Microsoft, Çalışanlarına 1 Nisan Şakası Yapmayı Yasakladı

  • Microsoft’un pazarlama şefi Chris Capossela, tüm çalışanları 1 Nisan Pazartesi günü rahatsız edici şakalara dahil olmamaları konusunda uyardı.
  • The Verge tarafından edinilen ve doğrulanan bir şirket içi yazışmada, Chris Capossela, verilerin, bu gösterilerin sınırlı bir olumlu etkiye sahip olduğunu ve aslında istenmeyen haber dolaşımlarıyla sonuçlanabildiklerini ifade etti.
  • Geçmişteki örnekleri göz önünde bulunduracak olursak, şirketlerin kamuya yönelik olarak yaptıkları ve iyi düşünülmemiş 1 Nisan şakaları, zaman zaman beklenmedik şekilde geri tepebiliyor.
  • Birkaç yıl önce Google, "Despicable Me" isimli animasyon filminde yer alan sarı renkli, tuhaf, ancak bir o kadar da sevimli karakterleri e-postalara eklediği ve e-posta dizilerini sessize aldığı için pek çok Gmail kullanıcısının mağdur olmasına neden olmuş ve bu nedenle Gmail kullanıcılarından özür dilemek zorunda kalmıştı.
  • İlgili Yazı: Pizza Hut Çalışanı, Pizza Kutusuna Yazdığı Uygunsuz Şaka Yüzünden Kovuldu

1 Nisan'a şurada birkaç günümüz kaldı ve 1 Nisan denince de akla ilk olarak şakalar geliyor. Günümüzde bu iş öyle bir hal aldı ki, hemen hemen her özel gün için bir şeyler hazırlayan büyük markalar, 1 Nisan'da da çeşitli şakalar yapmaktan geri kalmıyorlar. Bu kapsamda birçok marka, 1 Nisan'da hayali ürünlerinin ya da hizmetlerinin tanıtımını yapıyorlar. Bu ürünlerin ya da hizmetlerin bazıları gerçek olabilecek kadar iyiyken bazıları ise bir hayli absürt oluyor. Bu yüzden markaların 1 Nisan'da ya da hemen öncesinde yaptıkları duyurulara, bir şaka olabileceği ihtimaline karşılık hepimiz şüpheyle yaklaşıyoruz.

https://pazarlamasyon.com/sirketlerin-1-nisana-ozel-sundugu-en-iyi-8-hayali-urun-hizmet/

Kimileri bu şakaları eğlenceli ve samimi bulurken kimileri ise "Ne gerek var böyle bir sululuğa?" edasıyla sevimsiz bulabiliyorlar. Görünüşe göre teknoloji şirketi Microsoft, ikinci kategoriye giren markaların başında geliyor. Zira The Verge'ün paylaştığı habere göre, Microsoft’un pazarlama şefi Chris Capossela, tüm çalışanları 1 Nisan Pazartesi günü rahatsız edici şakalara dahil olmamaları konusunda uyardı.

Microsoft'un böyle bir karar almasının tabii ki kendine göre mantıklı bir nedeni vardı. The Verge tarafından edinilen ve doğrulanan bir şirket içi yazışmada, Chris Capossela, verilerin, bu gösterilerin sınırlı bir olumlu etkiye sahip olduğunu ve aslında istenmeyen haber dolaşımlarıyla sonuçlanabildiklerini ifade etti. Bu yüzden pazarlama şefi, şirket içindeki tüm ekipleri, 1 Nisan Şaka Günü'nde kamuya yönelik olarak herhangi bir şaka yapmamaya teşvik etti. Bununla birlikte Capossela, "İnsanların bu aktivitelere zaman ve kaynak ayırmalarını takdir ediyorum, ancak bu günde komik olmaya çalışarak kazanacağımızdan daha fazlasını kaybedeceğimize inanıyorum." dedi.

https://pazarlamasyon.com/samsungun-cinsel-organ-sakasina-verdigi-yanit-twitteri-salladi/

Microsoft'un almış olduğu bu karar, nispeten mantıklı olarak görülebilir. Zira şirket çalışanları tarafından kamuya yönelik olarak yapılan bu şakalar, kimi zaman beklenmedik bir şekilde geri tepebiliyor, ki geçmişte bunun örneklerini gördük. Mesela bundan birkaç yıl önce Google, "Despicable Me" isimli animasyon filminde yer alan sarı renkli, tuhaf, ancak bir o kadar da sevimli karakterleri e-postalara eklediği ve e-posta dizilerini sessize aldığı için pek çok Gmail kullanıcısının mağdur olmasına neden olmuş ve bu nedenle Gmail kullanıcılarından özür dilemek zorunda kalmıştı. Bununla birlikte Microsof da Windows Phone için MS-DOS'un mobil versiyonu ve Google aşağılamaları da dahil olmak üzere yıllar boyunca pek çok 1 Nisan şakasına dahil oldu.

Kariyer
Sosyal Medyayı Kadınlar mı, Erkekler mi Daha Etkin Kullanıyor?

Geçtiğimiz günlerde onuncu yılını tamamlayan Facebook’un  bugün 1,23 milyar aylık aktif kullanıcısı mevcut. Dünya çapında 37 ofis ve 6 binden fazla da [...]

Bunlar İlginizi Çekebilir