Netflix'in Abone Sayısı Nasıl 125 Milyona Ulaştı?

Son dönemde orijinal ve lisanslı içerikleriyle adından sıkça söz ettiren Netflix'in abone sayısı dünya genelinde 125 milyona ulaştı. Netflix tarafından paylaşılan verilere göre, 2018’in ilk çeyreğinde dünya genelinde yaklaşık 7 milyon 410 bin yeni abonesi olan platform, geçtiğimiz yılın Ocak-Mart döneminde 178 milyon dolar olan karını 290 milyon dolara çıkardı.

Peki Netflix'in bu başarısı nereden geliyor?

Netflix takdir edilesi çeşitlilikte, kalitede ve farklılıkta içerikler üretiyor. Dolayısıyla tabii ki başarısını öncelikle bu içerikleri üretebiliyor olmasına borçlu. Ama bu içerikleri üretmek yetmiyor, izletmek de gerekiyor ve Netflix'in asıl başarısı işte burada devreye giriyor.

Netflix'in başarısının temeli ürettiği içeriklerin kalitesine ve farklılığına dayansa da bence en önemli başarı sırlarından birisi Netflix'in dünya genelinde izlediği muhteşem reklam politikasına dayanıyor. Dünyanın pek çok yerinde en iyi reklam ajanslarıyla çalışıyor ve en yaratıcı projeleri bir şekilde kendileri için yaptırmayı başarıyorlar. Bu sayede dizilerini ve filmlerini henüz izlemeyenler olsa dahi duymayan kimse kalmıyor. 

Netflix reklamlarının başarılı olmasının arkasındaki nedenlerinden en önemlisinin de reklam kampanyalarını mutlaka yerelleştiriyor olmaları olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar Netflix Türkiye'nin yaptığı işlerin neredeyse hepsi haber değeri taşıdı ve çoğu da çok beğenildi. Netflix bunu başka ülkelerde de başarıyla yapıyor. Örneğin oldukça dikkat çeken dizisi “Santa Clara Diet”in Almanya tanıtımı için Almanya’nın en sevilen atıştırmalığı “Currywurst”a atıfta bulunarak outdoor çalışmaları yapmıştı.

https://twitter.com/Verytte_/status/832184246995398656?tfw_creator=koyaanisqatsil&tfw_site=obicimsinema&ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fobicimsinema.com%2Fnetflix-yerel-reklamlari%2F

Netflix Türkiye'nin yaptığı en yaratıcı 5 çalışmayı zaten daha önce sizlerle paylaşmıştık. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix farklı ve etkileyici senaryoları iyi prodüksiyonlarla buluşturup bu şekilde duyurmaya devam ederse üyelerinin sayısında bence çok daha büyük bir artış olacaktır. Özellikle Netflix'in Türk dizisi "The Protector" yayına girdikten sonra, Netflix'in abone sayısının Türkiye'de daha da artması kuvvetle muhtemel. Siz ne düşünüyorsunuz?

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir