Odea Radyo ile yatırım odaklı bankacılık anlayışı müzikle buluştu

Odeabank Kurumsal İletişim ve Pazarlama Grup Müdürü Zeynep Karaman ile Odeabank’ın, 24 saat yayın yapan ilk ve tek banka radyosu Odea Radyo’yu konuştuk.

“Yatırımda aklın yolunu, müzikte kalbinin sesini dinleyenlerin radyosu” diyerek yola çıkan Odea Radyo, müzikseverlerin zevklerini merkezine alarak müziğin ritmini yatırımın stratejisi ile buluşturuyor. Odeabank Kurumsal İletişim ve Pazarlama Grup Müdürü Zeynep Karaman ile Odeabank’ın, 24 saat yayın yapan ilk ve tek banka radyosu Odea Radyo’yu konuştuk. 

Odeabank’ın yatırım odaklı bankacılık yaklaşımını, müziğin ritmi ile birleştirdiği Odea Radyo proje fikri nasıl ortaya çıktı?
Türkiye’de audio (ses) kültürünün son yıllardaki büyük yükselişini takip ediyorduk. Bugün Türkiye’de podcast’ler hem yayıncılar hem de dinleyiciler tarafından sahiplenilmiş, müziğin streaming yolu ile tüketimi tamamen benimsenmiş, dijital ses dinleyicileri nüfusun yüzde 78’ine ulaşmış durumda. 

Yaptığımız araştırmalar da hedef kitlemiz için müzik ve streaming’in büyük önem taşıdığını, podcast’leri severek takip ettiklerini, özellikle podcast’leri bilgi edinmek ve kendini geliştirmek istedikleri alanlarda oldukça sık kullandıklarını söylüyor.

Bütün bu veriler, hedef kitlemize ulaşmada yeni kanallar bulma ihtiyacımız ile de kesişti ve bizi kendi mecramızı yaratma fikrine getirdi. Böylece Türkiye’nin 24 saat yayın yapan ilk ve tek banka radyosu Odea Radyo doğdu. 

Odea Radyo'yu oluştururken, hangi kitleye hitap etmeyi amaçladınız? 
Odeabank’ın yatırım odaklı bankacılık anlayışı, Odea Radyo’da da devam ediyor. Odea Radyo’da sunduğumuz programlarla birikimlerini ve kazandıklarını korumak için yatırım yapmanın şart olduğunu düşünen ancak yatırım konusunda çok fazla alternatifin olduğu bir ortamda nereden başlayacağı, nasıl yatırım yapacağı, ne kadar risk alacağı konusunda bilgisi az olan veya öğrenmek için yeteri kadar vakti olmayan kişilere ulaşmayı amaçlıyoruz. Yatırım konusunda etraftan çok fazla mesaja maruz kaldığımız bu dönemde dinleyicilerimize, doğru yatırım yapma konusunda onları bilgilendirecek, yatırım yapmak için cesaretlendirecek, güvenilir içerikler sunuyoruz. Yatırım odaklı içerikler radyo mecrasının özü olan müzik ile birleşiyor; yerli ve yabancı müziğin iyi seçkileri bir araya geliyor. “Yatırımda aklın yolunu, müzikte kalbinin sesini dinleyenlerin radyosu” sloganı da buradan geliyor.

Ekonomi Gazetecisi Güzem Yılmaz Ertem’in yatırımları ve birikimleri nasıl doğru şekilde yönetirim sorusunun cevabını aradığı programı her hafta ekonomi dünyasının duayen isimlerini ağırlıyor. Ayrıca uzman ekonomistler tarafından hazırlanan Yatırım Odaklı Sesli Makaleler gün içinde yayın akışımızda yerini alıyor. 

Odea Radyo’yu farklı kılan bir önemli özellik de Odeabank’taki çalışma arkadaşlarımızın da aktif olarak radyomuza katkı sunabilmeleri. Bankamızın farklı departmanlarından arkadaşlarımız özgün içerikler üreterek radyomuzun yayın akışına lifestyle programları ile katılıyorlar.  

Ticari Bankacılık Şube Yönetimi Müdürümüz Murat Babalık’ın müzik programı Muhtelif, Operasyon Direktörümüz Teoman Aydınlı’nın gündemden seçkilerle hazırlanan dizi ve film önerileri programı “Ne İzlesem? ve Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdür Yardımcımız Sena Durmaz Aktaş'ın gezdiği gördüğü yerleri, oralara dair parçalarla anlattığı müzik programı “Veni Vidi Listen” haftalık olarak yayınlanmaya başlayan programlarımız. İlerleyen dönemde bu örneklerin artmasını istiyoruz. 

Odea Radyo'nun dinleyici kitlesi üzerindeki etkisini değerlendirebilir misiniz? Geri dönüşler nasıl oldu?
Odea Radyo beklediğimizden de hızlı büyüyor. Radyomuz daha çok yeni ve bir tanıtım kampanyası da yapmamamıza rağmen aylık ortalama 70 bin dinlenme alıyoruz ve bu rakam büyük bir hızla artıyor. 

Burada bizi asıl heyecanlandıran Odea Radyo’nun dinlenme süreleri. Dediğim gibi çok yeni bir radyo olmamıza rağmen yer aldığımız platformdaki radyoların ortalama dinlenme sürelerini yakaladık, yani radyomuzla tanışan kişiler içeriğimizi seviyor ve yayınımızı uzun süreli olarak dinlemeyi tercih ediyor.

Karnaval uygulaması üzerinden Odea Radyo'nun dinlenebilmesi, bankanın dijitalleşme stratejisini nasıl destekliyor? 
Bankacılık sektöründe dijitalleşme ve yeni nesil bankacılık modelleri giderek daha fazla önem kazanıyor. Genç, dinamik ve yenilikçi bir banka olarak bizim de pazarlama iletişimi faaliyetlerimiz ağırlıklı dijital odaklı devam ediyor.

Odea Radyo da dijital bir radyo. Dinleyicilerimiz, Karnaval uygulaması ile akıllı telefonlardan, tabletlerden ve web sitesi üstünden yani internet olan her yerde Odea Radyo’ya ulaşabiliyor.

Odea Radyo'nun pazarlama ve iletişim stratejilerinize etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Günümüzde dünyada, sürdürülebilir içerikler üreterek yayıncı haline gelen, belirli konular etrafında topluluklar yaratan farklı marka örnekleri var. Bu büyük ve başarılı olduğuna inandığımız bir trend. Yatırım odaklı yayıncılık ve topluluk yaratmak bizim de iletişim stratejimizde kullandığımız bir metot.

Bir süredir podcast’lere yatırım yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz, radyomuzu da bu yayınları bir araya toplayan bir mecra olarak kullanıyoruz. Bu yenilikçi kanal, finansal okuryazarlığı geniş bir kitleye yaymak için bir merkez görevi görüyor.

Odeabank olarak çeşitli kanallarda sürdürülebilir şekilde yatırım odaklı içerikler sunarak, bu yeni medya ortamına katılmakla kalmıyoruz, onu şekillendiriyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir