi belirlerken özellikle sürdürülebilirliği odağımıza alıyoruz. Dünya genelinde yaklaşık 70 havayolu firması ile çalışan ve toplam etki alanı 50 ülkeye yakın bir coğrafyayı kapsayan Hitit; ürettiği teknolojilerde, içinde bulunduğu çalışmalarda ve sosyal sorumluluk projelerinde sürdürülebilirliği odağına alacak. Kısaca her ne yaparsak yapalım, sürdürülebilirliği önceliklendireceğiz ve tüm çalışmalarımızı bu yöne evrilteceğiz. 

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir