Netflix'e, 'Black Mirror: Bandersnatch' Nedeniyle Dava Açıldı

  • Choose Your Own Adventure kitabının yayımcısı Netflix'e 25 milyon dolarlık dava açtı.
  • “Kendi tercihlerini seçme” başlığının ticari bir marka olduğunu belirten yayıncı firma Chooseco, Netflix’in bu markaya ait lisansı ihlal ettiğini söylüyor.
  • İlgili yazı: Black Mirror Bandersnatch’e Gizlenmiş İş İlanı

Üzerine çok konuşulan ve her gün yeni bir habere konu olmaya devam eden Black Mirror bölümü Bandersnatch bu kez Netflix'in dava edilmesine neden oldu.

Bilmeyenler için kısaca Bandersnatch'ten bahsedenim; Black Mirror: Bandersnatch, fantastik bir romanı oyuna dönüştüren genç bir programcının maceralarını ele alıyor. Filmin başrolünde Fionn Whitehead, yönetmen koltuğunda ise David Slade vardı. 5 saatlik interaktif bir film şeklinde Netflix'te yayımlanan Bandersnatch, Black Mirror dizisinin 5. sezonunun ilk bölümü olarak yayınlanmıştı.

Choose Your Own Adventure kitabının yayımcısı Netflix'e 25 milyon dolarlık dava açtı. “Kendi tercihlerini seçme” başlığının ticari bir marka olduğunu belirten yayıncı firma Chooseco, Netflix’in bu markaya ait lisansı ihlal ettiğini söylüyor. Chooseco, Netflix’in 1980 ve 1990 yılları arasında yayımlanan serisini izinsiz olarak kullandığını öne sürüyor. 

Choose Your Own Adventure kitap serisi Türkiye’de daha popüler olan ‘Şahane Hatalar’ın benzeri kitap serisi ve okuyucular yaptıkları seçimler sonucunda farklı sonlara ulaşabiliyor.

Yayıncının belirttiğine göre bir süredir bu konuda lisans almak için uğraşmasına rağmen Netflix'te böyle bir yayının hakları henüz bulunmuyor. Netflix’in herhangi bir dönüş yapmadığı firma, adını izinsiz kullandığını iddia ettiği Netflix hakkında en az 25 milyon dolarlık bir tazminat talep ediyor.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir