Müşteri mutluluğunu ön planda tutmaya devam edeceğiz

New Generation Community üyelerimizden Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Koçoğlu: "Mağazacılık alanındaki deneyimimiz, yenilikleri yakalama kabiliyetimiz, teknolojik altyapımız ve AI tarafındaki gücümüzle elimizde geleceğin heyecan dolu dünyasına adım atmaya hazırız."

New Generation Community kapsamında, blockchain odağındaki iş dünyasının lider yöneticilerinin; pazarlamada dijital çağın yarattığı fırsatları, değişen yaklaşımları ve sektör beklentilerini paylaştıkları bölümümüzün konuğu, New Generation Community üyelerimizden Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Koçoğlu.

(New Generation Community hakkında detaylı bilgiye burdan ulaşabilirsiniz.)

Müşteri mutluluğunu ön planda tutmaya devam edeceğiz 
Pandemi dönemi iş dünyası için zor geçse de perakende sektörü dahil olmak üzere birçok alandaki değişimi beraberinde getirdi. Biz de bu dönemde hem bizi hem sektörü ileri taşıyacak projelerimize devam ettik. 2022 yılı bu anlamda Boyner için oldukça keyifli ve öğretici bir yıl oldu. Boyner Cadde mağazası başta olmak üzere deneyim odaklı yeni nesil mağaza yatırımlarımızı artırdık. Online mağazacılıkta müşterilerimizin deneyimini zenginleştiren Boyner NOW ve müşterilerimize  yenilikçi bir çözüm sunduğumuz Pass Kasa gibi projeleri hayata geçirdik. 2022, bugüne kadar yaptığımız yenilikçi çalışmaların geri dönüşlerini aldığımız bir yıl oldu. Deneyim odaklı çalışmalarımızı yaparken müşterilerimizin alışveriş deneyimini zenginleştirecek alanlar yaratmaya özen gösteriyoruz. Boyner Cadde, Boyner Dynamic gibi mağazalarımız teknoloji, sanat, sürdürülebilirlik ve en son da spor gibi alanlarda sunduğumuz deneyimler, yeni nesil mağazacılık konseptlerimizin temelini oluşturuyor. Yeni nesil mağazalarımızda artık müşterilerimiz yüzde 30 daha fazla vakit geçiriyor, sepet adet ortalamalarında da yüzde 20 artış görülüyor. Ayrıca Boyner mağazaları içinde faaliyet göstermeye başlayan Costa Coffee’ler gibi yaşam deneyimleri sunan yenilikçi hizmetler de bu artışın en önemli sebepleri arasında. 2022’yi pandemi öncesi dönem olan 2019 yılıyla kıyaslarsak satışlarda iki kata yakın bir büyümeye ulaştık. Ayrıca 2022’de başka bir müşteri profili de bu denkleme dahil oldu. Pandeminin ardından artan turist ilgisi Boyner mağazalarında fazlasıyla karşılık buldu ve 2021’de toplam ciromuzun yüzde 12’sine denk gelen turist satışları 2022’de yüzde 19’a ulaştı. Hatta 2022’nin üçüncü çeyreğinde bu oranda yüzde 27’leri yakaladık.

Dijital kanallarımızı zengin ve farklı müşteri deneyimi sunan bir stratejiyle oluşturmaya odaklıyız
Geniş resme bakarak başlayalım. Bir marka olarak her yerde olmayı başarabiliyor muyuz? Yoksa her yerde var olmak zorunda mıyız? Her yerde bulunmaktan ziyade doğru mesajla, doğru zamanda müşterilerimizin karşısına çıkmak daha kıymetli. Bunu sağlamak da çok iyi bir kabiliyet gerektiriyor. Dijital alanda hem web’de hem de mobilde yer alan her aracın kendine has yöntemlerini en etkili kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Öte yandan tüm pazarlama stratejimize yön veren bir ekosistem daha var: sosyal medya. Dünyada sosyal medyadan yapılan ürün ve hizmet harcamalarının 2023’te 1 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. 2023 yılında biz de dijital kanallarımızı zengin ve farklı müşteri deneyimi sunan bir stratejiyle, fiziksel kanallardan kopmadan oluşturmaya odaklıyız. 

Tüm kanallarımızda bütünsel bir müşteri deneyimi sunmaya gayret ediyoruz
Sektördeki şirketler, artık çok daha fazla çeşitlenmiş ve beklentileri birbiriyle ayrışmış bir müşteri kitlesine hitap etmek durumunda. Bu da doğal olarak pazarlama trendlerine yansıyor. Büyük veriyi teknolojimizle anlamlandırarak hiper kişiselleştirilmiş pazarlama teknolojileri geliştirmek ve doğru müşteriye doğru mesaj ve ürünle ulaşmak artık olmazsa olmaz. Burada gerçekleştirdiğiniz teknoloji yatırımlarınızla nokta atışı bir uygulamaya ulaşmak durumundasınız. Omnichannel stratejimizle online ve offline tüm kanallarımızda bütünsel bir müşteri deneyimi sunmaya gayret ediyoruz. Öte yandan perakende sektöründe söz sahibi olmak için artık deneyim trendindeki gelişmelerde payınız olması gerekiyor. 2022 yılında deneyim mağazacılığına odaklandığımız bir dönemden bu alanda vizyon geliştiren marka konumuna geldik. Yeni nesil mağazacılık konseptimizde sanat, sürdürülebilirlik, teknoloji ve deneyimi odağımıza alıyoruz. “Sadece Boyner’de” konseptimizle lüks tüketim segmentine de yatırımlarımız söz konusu. Satış kanallarımızda sunduğumuz ürünler markalarla yaptığımız özel anlaşmalarla belirleniyor ve başka hiçbir yerde bulamayacakları bir ürün seçkisine ulaşmalarını sağlıyoruz. Bizi sektörde ön plana çıkaran özelliklerden biri bu. 

Sadece alışveriş değil, bir yaşam deneyimi sunan yeni nesil mağaza yatırımlarımıza devam edeceğiz
2023 yılı için müşteri mutluluğunu ön planda tutmak, trend belirlemek, iyilik peşinde koşmak, dinamik bir marka olmaya devam etmek gibi başlıklar yine önceliğimiz olmayı sürdürecek. Sadece alışveriş değil, bir yaşam deneyimi sunan sanat, spor, teknoloji ve sürdürülebilirlik odaklı yeni nesil mağaza yatırımlarımıza devam edeceğiz. Alanının en başarılı markalarıyla olan işbirliğimiz 2023’te de “Sadece Boyner’de” sloganına yakışan şekilde sürecek. boyner.com.tr’de yeni arayüzümüz ve daha geliştirdiğimiz müşteri deneyimleriyle online ciroda büyümemizi katlamayı planlıyoruz.

Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir